2022-03-22

Czy zaburzenia lękowe mogą powodować intensywne bicie serca?

Mam 20 lat, od 9 lat (czyli od dziecka) miewam mniej więcej raz w roku epizod bardzo intensywnego bicia serca, które mija po 3-5 minutach. Serce bije mi wtedy 140-150/min. Nie mam przy tym innych dolegliwości, tylko silny lęk i zaniepokojenie, takie bicie serca pojawia się bez większej przyczyny - najczęściej przy gwałtownym ruchu, lub spacerze (nigdy nie pojawia się gdy siedzę). Byłam pół roku temu u kardiologa na wszystkich badaniach + holter EKG i według lekarza nie mam szczególnych powodów do obaw, wpisał mi jedynie ekstrasystolię nadkomorową. Dodam, że mam od kilku miesięcy lekką niedoczynność tarczycy, jestem osobą bardzo zestresowaną i od lat zmagam się z problemami lękowymi i objawami psychosomatycznymi, mam lekko podwyższony lipidogram genetycznie - ale na codzień jestem bardzo szuczupla, ćwiczę 3 razy w tygodniu, nie jem mięsa i odżywiam się raczej zdrowo. Co to może być? Czy możliwe, że to bicie serca jest na tle nerwowym?

Przyspieszone bicie serca może być objawem zaburzeń lękowych
Dzień dobry,
tak, jest taka możliwość. Warto byłoby skonsultować się z psychologiem. Wziąwszy pod uwagę ilość badań, które już Pani zrobiła, należałoby przyjrzeć się temu od strony psychologicznej. Lęk może powodować różne objawy somatyczne, jest możliwe, że przyspieszone bicie serca również.

pozdrawiam
Bartosz Rybienik
Dzień dobry, tak, przyspieszone bicie serca może być związane z zaburzeniami lękowymi, biorąc pod uwage historię Pani badań i wspomniane objawy psychosomatyczne warto skonsultować się pod kątem psychologicznym.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Zaburzenia lękowe we Wrocławiu Niedoczynność tarczycy w Warszawie Psychiatra w Warszawie Psychiatra w Poznaniu Kardiolog w Bielsku-Białej Zaburzenia lękowe w Warszawie Niedoczynność tarczycy w Bielsku-Białej Psychiatra w Bielsku-Białej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15636
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4