1. Artykuły
  2. Wędzidełko u dziecka. Kiedy należy je podciąć i co dalej?

Wędzidełko u dziecka. Kiedy należy je podciąć i co dalej?

Zbyt krótkie wędzidełko u dziecka może skutkować m.in. trudnościami z jedzeniem, prawidłowym oddechem, infekcjami jamy ustnej, wadami wymowy, wadami zgryzu. Dlatego koryguje się je chirurgicznie przez podcięcie. Na zabieg kieruje logopeda po konsultacji z chirurgiem stomatologicznym lub laryngologiem. Ale sam zabieg nie rozwiąże problemów - konieczna jest terapia logopedyczna. O szczegółach mówi nasza ekspertka, logopeda Kinga Frąckiewicz. 

Wędzidełko u dziecka. Kiedy należy je podciąć i co dalej? Wędzidełko u dziecka. Kiedy należy je podciąć i co dalej?
Spis treści
Za krótkie wędzidełko podjęzykowe Za krótkie wędzidełko wargowe i wędzidełka policzkowe Problem z wędzidełkiem. Krok pierwszy: wizyta u logopedy Frenotomia. Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

Za krótkie wędzidełko podjęzykowe

 
Wędzidełka są cienkimi fałdami błony śluzowej o włóknistej strukturze, która się nie rozciąga. W jamie ustnej wyróżnia się kilka wędzidełek. Jednym z nich jest wędzidełko podjęzykowe - łączy język z dnem jamy ustnej, możemy je zobaczyć, unosząc język do góry. 
 
Jeśli to wędzidełko jest za krótkie lub przyrośnięte do dna jamy ustnej, język nie może wykonywać swobodnych ruchów. Pozycja spoczynkowa języka u takiej osoby nie jest prawidłowa, język najczęściej leży na dnie jamy ustnej, szczególnie, jeśli wędzidło jest mocno skrócone - tłumaczy logopeda Kinga Frąckiewicz. 
 
Dziecko nie potrafi prawidłowo ssać i przełykać. Podczas połykania pokarmu, picia, przełykania śliny - język nie dokleja się do podniebienia tak jak powinien, ale napiera na zęby powodując ich wykrzywianie. 
 
Nieprawidłowa pozycja spoczynkowa języka wpływa na to, że podniebienie górne nie jest kształtowane przez język, jest ono wąskie i wysoko wysklepione, przez co zęby nie mieszczą się w łukach zębowych, są stłoczone. To prowadzi także do wad zgryzu. Nieprawidłowa budowa wędzidełka podjęzykowego sprzyja też rozwijaniu się bakterii na języku i prowadzi do infekcji, ponieważ język nie czyści się naturalnie o podniebienie i nie jest też w stanie wyczyścić policzków z resztek pokarmu. Występuje zaleganie śliny lub nadmierne ślinienie  - dodaje. 
 
Jeżeli dziecko po urodzeniu płacze podczas ssania, nie najada się, ulewa pokarm - wtedy lekarz sprawdza budowę wędzidełka. Jeśli ono jest powodem problemów z jedzeniem, podcina się je we wczesnym etapie życia malucha. 
Przy skróconym wędzidełku u starszych dzieci mogą pojawić się takie problemy artykulacyjne, jak seplenienie międzyzębowe i międzywargowe. 
 
Kiedy pozycja spoczynkowa języka nie jest prawidłowa, często nie utrwalają się w mowie spontanicznej głoski „sz,ż,cz,dż”, dziecko ma trudności z realizacją głoski „r”. Ponadto dziecko może mieć kłopot z oddychaniem prawidłowym torem nosowym, wargi się nie domykają, dziecko cierpi z powodu podrażnienia suchej śluzówki jamy ustnej, bywa niedostatecznie dotlenione, może mieć problemy z koncentracją - przyznaje logopeda. 

Za krótkie wędzidełko wargowe i wędzidełka policzkowe

 

Niedomykanie warg i problemy ze ssaniem mogą być również skutkiem skrócenia wędzidełka wargi górnej lub dolnej albo ich obu. 
 
Wpływają one na ruchomość i napięcie warg. Wędzidełka wargowe możemy zobaczyć odchylając wargi dziecka od zębów - wyjaśnia nasza ekspertka. 
 
Natomiast nieprawidłowo zbudowane wędzidełka policzkowe prowadzą do zalegania treści pokarmowych w policzkach, co też może prowadzić do rozwijania się bakterii i infekcji.
 
Te wędzidełka, tak samo jak pozostałe, wpływają na umiejętność żucia pokarmu, mają wpływ na utrzymanie prawidłowego napięcia w jamie ustnej - podkreśla Kinga Frąckiewicz. 
 

Problem z wędzidełkiem. Krok pierwszy: wizyta u logopedy

 
Jeżeli któryś z tych objawów jest widoczny u dziecka, możemy podejrzewać nieprawidłową budowę któregoś lub kilku wędzidełek . 
 
Należy wtedy skontaktować się z logopedą,który po wykonaniu kilku testów diagnostycznych skieruje rodzica z dzieckiem na konsultację do chirurga stomatologicznego lub laryngologa - podpowiada nasza ekspertka. 
 
Odsyłając na dalsze konsultacje logopeda powinien napisać dla chirurga krótka informację o tym, jakie objawy skróconego wędzidełka u dziecka widzi. Ostatecznie chirurg podejmuje decyzję o konieczności podcięcia wędzidełka – frenotomii. 
 

Frenotomia. Jak wygląda zabieg podcięcia wędzidełka?

 
Zabieg podcięcia wędzidełka wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, za pomocą lasera lub skalpela, trwa kilkanaście minut. W razie konieczności chirurg zakłada szew na ranę. Pacjent już po kilku godzinach może przyjmować półpłynne, nie gorące pokarmy. 
 
Ważna jest świadomość, o czym powinien poinformować przed zabiegiem logopeda, że sam zabieg podcięcia wędzidełka nie wystarczy do tego, żeby aparat artykulacyjny zaczął funkcjonować prawidłowo a wady wymowy wycofały się. Przed korekcją chirurgiczną są potrzebne masaże i ćwiczenia przygotowujące do frenotomii - zwraca uwagę logopeda Kinga Frąckiewicz. 
 
Po zabiegu natomiast konieczne są masaże wędzidełka zapobiegające powstawaniu zrostów i zgrubień tkanki. Stosuje się też często masaże dna jamy ustnej.
 
Dziecko pod kontrolą i przy wsparciu rodziców powinno wykonywać codziennie ćwiczenia, których uczy go logopeda. Sam zabieg nie zastąpi terapii logopedycznej, tylko w połączeniu z nią jest skuteczny - przekonuje nasza ekspertka. 
Kinga Frąckiewicz logopeda 5.00 / 3 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Logopeda. Absolwentka studiów logopedycznych w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie na kierunku społeczna psychologia kliniczna. Doświadczenie zawodowe zdobywała w ośrodku dla osób z autyzmem „Stowarzyszenie Terapeutów” w Warszawie. Pracowała jako logopeda w poradniach psychologiczno-pedagogicznych i stowarzyszeniach oraz przedszkolach i szkołach na terenie Warszawy i okolic. 
Pracuje z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z nieprawidłowościami rozwoju mowy - takimi jak opóźnienie rozwoju mowy (ORM), dyslalia czy afazja; a także z osobami borykającymi się z problemami na tle emocjonalnym. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy po zamknięciu PDA w 10 miesiącu życia można podciąć wędzidełko wargi górnej?
Czy po zamknięciu PDA w 10 miesiącu życia coilem można laserowo podciąć wędzidełko górnej wargi, córka ma teraz 9 lat?
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Można
Kto może wystawić zakończenie leczenia?
Córka jest po operacji amputacji opuszka do pierwszego zgięcia. Jest już ponad miesiąc po ściągnięciu szwów. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaświadczenie o zakończeniu leczenia wystawia ten lekarz, który leczenie prowadził.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zaświadczenie potwierdzające zakończenie leczenia może wystawić tylko ten lekarz, który to leczenie prowadził.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zaświadczenie wystawia lekarz prowadzący leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaświadczenie wystawia lekarz prowadzący leczenie
Jak uzupełnić szczepienia 6 latkowi?
Czy trzeba realizować wszystkie szczepienia od samego początku? Czy jakieś szczepienia w tym wypadku odpadają? Od czego zacząć.....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę do lekarza pediatry.
Co robić? U jakiego specjalisty szukać pomocy?
Córka obecnie 4 lata - od 2,5 roku codziennie w nocy płacze krzyczy i mówi przez sen.  
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
zalecam wizytę w poradni psychologicznej dla dzieci
Czy w poniedziałek może przyjąć szczepienie przeciwko tężcowi, krztuścowi?
Córka lat 13 w sobotę ma rezonans z kontrastem. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lekarza pediatry/ lekarza rodzinnego
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzje będą podejmować lekarze kwalifikujący do sczepienia i badania.
Czy może być to przyczyną wyczuwalnych węzłów?
Dziecko 5 miesięcy ma powiększone 2 węzły chłonne - jedno za uchem, drugie na szyi. Węzły są małej wielkości, mniej niż 1 cm, dziecko ma atopowe zapalenie skóry. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Co to może być? Jakie badania należałoby zrobić?
Córka lat 15 od tygodnia skarży się na nagłe, krótkotrwałe, ale intensywne bóle przedramion. Mówi ze "bolą ja żyły". Czasem podczas takiego kilkusekundowego napadu, żyły przedramion są bardziej widoczne. Ból jest bez powodu, nagle się zaczyna i nagle...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje stacjonarną u lekarza rodzinnego
Jak w tej sytuacji najlepiej postąpić? 
Dziecko 4,5 ma kaszel trwający tydzień, żadnych innych objawów. Jeden lekarz stwierdził obustronne zapalenie płuc i antybiotyk na 2 tygodnie, a inny lekarz 4 godziny później nic nie słyszał, zalecił syrop wykrztuśny. Dziecko nigdy nie brało antybiotyków, na co dzień nie ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić jedynie z lekarzami, którzy przeprowadzili badanie dziecka.
Brak trzymania leku w lodówce - czy mogą wystąpić negatywne skutki?
Czy jeżeli podawałam miesięcznemu dziecku witaminę d z dha która stała w temperaturze pokojowej, a nie w lodówce jak zaleca producent, to coś mogło się stać ? Stosowałam preparat przez miesiąc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia powikłań należy udać się z dzieckiem do pediatry.
Czy to już jest powód do niepokoju?
Córka 11 lat, ma podwyższone płytki krwi. Inne parametry wyników dobre.
podwyższone płytki krwi mogą świadczyć o nadpłytkowości lub trombocytozie w zależności jak duży jest nadmiar możliwę że jeśli nadmiar jest niewielki tpo może byc zwykłe odwodnienie organizmu - zalecam wizytę stacjonarnie u pediatry
Czy jest to możliwe, że jest to rumień zakaźny? 
Czy jest możliwość, aby rumień zakaźny wystąpił bez rumienia na twarzy tzw. motylka? Córka dostała wysypkę przypominającą drobną kaszkę, ale tylko w miejscu ubrań tak jak uda i brzuch. Po wypiciu wapna wysypka ustała. Następnego dnia ponownie pojawiła się w tym samym miejscu....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to może być astma?
Córka ma dwa lata, od roku choruje często na krtań prawie 90 % przeziębień kończy się stridorem/dusznością, kaszel raczej mało uporczywy. Dodam, że choruje wteyd gdy brat przyniesie coś z przedszkola tak to zdrowa. Czy jest się czym martwić? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u pediatry.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna z badaniem lekarski.
Wyjazd na basen po chorobie.
Czy po wyleczonej bakterii Enterococcus faecalis można jechać na basen? (Dziecko 10 miesięcy)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym leczenie.
Czy może to być po prostu przerośnięte wędzidełko lub opuchnięte przez chorobę?
Córka 5 lat mówi, że boli ją przy dotykaniu wędzidełko wargi górnej. Zaczęłam się bardziej przeglądać i wędzidełko jest grube, wcześniej mniej zwracałam uwagę. Zgrubienie przechodzi nawet między jedynkami, a na podniebieniu kończy się kulką. Bardzo się niepokoje. Mamy sterydy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa dziecięcego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u laryngologa
Czy jest jakiś preparat na receptę na to? Lub jakiś sposób na szybkie zwalczenie?
Córka zmaga się z wszawicą od pół roku. Jestem bezradna. Co tydzień stosujemy preparat na wszy, wyczesujemy 3 godziny i ściągamy gnidy i zaraz pojawiają się nowe żywe wszy i gnidy. Ocet też nie zadziałał, a tylko podrażnił skórę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Konieczne jest zastosowanie preparatów na receptę wydaną prze lekarza.
Proszę o informację czy to zgrubienie zniknie?
Trzy tygodnie temu mój 1,5 roczny synek w przeciągu dwóch miesięcy nabił sobie dwa duże guzy na czole w tym samym miejscu. Siniak i opuchlizna zeszła, ale niestety pozostało twarde podskórne zgrubienie. Oczywiście byłam na badaniu USG, wykazało ono pogrubienie okostnej (2...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u pediatry prowadzącego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę