1. Artykuły
 2. Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie

Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie

W sezonie wakacyjnym szczególną uwagę należy zwrócić na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Gdy w upalne dni zbyt długo przebywamy na słońcu bez nakrycia głowy może dojść do udaru. Jak chronić się przed przegrzaniem organizmu latem? Co zrobić, gdy objawy wskazują na udar cieplny? Kiedy należy wezwać pogotowie?

Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie Udar słoneczny - przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Udar cieplny czy słoneczny? Udar cieplny - przyczyny Udar cieplny i słoneczny - objawy Udar cieplny - co robić i kiedy wezwać pogotowie? Udar cieplny u małego dziecka - pierwsza pomoc Wyczerpanie cieplne Jako zapobiegać udarowi cieplnemu?

Udar cieplny czy słoneczny?

 

Udar cieplny, zwany inaczej porażeniem cieplnym, pojawia się wtedy, gdy jesteśmy osłabieni i mamy problemy z oddawaniem nadmiaru ciepła. Temperatura naszego ciała osiąga wtedy powyżej 40 stopni Celsjusza. Taki stan powoduje denaturację białek i martwicę komórek. Udar cieplny jest bardzo niebezpieczny i trzeba reagować szybko, gdyż w najgorszym przypadku powoduje nawet śmierć.

 

Udar jest więc reakcją organizmu na przegrzanie. Udar słoneczny jest rodzajem udaru cieplnego i związany jest z ekspozycją na słońce w upalne dni. Na udar najbardziej narażone są małe dzieci, osoby starsze, osoby chorujące na takie schorzenia jak: otyłość, cukrzyca lub mające problemy z sercem. Przegrzanie organizmu grozi też częściej osobom znajdującym się pod wpływem alkoholu.

 

arrow Udar mózgu – jak rozpoznać pierwsze objawy?

Udar cieplny - przyczyny

 

Udar cieplny może się przytrafić w gorące parne dni, podczas dużej ekspozycji na słońce (szczególnie w przypadku braku nakrycia głowy), podczas gorących kąpieli wodnych i rytuałów saunowych, w czasie pracy w gorącym i nieprzewiewnym miejscu bądź bardzo nasłonecznionym oraz podczas wysiłku fizycznego czy uprawiania sportu w upalne dni.

 

Udar cieplny i słoneczny - objawy

 

Do najczęstszych symptomów udaru cieplnego należą:
 

 • zaczerwienienie skóry w łagodnych przypadkach,
 • bladość skóry w przypadkach ciężkich,
 • nadmierna potliwość,
 • nudności,
 • osłabienie organizmu,
 • zaburzenia widzenia (mroczki),
 • problemy z wyraźnym mówieniem,
 • problemy z chodzeniem.

 

Jeżeli mamy do czynienia z udarem słonecznym, to oprócz powyższych objawów pojawić się mogą:

 

 • bardzo silny ból głowy,
 • zawroty głowy,
 • gorączka,
 • dreszcze,
 • nudności i wymioty,
 • przyspieszone tętno.

 

Udar cieplny - co robić i kiedy wezwać pogotowie?

 

Osobę, która doznała udaru trzeba jak najszybciej zaprowadzić lub wynieść do przewiewnego i zacienionego miejsca. Jeżeli osoba jest mocno osłabiona, należy ułożyć ją w pozycji półsiedzącej (gdy twarz jest zaczerwieniona) lub leżącej z głową poniżej linii tułowia (gdy twarz jest blada).

 

Warto stosować chłodne okłady na głowę, kark i klatkę piersiową, należy podawać też dużo chłodnych napojów w małych porcjach. Pogotowie należy wezwać, gdy u chorego występują silne bóle głowy i karku, dreszcze, uczucie zimna oraz utrata przytomności.

 

WAŻNE: Gdy występują powyższe objawy należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Zwlekanie bądź zbyt późny kontakt z ratownikami może skutkować śpiączką osoby chorej bądź nawet jej śmiercią.

 

Udar cieplny u małego dziecka - pierwsza pomoc

 

Dzieci poniżej 4 roku życia są szczególnie narażone na ryzyko udaru cieplnego, gdyż nie mają jeszcze w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacji.

 

Objawy udaru u najmłodszych są bardzo podobne do tych występujących u dorosłych. Oprócz nich mogą wystąpić również: płacz, skąpomocz i biegunka. Jeżeli dziecko straci przytomność należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

 

Jeżeli podejrzewamy przegrzanie organizmu u naszego dziecka, należy:

 

 • niezwłocznie przenieść go do zacienionego miejsca i ułożyć w bezpiecznej pozycji,
 • zdjąć ubranka i zacząć chłodzić ciało ze szczególnym uwzględnieniem głowy i klatki piersiowej (najlepiej jest użyć do schładzania mokrego ręcznika),
 • masować dziecku nogi i ręce, aby usprawnić krążenie krwi.

 

Wyczerpanie cieplne

 

Oprócz udaru cieplnego możemy latem mieć do czynienia z wyczerpaniem cieplnym. Gdy za długo przebywamy na słońcu w naszym organizmie dochodzi do nadmiernej utraty płynów i soli, spada ciśnienie tętnicze krwi i pojawia się silne zmęczenie.

 

Do objawów wyczerpania cieplnego zalicza się:

 

 • zwiększoną potliwość,
 • brak energii,
 • nudności, wymioty,
 • zasłabnięcia,
 • zimną i bladą skórę,
 • przyspieszone i słabo wyczuwalne tętno.

 

Z osobą z objawami wyczerpania cieplnego należy postępować tak samo, jak w przypadku udaru: należy przenieść osobę do chłodnego miejsca, zastosować zimne okłady i nawodnić.

 

Jeżeli złe samopoczucie po 30 minutach istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z udarem cieplnym. Dlatego jeżeli objawy nie miną, należy wezwać pomoc.

 

Jako zapobiegać udarowi cieplnemu?

 

By latem uniknąć ryzyka udaru cieplnego warto zastosować się do kilku wytycznych:
 

 • nosić lekkie i przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy,
 • zapewnić przewiew w przegrzanych pomieszczeniach,
 • nawadniać regularnie organizm,
 • dużo wypoczywać,
 • jeść lekkostrawne posiłki,
 • unikać alkoholu i ciężkostrawnych potraw,
 • unikać nadmiernego wysiłku fizycznego.

 

Jesteś na wakacjach i źle się czujesz? Skorzystaj z możliwości jakie daje e-Wizyta i porozmawiaj z lekarzem online na temat niepokojących objawów. Zarejestruj się już teraz, a konsultację otrzymasz nawet w 10 minut.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy uczucie drętwienia i mrowienia w ciele może sygnalizować ryzyko udaru?
Od 2 miesięcy czuję mrowienie w lewej stopie, które sięga sporo powyżej kostki. Odczuwam je zwłaszcza, kiedy położę się do snu, mam też poczucie, że drętwieją mi palce, są jakby sztywne i odczuwam duży dyskomfort przy zginaniu. Bólu nie odczuwam poza...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza, który przeprowadzi badanie fizykalne ( w tym m.in. oceni stan krążena, sprawdzi tętno w zakresie kończyn dolnych). i zadecyduje o wskazaniach do poszerzenie diagnostyki (np. o bad.lab., konsultację chirurga naczyniowego + usg naczyń kończyn dolnych, konsultację neurologiczną).
Jak długa rehabilitacja przysługuje osobie po udarze?
Mam pytanie odnośnie rehabilitacji po udarze. Ile przysługuje dni zabiegowych osobie po udarze? Znalazłam w ustawie z 2013, że do 16 tygodni, w zależności od stanu (rehabilitacja neurologiczna zaburzeń funkcji mózgu – kategoria I). Czy przysługuje również 80 dni zabiegowych w warunkach domowych?...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zarówno na rehabilitację neurologiczną, jak i ogólnoustrojową niezbędne jest skierowanie lekarskie. Lekarz, który będzie wystawiał dokument wszystko Pani dokładnie wyjaśni.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Skierowanie na rehabilitację wystawia lekarz.
Dawid Luwański
Umów wizytę
skieruje Pana lekarz rodzinny
Czym mój ból może być powiązany z guzkiem na nerce?
Mam 23 lata od ponad roku borykam się z bólem prawej strony. Miałam robione zabiegi kręgosłupa termolezje, ale mój stan zdrowia powoli się pogarszał — pojechałam do lekarza i lekarz zobaczył na rezonansie jakiś guzek przy nerce, robiłam trzy razy USG.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Należy zabrać ze sobą wyniki badań obrazowych.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się do lekarza (internista/rodzinny) w celu ukierunkowania dalszej diagnostyki. Wskazana również konsultacja ginekologiczna.
Od czego może być spowodowana moja przeczulica dotykowa?
Od ponad 2 lat wszystko mnie swędzi, kłuje i odczuwam pewnego rodzaju przeczulicę dotykową całego ciała (łaskotanie przy nawet niewielkim dotyku). Wykonałem szereg badań alergologicznych i dermatologicznych (wszystko ujemne), stan psychiczny również ok. Zrobiłem także badanie EMG...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Przyczyny przeczulicy mogą być różnorodne. Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę (internista/lek.rodz.), sukcesywnie należy wykluczać poszczególne przyczyny tego stanu.
Czy powinnam udać się na SOR, żeby sprawdzić ewentualność jakiegoś zakażenia?
Ugryzł mnie dziki kot do krwi w palec, ranę przemyłam, nie odkaziłam, nie miałam czym. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W takiej sytuacji jak najbardziej zalecane zgłoszenie się na SOR.
Od czego to może być?
Od tygodnia miałam mokry kaszel, w nocy duszący. Lekarz rodzinny zdiagnozował ostre zapalenie oskrzeli i zmiany na płucach. Dzisiaj od rana nic mnie nie bolało. Nagle zaczęło boleć mnie jedno żebro na dole po prawej stronie. Jak siedzę nie boli, ale przy poruszaniu i kaszlu już tak. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna kontrolna stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pani lekarz podejmie decyzję co do dalszego postępowania (np. rtg klatki piersiowej)
Czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Bylem przeziębiony - miałem mokry kaszel i katar i bylem osłabiony. Po 1,5 tygodnia jestem zdrowy, nie kaszle już a flegmy mam coraz mniej. Pojawiło się zatkane ucho lewe i lekki szum w uchu, nie boli, tylko jest przytkane. Co mogę zrobić — jakieś inhalacje? 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest Pan zdrowy - to nie ma potrzeby wizyty lekarskiej, jeśli jednak występują objawy, o których Pan pisze - należy zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy od kaszlu mogłem uszkodzić żebra?
Jestem w trakcie przechodzenia infekcji. Mam bardzo mocny kaszel z wykrztuszaniem znacznej ilości wydzieliny. Podczas kąpieli miałem napad kaszlu taki, że prawie zwymiotowałem i w pewnym momencie poczułem ból w lewym żebrze. Teraz nie mogę głęboko oddychać, śmiać się, kichać, kaszleć,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta u lekarza w warunkach stacjonarnych, wymaga Pan zbadania fizykalnego i wykonania rtg klatki piersiowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana pilna stacjonarna wizyta lekarska.
Jak liczy się dni dawkowania leków?
Mam iniekcje leku co 3 tygodnie i nie wiem, czy dzień, w którym biorę zastrzyk wliczać w te 21 dni czy liczyć od następnego dnia od zastrzyku. Przykład zastrzyk 3.07 - następny ma być 23 czy 24.07?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który zlecił leczenie.
Czy należy się martwić powyższymi wynikami krwi, czy może to być chwilowa sytuacja związana ze stresem?
Co oznacza niski poziom limfocytów i wysoki poziom neutrofili (procentowo), ilościowo w normie. Czy na wynik mógł mieć wpływ stres? Taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy miałam morfologię robioną jeszcze dwa razy i zarówno...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Nie ocenia się pojedynczych parametrów morfologii; dokonuje się oceny jej wszystkich parametrów z danego badania (i porównawczo w stosunku do badań poprzednich), biorąc pod uwagę dodatkowo pełny wywiad zebrany z pacjentem, badanie fizykalne pacjenta, a także wyniki innych wykonanych badań. Tak więc oceny powinien dokonać lekarz, który zlecał badania z określonego powodu i ma wgląd w pełny obraz historii pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza celem interpretacji wszystkich wyników badań, a nie tylko wybranych parametrów.
Jak długo probówka z krwią znajdująca się w temperaturze pokojowej nadaje się do badań?
Jest to kwestia kilku godzin, jeśli tak, to ilu w przybliżeniu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Laboratoria wykonujące badania krwi posiadają odpowiednie procedury i ściśle do nich się stosują.
Jeśli rodzice nie będą mieli objawów żadnych przez tw dwa tygodnie, mogę spokojnie do nich pojechać czy jakiś czas odczekać?
Siostra przechodziła krztusiec. Ona i syn dostali antybiotyk, ale córka i młodszy syn nie. Przyjechali do rodziców na wakacje na 2 tygodnie. Nie mam z nimi kontaktu, ponieważ stwierdziłam ze 7-latek i 2-miesięczna córka, mogą się zarazić. Czy przez dotknięcie rzeczy tej samej...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Największa zaraźliwość występuje w pierwszych dwóch tygodniach choroby i utrzymuje się przez około 3–4 tygodnie (odpowiednio dobrana antybiotykoterapia skraca zaraźliwość do 5 dni). Zakażenie przenosi się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania, a także poprzez kontakt bezpośredni (w tym przypadku zaraźliwość jest znacznie mniejsza).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Maksymalna zakaźność występuje w ciągu 2 tygodni i może utrzymywać się do 5 tygodni.
Czy rozcieńczenie moczu mogło wpłynąć na wynik i białko w rzeczywistości jest?
Z powodu nadciśnienia ciążowego muszę badać czy w moczu znajduje się białko. Dziś otrzymany wynik jest negatywny, ale mocz ma obniżony ciężar z powodu tego, że dużo piłam. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Najlepiej wynik skonsultować z lekarzem prowadzącym, który ma wgląd w poprzednie wyniki i będzie wiedział o czynnikach towarzyszących kolejnym badaniom (takich jak np.ilość przyjmowanych płynów).
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Obniżony ciężar moczu może świadczyć zarówno o dużej ilości spożywanych płynów.
Czy mam iść do lekarza rodzinnego poprosić o inny antybiotyk lub mocniejszą dawkę?
Parę dni temu okazało się, że mam boreliozę - biorę antybiotyk od ponad tygodnia, niestety żadnej poprawy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zlecił antybiotykoterapię.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Ocena leczenia należy do lekarza, który to leczenie wdrożył.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować wątpliwość z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować z innym lekarzem w razie wątpliwości
Zostałam odesłana bez diagnozy ze szpitala - co mi może być?
Mam 31 lat, od kilku lat szukam przyczyny moich dolegliwości: Przyćmione zmysły, gorsze odczucia, drżenie karku, głowy, mimo braku wady gorsze widzenie — zamglone. Mam niedoczynność tarczycy. Osłabienie mięśni, zmęczenie, spadek motywacji, piski szumy w uszach, bóle sztywność...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z pełną, dotychczasową dokumentacją medyczną (wyniki badań-laboratoryjnych, obrazowych, wypisy ze szpitala) proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza (rodzinny, internista), który zadecyduje o dalszej diagnostyce.
Do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić?
Zauważyłem u siebie następujące objawy: częste duszności, bóle w klatce piersiowej (piekące/uciskające), przewlekły ból pleców między łopatkami, oraz ślina podbarwiona na brązowo, lub z brązowymi „plamami". Ostatnio pojawiły się również zawroty głowy. Mam 21...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który zleci Panu niezbędne badania diagnostyczne.
Czy powinnam odczekać dłużej przed rozpoczęciem przyjmowania kolejnych antybiotyków?
Po ekstrakcji ósemki został mi przepisany antybiotyk (10 tabletek), jestem w trakcie jego przyjmowania. Czeka mnie również dwutygodniowa antybiotykoterapia związana z IMO. Czy tygodniowa przerwa pomiędzy tymi kuracjami jest wystarczająca? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skonsultować zaistniałą sytuację z lekarzem, który prowadzi terapię IMO.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę