1. Artykuły
 2. Stopa atlety. Grzybica międzypalcowa to problem nie tylko sportowców

Stopa atlety. Grzybica międzypalcowa to problem nie tylko sportowców

Stopa atlety, stopa sportowca to nic innego jak grzybica międzypalcowa stóp. Wbrew nazwie nie jest jedynie przypadłością osób aktywnie uprawiających sport.  - W gabinecie dosyć często spotykam się z pacjentami z tym problemem. Największa grupa pacjentów to zdecydowanie biegacze oraz osoby uprawiające intensywne aktywności fizyczne, u których spocone nogi są przy każdym treningu - przyznaje podolog Filip Mielnik. I przekonuje: wszyscy sportowcy powinni kontrolować stan swoich stóp i paznokci, a także szczególną uwagę zwrócić na ich higienę. 

Stopa atlety. Grzybica międzypalcowa to problem nie tylko sportowców Stopa atlety. Grzybica międzypalcowa to problem nie tylko sportowców
Spis treści
Stopa atlety, stopa sportowca czyli grzybica międzypalcowa Stopa atlety. Nieprawidłowa higiena stóp, źle dobrane buty i skarpetki Stopa atlety. Objawy grzybicy międzypalcowej Grzybica międzypalcowa: diagnoza i leczenie Stopa atlety. Jak zapobiegać grzybicy międzypalcowej?

Stopa atlety, stopa sportowca czyli grzybica międzypalcowa

 

Potoczne nazwy „stopa sportowca” czy „stopa atlety” oznaczają powszechnie znaną grzybicę międzypalcową stóp. Jak można się domyślać, nazwa wzięła się stąd, że schorzenie pojawia się najczęściej u sportowców, w tym atletów.

 

Grzybica międzypalcowa najczęściej pojawia się w przestrzeni pomiędzy czwartym i piątym oraz trzecim i czwartym palcem. Co nie wyklucza pojawienia się owego problemu w reszcie przestrzeni międzypalcowych lub na podeszwie stopy - wyjaśnia nasz ekspert, podolog Filip Mielnik.  

arrow Grzybica stóp. Lekarz podpowiada, jak jej uniknąć
arrow Pękająca skóra na dłoniach. Jak jej zaradzić?
arrow Brodawki (kurzajki). Czym są i jak się ich pozbyć?
arrow Świerzb. Kiedy skóra bardzo swędzi i jest zaczerwieniona
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Zmarszczki. Mogą świadczyć o problemach zdrowotnych

Stopa atlety. Nieprawidłowa higiena stóp, źle dobrane buty i skarpetki

 

Jak zauważa podolog, najczęstszymi przyczynami występowania grzybicy międzypalcowej jest nieprawidłowa higiena stóp, brak osuszania przestrzeni międzypalcowych po myciu oraz w przypadku nadpotliwości stóp - brak leczenia.

 

Dodatkowo ważnym czynnikiem jest dobór obuwia oraz skarpetek, zbyt ciasne oraz mało oddychające (przewiewne) predysponują do pojawienia się grzybicy.

 

Nasz specjalista radzi:

 

Unikajmy zbyt małym rozmiarów butów i skarpetek, syntetycznych materiałów oraz noszenia butów od innych osób. Należy uważać również na miejsca, w których możemy się zarazić grzybicą np. basen, siłownia, publiczny prysznic, w takich sytuacjach należy nosić klapki.

 

Stopa atlety. Objawy grzybicy międzypalcowej

 

Jakie są pierwsze objawy grzybicy międzypalcowej? Podolog Filip Mielnik wylicza:

 

 • ból,
 • swędzenie,
 • nieprzyjemny zapach,
 • zaczerwieniona skóra,
 • pęknięcia skóry,
 • łuszczenie się skóry.

 

Nieleczona choroba prowadzi do pojawienia się otwartych, trudno gojących się ran, które bardzo szybką są zakażane ze względu na ciepłe i wilgotne środowisko.

 

Skóra zakażona grzybicą staje się biała, miękka i zaczyna mieć nieprzyjemny zapach. Niestety to właśnie dopiero w tym momencie pacjenci zgłaszają się najczęściej do naszego gabinetu - przyznaje nasz ekspert.

 

Grzybica międzypalcowa: diagnoza i leczenie

 

Jak przebiega diagnoza i leczenie? Podolog tłumaczy:

 

Po zebraniu wywiadu z pacjentem, przystępujemy do oceny zmiany grzybicznej oraz planujemy leczenie. Zazwyczaj sam okres terapii trwa ok. 4-6 tygodni.

 

Podczas leczenia stosuje się preparaty przeciwgrzybiczne w postaci żelu lub maści. W najcięższych przypadkach, jeśli występuje otwarta rana oraz zakażenie, należy osuszyć oraz wyleczyć ranę.

 

Podczas wizyty poucza się pacjenta o prawidłowej higienie stóp, skarpetek oraz butów. Dodatkowo naszym pacjentom proponuje dezodoranty do stóp oraz butów, w celu zapobieganiu występowanie podobnego problemu w przyszłości - dodaje nasz ekspert Filip Mielnik. 

 

Stopa atlety. Jak zapobiegać grzybicy międzypalcowej?

 

Aby zapobiegać problemowi grzybicy międzypalcowej należy dbać o prawidłową higienę stóp, skarpetek oraz obuwia. Warto pamiętać o kilku zasadach:

 

 1. Osuszać przestrzeń międzypalcową po kąpieli.
 2. Stosować dezodoranty do stóp i butów.
 3. Dobierać odpowiedni rozmiar butów i skarpetek.
 4. Unikać skarpetek z syntetycznych materiałów.
 5. Unikać noszenia butów innych osób.
 6. Po każdym treningu zmieniać skarpetki na suche i czyste.
 7. Nosić klapki na basenie, siłowni, korzystając z publicznych pryszniców.

 

Ponadto podolog Filip Mielnik przestrzega przed drapaniem zmian grzybiczych, ponieważ występuje prawdopodobieństwo rozniesienia zarodników.

 

Należy unikać warunków sprzyjających rozwijaniu się grzybicy oraz sprawdzać czy na stopach nie pojawia się coś co mogłoby nas zaniepokoić. W takim przypadku należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu podologicznego - podkreśla nasz ekspert.

 

Na koniec specjalista uczula pacjentów chorujących na cukrzycę. W ich przypadku grzybica międzypalcowa jest ogromnym problemem a jej leczenie nastręcza duże trudności.

 

Pacjenci z cukrzycą mogą mieć osłabione czucie i rzadziej zauważają uszkodzenia skóry na stopie. W ich przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie zmiany skórne oraz paznokciowe, ponieważ mogą one wymagać pomocy podologa lub chirurga.

Filip Mielnik podolog, fizjoterapeuta, rehabilitant podologiczny 5.00 / 5 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Podolog i fizjoterapeuta. Jest absolwentem studiów magisterskich na kierunku fizjoterapia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. Tytuł podologa zdobył w Instytucie Kosmetologii Stosowanej TREMENTI w Chorzowie. Zajmuje się korekcją wad postawy, dysfunkcjami pourazowymi oraz przewlekłymi w obrębie stopy i stawu skokowego oraz leczeniem bólu stopy. W swojej pracy łączy wiedzę fizjoterapeutyczną z podologią, co pozwala mu przeprowadzić kompleksową terapię pacjenta. Pracuje CM Severux jako podolog i fizjoterapeuta zajmujący się doborem i dostosowaniem indywidualnych termoplastycznych wkładek do butów. Swoją wiedzę stale poszerza na krajowych oraz zagranicznych konferencjach i kursach.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy w takim razie jest brak grzybicy, czy jest ona niezauważalna do wykrycia?
Odczuwałam objawy grzybicy, przyjęłam leki przepisane i mam wrażenie, że jest to niedoleczone. W badaniu bakteriologicznym nic nie stwierdzono, w mykologicznym brak wzrostu. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, Zalecana jest porada ginekologiczna. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jeśli w badaniu bakteriologicznym nic nie zostało stwierdzone, a badanie mykologiczne nie wykazało wzrostu grzybów, sugeruje to, że w chwili przeprowadzenia badań nie doszło do wykrycia infekcji grzybiczej. Jednakże, nie oznacza to automatycznie braku infekcji w momencie wystąpienia objawów. Możliwe jest, że leczenie przyniosło pożądany efekt, eliminując infekcję, lub że objawy były wynikiem innej przyczyny, niekoniecznie związanej z obecnością grzybów. Prawdopodobne jest również, że czynnikiem infekcyjnym były drobnoustroje, które nie wzrastają na standardowych podłożach bakteriologicznych czy mykologicznych. Wrażenie niedoleczenia może wynikać z różnych przyczyn, w tym z zakażenia mieszanych (np. jednoczesna obecność bakterii i grzybów, które nie zostały całkowicie wyeliminowane), stanu zapalnego, czy nawet z reakcji na stosowane leczenie. Warto również pamiętać, że niektóre objawy mogą utrzymywać się przez pewien czas po wyleczeniu infekcji. Zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, który może dokładnie przeanalizować Pani objawy, wyniki badań i historię leczenia. Możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowej diagnostyki lub zmiana strategii leczenia. Lekarz może również rozważyć inne przyczyny Pani objawów, które nie są związane z infekcją grzybiczą. Proszę pamiętać, aby dbać o higienę intymną oraz stosować się do zaleceń lekarskich dotyczących leczenia i profilaktyki. Regularne wizyty i konsultacje są kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Swędzenie i biały nalot przy wargach sromowych.
Od dłuższego czasu swędzą mnie wargi sromowe mniejsze. Zauważyłam, że po obu stronach są pęknięcia w załamaniach. Poza tym bardzo często jest biała substancja, coś jak mastka, która szybko się nadbudowuje mino regularnej higieny. Chyba nie jest to grzybica. Substancja ta ma neutralny...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Podejrzenie grzybicy paznokci stóp - jakie kroki należy podjąć?
Mam prawdopodobnie grzybicę paznokci stóp. Moje paznokcie dużych palców są w opłakanym stanie, nagromadziło się już kilka albo kilkanaście warstw paznokcia, są one w żółtym, a wręcz zielono-szarawym kolorze, paznokcie reszty palców stóp wydaje mi się,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co zrobić jeżeli tworzą się zgrubienia na stopach?
Zgrubiały mi podeszwy stóp, nie bolą, ale to dziwne uczucie. Jaka może być przyczyna? Co z tym robić?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Jakie kroki podjąć jeżeli po leczeniu nadal utrzymuje się pieczenie ujścia cewki moczowej?
Jestem 24 letnim mężczyzną w bardzo dobrej kondycji fizycznej. Od 2 lat nie miałem żadnego stosunku seksualnego. Na początku lutego miałem zakażenie układu moczowego, najprawdopodobniej po basenie. Objawy to dziwne pieczenie w podbrzuszu. Lekarz urolog przepisał lek przeciwbakteryjny na 10...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli nie jest Pan zadowolony z dotychczasowego leczenia - należy zmienić urologa.
Czy ból w śródstopiu może oznaczać coś poważnego?
Od ponad półtora miesiąca mam straszne bóle w lewej nodze w śródstopiu (od zewnętrznej strony). Dodatkowo mały palec prawie się nie rusza, mam problemy z chodzeniem i zakładaniem butów. Nie pamiętam żadnego urazu i nie było siniaka czy też opuchlizny. Cały...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Może to być np. zmęczeniowe złamanie V kości środstopia. Najlepiej wybrać się do ortopedy celem diagnostyki i leczenia
Jak można usunąć odcisk na pięcie?
Moim problemem jest odcisk na pięcie. Jak mogę go usunąć? Gdy długo chodzę to odczuwam ból tej pięty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u chirurga.
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
Proszę udać się do podologa w swoim miejscu zamieszkania
Jaki specjalista zajmuje się onchyliozą?
Pod paznokciem kciuka wyrasta coś ciemnego. Widać też onycholizę z tej samej strony. Czy mam się z tym udać do dermatologa czy podologa?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja dermatologiczna.
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
Dobry wieczór; zmianami w obrębie płytki paznokciowej skutecznie radzi sobie podolog. Proszę udać się do najbliższego w swojej okolicy
Zgrubienia na pięcie, co to jest?
Jakiś czas temu poczułem na jednej pięcie jakieś zgrubienia (wyczuwalne pod palcem), a wyglądały one jak jakieś małe pęcherze. Ponieważ przez długi czas nie znikały i mnie denerwowały, to zacząłem je skubać, a później piętę potraktowałem pumeksem. Mimo zdarcia z pięty sporej ilości...
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Polecam w takim przypadku konsultacją stacjonarną dermatologiczną celem oceny zmiany skórnej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja dermatologiczna.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Powinien Pan zgłosić się z tym problemem do lekarza dermatologa.
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Polecam wizytę u lekarza dermatologa lub podologa.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja dermatologiczna.
Czy pękająca skóra rąk może oznaczać grzybicę?
Od prawie 3 miesięcy pęka mi skóra na palcach u rąk - pod paznokciami. Często nawet do krwi. Nie ma znaczenia czy paznokcie są dłuższe, czy krótsze, czy pomalowane lakierem, czy też nie. Bywa, że przycisnę palec np. do blatu stołu lub uderzę kciukiem o szafkę i wtedy pęka....
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak mogą być to objawy grzybicy, należy włączyć leczenie
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
pękająca skóra może sugerować grzybice
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę