Jeśli preparat nie zawiera rekomendowanej dawki tej witaminy lub zapotrzebowanie na nią jest zwiększone z powodu niedoboru może istnieć konieczność dodatkowej suplementacji.
Stosowanie tak wysokich dawek witaminy D może być niebezpieczne i koniecznie należy zasadność takiej terapii omówić z lekarzem. Witamina D w wysokich dawkach cechować się może toksycznością co z kolei może negatywnie wpływać na metabolizm leków, w tym antykoncepcji hormonalnej.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Dzień dobry! Czy niedobór witaminy D może być przyczyną pogorszenia słuchu? Jak to działa? Jeżeli poziom witaminy się unormuje czy słuch wróci do normy?
Od jakiegoś czasu przebywam na Islandii i w związku z tym suplementuję witaminę D3. Używam w tym celu kropli.
Codziennie suplementuję jedną kroplę, która zawiera 500IU witaminy D3 (tak jak podano na opakowaniu). Niemniej zastanawiam się, czy przebywając na tej wysokości geograficznej nie...
Dzisiaj w pracy dostaliśmy: Vitaminum D3 2000j.m. Moje pytanie jest takie: jak brać ten suplement czy na czczo, czy rano, czy na wieczór, czy po posiłku ?
Witaminę D3 najlepiej przyjmować wraz z posiłkiem lub po posiłku niezależnie od pory dnia. Należy pamiętać, aby dieta zawierała odpowiednią ilość tłuszczy, z uwagi na fakt, iż witamina D3 jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach.
Dzień dobry,
Nie ma znaczenia pora dnia, ale warto preparat przyjmować w okolicy posiłku. Proszę pamiętać, że w przypadku witaminy D jest ryzyko przedawkowania, a nadmierne jej ilości mogą być toksyczne. Proszę nie przekraczać zaleconej dawki i sprawdzić czy w innych stosowanych suplementach nie ma witaminy D.
Chciałam zapytać sie czy moge podac (a jeśli tak to w jakiej ilości) swojej 7 miesięcznej córce syrop multi-sanostol? Ze względu na to, że córka w sumie od urodzenia je bardzo mało, mało przybiera na wadze, obecnie waży 7kg. Waga urodzeniowa to 4,16kg. Córka od urodzenia...
Proszę nie suplementować preparatów witaminowych bez konsultacji z lekarzem. Niektóre witaminy można przedawkować, a w przypadku małego dziecka jest to nie tylko bardzo prawdopodobne, ale i może być bardzo groźne. Proszę skonsultować się z doświadczonym pediatrą i poszerzyć diagnostykę w kierunku niedoborów witaminowych, jeśli będzie to konieczne.
Moje pytanie odnosi się wpływu niedoboru witaminy D na bezsenność. Od dłuższego czasu bardzo często wybudzam się w nocy - średnio co 1,5–2 h (śpię mniej więcej 7-8 h). Pracuję umysłowo i fizycznie po 10-13 godzin. Dwa razy w tygodniu odsypiam dłużej - 10 godzin snu z wybudzaniem,...