1. Artykuły
  2. Wędzidełko u dziecka. Kiedy należy je podciąć i co dalej?

Wędzidełko u dziecka. Kiedy należy je podciąć i co dalej?

Zbyt krótkie wędzidełko u dziecka może skutkować m.in. trudnościami z jedzeniem, prawidłowym oddechem, infekcjami jamy ustnej, wadami wymowy, wadami zgryzu. Dlatego koryguje się je chirurgicznie przez podcięcie. Na zabieg kieruje logopeda po konsultacji z chirurgiem stomatologicznym lub laryngologiem. Ale sam zabieg nie rozwiąże problemów - konieczna jest terapia logopedyczna. O szczegółach mówi nasza ekspertka, logopeda Kinga Frąckiewicz. 

Wędzidełko u dziecka. Kiedy należy je podciąć i co dalej?
Spis treści
Za krótkie wędzidełko podjęzykowe Za krótkie wędzidełko wargowe i wędzidełka policzkowe Problem z wędzidełkiem. Krok pierwszy: wizyta u logopedy Frenotomia. Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

Za krótkie wędzidełko podjęzykowe

 
Wędzidełka są cienkimi fałdami błony śluzowej o włóknistej strukturze, która się nie rozciąga. W jamie ustnej wyróżnia się kilka wędzidełek. Jednym z nich jest wędzidełko podjęzykowe - łączy język z dnem jamy ustnej, możemy je zobaczyć, unosząc język do góry. 
 
Jeśli to wędzidełko jest za krótkie lub przyrośnięte do dna jamy ustnej, język nie może wykonywać swobodnych ruchów. Pozycja spoczynkowa języka u takiej osoby nie jest prawidłowa, język najczęściej leży na dnie jamy ustnej, szczególnie, jeśli wędzidło jest mocno skrócone - tłumaczy logopeda Kinga Frąckiewicz. 
 
Dziecko nie potrafi prawidłowo ssać i przełykać. Podczas połykania pokarmu, picia, przełykania śliny - język nie dokleja się do podniebienia tak jak powinien, ale napiera na zęby powodując ich wykrzywianie. 
 
Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka wpływa na to, że podniebienie górne nie jest kształtowane przez język, jest ono wąskie i wysoko wysklepione, przez co zęby nie mieszczą się w łukach zębowych, są stłoczone. To prowadzi także do wad zgryzu. Nieprawidłowa budowa wędzidełka podjęzykowego sprzyja też rozwijaniu się bakterii na języku i prowadzi do infekcji, ponieważ język nie czyści się naturalnie o podniebienie i nie jest też w stanie wyczyścić policzków z resztek pokarmu. Występuje zaleganie śliny lub nadmierne ślinienie  - dodaje. 
 
Jeżeli dziecko po urodzeniu płacze podczas ssania, nie najada się, ulewa pokarm - wtedy lekarz sprawdza budowę wędzidełka. Jeśli ono jest powodem problemów z jedzeniem, podcina się je we wczesnym etapie życia malucha. 
Przy skróconym wędzidełku u starszych dzieci mogą pojawić się takie problemy artykulacyjne, jak seplenienie międzyzębowe i międzywargowe. 
 
Kiedy pozycja spoczynkowa języka nie jest prawidłowa, często nie utrwalają się w mowie spontanicznej głoski „sz,ż,cz,dż”, dziecko ma trudności z realizacją głoski „r”. Ponadto dziecko może mieć kłopot z oddychaniem prawidłowym torem nosowym, wargi się nie domykają, dziecko cierpi z powodu podrażnienia suchej śluzówki jamy ustnej, bywa niedostatecznie dotlenione, może mieć problemy z koncentracją - przyznaje logopeda. 
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!
arrow Jak skutecznie zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
arrow Jak przebiega histeroskopia i kiedy jest zalecana?
arrow Codzienna rutyna pielęgnacyjna dla osób z suchą skórą i AZS - Odkryj naturalne rozwiązania

Za krótkie wędzidełko wargowe i wędzidełka policzkowe

 

Niedomykanie warg i problemy ze ssaniem mogą być również skutkiem skrócenia wędzidełka wargi górnej lub dolnej albo ich obu. 
 
Wpływają one na ruchomość i napięcie warg. Wędzidełka wargowe możemy zobaczyć odchylając wargi dziecka od zębów - wyjaśnia nasza ekspertka. 
 
Natomiast nieprawidłowo zbudowane wędzidełka policzkowe prowadzą do zalegania treści pokarmowych w policzkach, co też może prowadzić do rozwijania się bakterii i infekcji.
 
Te wędzidełka, tak samo jak pozostałe, wpływają na umiejętność żucia pokarmu, mają wpływ na utrzymanie prawidłowego napięcia w jamie ustnej - podkreśla Kinga Frąckiewicz. 
 

Problem z wędzidełkiem. Krok pierwszy: wizyta u logopedy

 
Jeżeli któryś z tych objawów jest widoczny u dziecka, możemy podejrzewać nieprawidłową budowę któregoś lub kilku wędzidełek . 
 
Należy wtedy skontaktować się z logopedą,który po wykonaniu kilku testów diagnostycznych skieruje rodzica z dzieckiem na konsultację do chirurga stomatologicznego lub laryngologa - podpowiada nasza ekspertka. 
 
Odsyłając na dalsze konsultacje logopeda powinien napisać dla chirurga krótka informację o tym, jakie objawy skróconego wędzidełka u dziecka widzi. Ostatecznie chirurg podejmuje decyzję o konieczności podcięcia wędzidełka – frenotomii. 
 

Frenotomia. Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

 
Zabieg podcięcia wędzidełka wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, za pomocą lasera lub skalpela, trwa kilkanaście minut. W razie konieczności chirurg zakłada szew na ranę. Pacjent już po kilku godzinach może przyjmować półpłynne, nie gorące pokarmy. 
 
Ważna jest świadomość, o czym powinien poinformować przed zabiegiem logopeda, że sam zabieg podcięcia wędzidełka nie wystarczy do tego, żeby aparat artykulacyjny zaczął funkcjonować prawidłowo a wady wymowy wycofały się. Przed korekcją chirurgiczną są potrzebne masaże i ćwiczenia przygotowujące do frenotomii - zwraca uwagę logopeda Kinga Frąckiewicz. 
 
Po zabiegu natomiast konieczne są masaże wędzidełka zapobiegające powstawaniu zrostów i zgrubień tkanki. Stosuje się też często masaże dna jamy ustnej.
 
Dziecko pod kontrolą i przy wsparciu rodziców powinno wykonywać codziennie ćwiczenia, których uczy go logopeda. Sam zabieg nie zastąpi terapii logopedycznej, tylko w połączeniu z nią jest skuteczny - przekonuje nasza ekspertka. 
Kinga Frąckiewicz logopeda 5.00 / 2 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Logopeda. Absolwentka studiów logopedycznych w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na kierunku społeczna psychologia kliniczna. Doświadczenie zawodowe zdobywała w ośrodku dla osób z autyzmem „Stowarzyszenie Terapeutów” w Warszawie. Pracowała jako logopeda w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i stowarzyszeniach oraz przedszkolach i szkołach na terenie Warszawy i okolic. 
Pracuje z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z nieprawidłowościami rozwoju mowy - takimi jak opóźnienie rozwoju mowy (ORM), dyslalia czy afazja; a także z osobami borykającymi się z problemami na tle emocjonalnym. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy po zamknięciu PDA w 10 miesiącu życia można podciąć wędzidełko wargi górnej?
Czy po zamknięciu PDA w 10 miesiącu życia coilem można laserowo podciąć wędzidełko górnej wargi, córka ma teraz 9 lat?
Można
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Można
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otw
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otwarte i wydaje się większe niż drugie oko, które jest bardziej przymknięte i wydaje się mniejsze czy jest to normalne?
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Problemy skórne dziecka po powrocie ze szpitala.
Synek lat 5 ponownie wrócił do szpitala wraz z plamami zaczynający mi się od łydek, które z początku wyglądały na ugryzienie komara. Następnie powiększały się i wyglądały jak cętki, po czasie rozlewały się na ciele, były nabrzmiałe i powodowały swędzenie. Plamy te i cętki...
Hospitalizacja ma na celu właśnie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Hospitalizacja ma na celu właśnie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Czy to trzeba jakoś leczyć? Gdzie mam się udać?
Syn zaszczepiony był miesiąc temu na HPV. Nic się nie działo, nie miał gorączki i innych objawów. Jednak miesiąc po szczepieniu zaczęła go boleć ręka i ma zgrubienie w miejscu podania. Lekarz nie wie, co to jest. 
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinnam udać się gdzieś na konsultacje, czy ma jeszcze na to czas?
Moja córeczka ma obecnie 5,5 miesiąca, martwi mnie, że nie śmieje się w głos jak inne dzieci w jej wieku. Dużo się uśmiecha, reaguje na dźwięki, na mój uśmiech odpowiada uśmiechem, ale w żaden sposób nie jestem w stanie wywołać u niej śmiechu.
Nie powinno być powodu do niepokoju, ponieważ córka reaguje na dźwięki, widzi, ponieważ na uśmiech odpowiada uśmiechem. Dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z pediatrą na wizycie stacjonarnej, który zna stan zdrowia dziecka od urodzenia. Ważna jest dalsza obserwacja w postępach rozwoju dziecka.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza pediatry
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza pediatry
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie powinno być powodu do niepokoju, ponieważ córka reaguje na dźwięki, widzi, ponieważ na uśmiech odpowiada uśmiechem. Dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z pediatrą na wizycie stacjonarnej, który zna stan zdrowia dziecka od urodzenia. Ważna jest dalsza obserwacja w postępach rozwoju dziecka.
Jaki lekarz odczyta te zdjęcia i skonsultuje na zasadzie czy jest rzeczywiście jakiś pilny problem?
Moja córka ma 22 miesiące. Miała wykonany rezonans głowy z kontrastem. Na opis będzie trzeba poczekać nawet do 3 miesięcy. Oglądając zdjęcia i nie będąc lekarzem, sama widzę, że jest jakiś spory problem w okolicy nosa i na rzucie mózgu, na gładkiej powierzchni obu płatów po...
Proszę zatem umówić wizytę do lekarza radiologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zatem umówić wizytę do lekarza radiologa.
Czy mogę podać spray na gardło?
Mam pytanie odnośnie poniższej sytuacji: 14-miesięczne dziecko chcąc wejść na sofę, uderzyło się w krtań o kant stelaża. Na skórze pojawił się niewielki siniak, a synek chwilę płakał. Zauważyłam też, że pojawiła się jakby chrypka podczas zaciągania powietrza (sporadycznie, gdy chce...
Należy dziecko zbadać, osłuchać, obejrzeć, sprawdzić gardło ew. skierować na diagnostykę - zapraszam na wizytę osobistą - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy dziecko zbadać, osłuchać, obejrzeć, sprawdzić gardło ew. skierować na diagnostykę - zapraszam na wizytę osobistą - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Czy to może być problem u dziecka?
Córeczka 1.5 roku. Przynajmniej raz na dwa dni siada na ziemi, bierze stopę w rączkę i ją dotyka paluszkami drugiej rączki albo mi pokazuje. Na początku myślałam, że w taki sposób pokazuje, że coś przyczepia jej się do stópki, ale nigdy nic tam nie było. 
Proponuję skonsultować się podczas najbliższej wizyty u pediatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuję skonsultować się podczas najbliższej wizyty u pediatry.
Czy mój syn będzie mógł wrócić do sportu?
Mój 14-letni syn przeszedł ostre zapalenie mięśnia sercowego. Wiem, że przez pół roku ma wstrzymać się od wysiłku fizycznego, ale co potem? Dodam, że po kontroli wyniki ma dobre. 
Po tym czasie wskazna konsultacja kardiologa dziecięcego, który podejmie decyzję.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Po tym czasie wskazna konsultacja kardiologa dziecięcego, który podejmie decyzję.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Niepokojący ból brzucha - czym może być spowodowany?
 Przed weekendem zaczęłam być senna, w weekend miałam 38,5 stopni gorączki, zbiłam ją, następnego dnia wróciła, wraz z biegunką i bólem brzucha. Biegunka przeszła po 2 dniach, a ból brzucha dalej się utrzymuje (jest to prawa strona brzucha przy jelitach oraz środek...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Bakterie gronkowca złocistego, a możliwe zarażenie.
Mój partner ma bakterie gronkowiec złocisty (dwa typy). Czy mogłam się od niego zarazić? Dodam, ze nie mam żadnych wyprysków na twarzy, na których mogłaby ta bakteria bytować. A moje drugie pytanie jest takie czy jeśli np. bakteria gronkowca będzie w organizmie to, czy...
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Tabletka dzień po, a antybiotyk.
Wzięłam tabletkę dzień po (do 72 godzin), dzień po stosunku. Dzisiaj gorzej się poczułam i zaczęłam podejrzewać u siebie anginę (bolące migdałki, biały nalot). Czy antybiotyk, który możliwe, że będę przyjmować, może mieć jakieś działanie uboczne?
Antybiotyk może mieć szereg różnych działań niepożądanych aczkolwiek najpewniej nie będzie miał wpływu na już zastosowaną tabletkę postkoitalną i ryzyko nieplanowanej ciąży. Zastosowanie antybiotyku proszę omówić z lekarzem. Warto przy tym wspomnieć o zastosowanej wcześniej tabletce postkoitalnej.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zgłosić się do ginekologa na konsultację.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
należy udac się do lek. ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Antybiotyk może mieć szereg różnych działań niepożądanych aczkolwiek najpewniej nie będzie miał wpływu na już zastosowaną tabletkę postkoitalną i ryzyko nieplanowanej ciąży. Zastosowanie antybiotyku proszę omówić z lekarzem. Warto przy tym wspomnieć o zastosowanej wcześniej tabletce postkoitalnej.
Gdzie udać się na badania przesiewowe na raka?
Dzień dobry, chciałbym się zapytać, czy i gdzie jest możliwość zarejestrowania się na badania przesiewowe na raka? I czy są badania, które wykrywają większość nowotworów? Chciałbym się na takie badania zapisać, ale nie wiem, od czego zacząć.
Wizyta u lekarza POZ celem uzyskania odpowiednich skierowań.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak nalezy zglosic sie do poradni genetycznej
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
tak nalezy zglosic sie do poradni genetycznej
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta u lekarza POZ celem uzyskania odpowiednich skierowań.
Guzek nad wzgórkiem łonowym - czy to kaszak?
Wyczułam pod brzuchem, nad wzgórkiem łonowym, podskórny guzek. Jest on bolesny oraz twardy i raczej nie rośnie, oraz nie można go przesuwać. Czy to może być kaszak?
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Krew w kale i nadęty brzuch - co robić?
Mam 20 lat i od dłuższego czasu mam takie objawy jak: krew w kale, wzdęcia i nadęty brzuch, uczucie czegoś twardego w tamtym miejscu oraz świąd w tych okolicach po wypróżnieniu. Próbowałem „sprawdzić”, co to jest i po wyjęciu palca zostało się na opuszku trochę świeżej...
zalecona konsultacja gastroenterologiczna
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecona konsultacja gastroenterologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
zalecona konsultacja gastroenterologiczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z