Actilyse 20

Nazwa Produktu Leczniczego
Actilyse 20
Nazwa powszechnie stosowana
Alteplasum
Postać farmaceutyczna
Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do infuzji
Substancja czynna
Alteplasum 20 mg
Podmiot odpowiedzialny
Boehringer Ingelheim International GmbH
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Actilyse 20 - podstawowe informacje o leku:

Actilyse to lek, którego substancją czynną jest alteplaza, należąca do grupy leków trombolitycznych. Działanie tego typu leków polega na rozpuszczaniu zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych. Actilyse występuje w trzech wariantach: 10, 20 i 50, a stosuje się go w leczeniu różnych zaburzeń związanych z zakrzepami krwi. Przykładowo, lek ten może być stosowany w przypadku świeżego zawału mięśnia sercowego, spowodowanego przez zakrzepy krwi w tętnicach serca, ostrej masywnej zatorowości płucnej, wywołanej przez zakrzepy krwi w tętnicach płuc, a także w przypadku ostrych udarów niedokrwiennych, spowodowanych przez zakrzepy krwi w tętnicy mózgowej.

Wskazania do stosowania:

Leczenie trombolityczne świeżego zawału mięśnia sercowego

  • 90-minutowy (przyspieszony) schemat dawkowania: u pacjentów, u których leczenie może być rozpoczęte w okresie do 6 godzin od chwili wystąpienia objawów,
  • 3-godzinny schemat dawkowania: u pacjentów, u których leczenie może być rozpoczęte w okresie od 6 do 12 godzin od chwili wystąpienia objawów, pod warunkiem, że wyżej wymienione wskazanie do zastosowania jest pewne.

Dowiedziono, że zastosowanie Actilyse zmniejsza śmiertelność 30-dniową u pacjentów ze świeżym zawałem mięśnia sercowego.

Leczenie trombolityczne ostrej masywnej zatorowości płucnej z niestabilnością hemodynamiczną
Rozpoznanie, jeśli tylko to możliwe, powinno być potwierdzone obiektywnymi metodami, takimi jak angiografia płucna lub metodami nieinwazyjnymi, takimi jak scyntygrafia płucna. Nie ma dowodów na to, że podawanie Actilyse zmniejsza śmiertelność i późniejszą zachorowalność związaną z masywną zatorowością płucną.

Leczenie trombolityczne w ostrym udarze niedokrwiennym
Leczenie musi być rozpoczęte możliwie najwcześniej w okresie do 4,5 godziny od wystąpienia objawów udaru po uprzednim wykluczeniu krwawienia śródczaszkowego przy pomocy odpowiednich technik obrazowania (np. tomografia komputerowa lub inne techniki obrazowania pozwalające wykryć krwawienie). Wynik leczenia zależy od czasu podania produktu leczniczego, wcześniejsze podanie zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnej reakcji na leczenie.

Pliki do pobrania

Actilyse 20  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Actilyse 20  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Jaki lekarz może wystawić receptę na Actilyse 20

Jaki lekarz może wystawić receptę na Actilyse 20

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta