Wegetarianizm

Zdrowie A-Z

Baza wiedzy na temat specyfiki i zastosowań diety wegetariańskiej.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „wegetarianizm”.

Najnowsze pytania pacjentów
Niepokojące wyniki morfologii krwi przy diecie wegetariańskiej
Jestem kobietą w wieku 21 lat, nie jem mięsa od 5 lat. Ostatnio zrobiłam morfologię krwi, jej wyniki mnie niepokoją: leukocyty 3 tysiące MCV 97,1 MCH 37,7 Pozostałe wartości w normie. Dodatkowo wykonałam badanie na kwas foliowy, wynik również prawidłowy. Co może być przyczyną takiego...
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest konsultacja z lekarzem. Należy pogłębić wywiad zdrowotny i ewentualnie wykonać dodatkowe badania.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem rodzinnym
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do internisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Normy niezbędne do interpretacji badań mogą się nieznacznie różnić pomiędzy laboratoriami, ale najprawdopodobniej te wyniki są poza prawidłowymi wartościami. Proszę wyniki omówić z lekarzem podczas wizyty.
Kamila Górecka-Kirwiel
dietetyk
Umów wizytę
Podane wyniki mogą wskazywać na pewne zaburzenia w organizmie. Należy skonsultować je z lekarzem w celu dokładnej analizy. W przypadku wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, lekarz zaleci odpowiednie dodatkowe badania, które pozwolą na dokładniejszą diagnozę. Niepokojące wyniki morfologii krwi mogą być związane z wieloma czynnikami. Dieta wegetariańska może wpłynąć na obniżenie poziomu hemoglobiny, żelaza czy też witaminy B12, co może prowadzić do niedokrwistości. Warto także skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w ułożeniu zdrowej, dobrze zbilansowanej diety, uwzględniającej potrzeby organizmu i styl życia.
Problemy z układem pokarmowym na diecie wegetariańskiej
Od jakiegoś czasu nam silne bóle brzucha i jakby kłucie (ciężko stwierdzić z której strony dokładnie, bo ból jest promieniujący). Codziennie czuję takie przelewanie w brzuchu i jelitach. Nie mam zaparć, wypróżniam się normalnie, ale mam częste gazy i brzuch jak balon,...
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Objawy które Pani wskazuje wymagają wykonania niezbędnych badań i dalszej diagnostyki. Proszę skontaktować się z lekarzem
Aleksandra Piasecka
dietetyk
Umów wizytę
Przy opisanych objawach konieczna jest dalsza diagnostyka pod okiem lekarza (np. gastroenterologa). Wymienione przez Panią objawy mogą świadczyć o problemach z jelitami ( np. zespół jelita drażliwego, SIBO). Nagły wzrost wagi może wiązać się ze zbyt dużą ilością przyjmowanych na co dzień kilokalorii (na diecie wegetariańskiej również jest to możliwe), nadmiernym gromadzeniu wody w organizmie, lub np. insulinooporności. Przyczyn może być wiele. Proszę skontaktować się z lekarzem. W przypadku niektórych chorób dieta bogata w produkty roślinne może pogarszać lub nawet wywoływać pewne dolegliwości. Po zdiagnozowaniu przyczyny, o ile będzie to jednostka dietozależna, wprowadzone odpowiednie modyfikacje żywieniowe - np. pod kontrolą dietetyka (czasami nawet niewielkie modyfikacje) powinny przynieść poprawę.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Za mało informacji , proszę się skontaktować z lekarzem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z gastroenterologiem.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Nalezy zgłosić sie do gastrologa.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza rodzinnego - ma on odpowiednie narzędzia by pogłębić diagnostykę a w razie potrzeby wyśle do gastrologa.
Kamila Górecka-Kirwiel
dietetyk
Umów wizytę
Z opisu objawów można podejrzewać, że może Pani cierpieć na zespół jelita drażliwego. Objawy te często występują u osób z nerwicą i zaburzeniami lękowymi. Jednakże, zalecam wizytę u lekarza, który przeprowadzi wywiad i dokładne badania i w razie potrzeby skieruje Panią do specjalisty. Bóle brzucha, przelewanie i wzdęcia mogą być spowodowane również innymi schorzeniami, takimi jak choroba wrzodowa, choroba Crohna, SIBO. Co do przybierania na wadze, przyczyną może być nie tylko dieta, ale również zaburzenia hormonalne lub problemy z tarczycą. Dlatego też, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże Pani zdiagnozować problem oraz dobierze odpowiednie leczenie. Następnie warto również skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w ułożeniu odpowiedniej diety, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniej masy ciała i zapewni odpowiednią ilość składników odżywczych, a także pomoże w łagodzeniu dolegliwości brzusznych poprzez dobór odpowiednich produktów spożywczych i unikanie tych, które mogą pogarszać objawy.
Suchość wokół ust, jaka może być przyczyna?
Od pewnego czasu nie mogę poradzić sobie z suchością wokół ust. Suche placki są pokryte małymi suchymi skórkami (kąciki nie są popękane). Żaden krem nawilżający nie daje rady ich przykryć. Jestem wegetarianką, od 4 miesięcy karmię piersią, zażywam mama DHA premium+, od niedawna...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się do lekarza w celu zbadania. Należałoby również wykonać badania laboratoryjne (z oznaczeniem m.in.morfologii, gosp.żelaza, hormonów tarczycy, Vit.B12); następnie do rozważenia konsultacja dermatologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisane objawy są najpewniej efektem stosowanej diety i zostały spotęgowane karmieniem piersią. Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4