Promienie słoneczne skutecznie wpływają na produkcję witaminy D. Wystarczy nawet 15 minut spaceru, aby wyprodukować dzienne zapotrzebowanie tej witaminy. W jaki sposób możemy radzić sobie z brakiem słońca w miesiącach jesienno-zimowych, aby zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę witaminy D?
Pod nazwą witaminy D mamy na myśli grupę rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych i organicznych związków chemicznych. Witamina ta jest w naszym organizmie odpowiedzialna m.in za:
Zimą oddziaływanie promieniowania na mieszkańców Europy Środkowej jest bardzo niskie ze względu na szerokość geograficzną (co wiąże się też z kątem padania promieni UV), stąd potrzebna jest dieta wzbogacona o produkty zawierające witaminę D, bądź odpowiednia suplementacja.
Największymi źródłami witaminy D są tłuste ryby. Niestety statystyczny Polak zjada ich zaledwie około 240 g na tydzień. Najbogatsze w witaminę D są:
Inne produkty spożywcze zawierające witaminę D to:
Jasna cera syntetyzuje ją trzy do pięciu razy skuteczniej niż skóra ciemna lub opalona, ponieważ pigmenty melaniny działają jako bariera dla promieni UVB.
Negatywny wpływ na przyswajalność witaminy D ma również nadwaga i otyłość, a także zanieczyszczenie środowiska, pochmurna pogoda i kremy przeciwsłoneczne.
Niedobór witaminy D może przyczynić się do wielu schorzeń:
Najlepiej zacząć zażywać witaminę D już od września do kwietnia codziennie w niskich dawkach lub przez cały rok, jeśli w miesiącach letnich nie jest zapewniona synteza skórna.
Nie jest rekomendowane nagłe spożywanie bardzo dużych dawek, gdyż organizm dorosłego człowieka jest w stanie przyswoić jednorazowo maksymalnie 1000 j.m.
Witaminę przyjmujemy w zależności od wieku:
Warto zrobić badanie krwi, aby określić dokładny niedobór witaminy D3 i skonsultować wyniki z lekarzem. Prawidłowa suplementacja zależy przede wszystkim od masy ciała i podaży witaminy D w diecie przez cały rok.
Jak w przypadku każdego suplementu diety, należy uważać na przedawkowanie. Zbyt duża ilość witaminy D może powodować pewne działania niepożądane, takie jak: bóle mięśni i kości, zaburzenia rytmu serca lub problemy z nerkami.
Przed zastosowaniem suplementacji witaminą D skonsultuj się z lekarzem i poproś o skierowanie na badania krwi. Możesz wybrać opcję wizyty online i bez wychodzenia z domu uzyskać poradę wraz z receptą online i e-Skierowaniem.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!