1. Artykuły
  2. Osobowość unikająca - czym jest, jak sobie radzić

Osobowość unikająca - czym jest, jak sobie radzić

Zaburzenia osobowości to bardzo szerokie spektrum zaburzeń, które mogą przejawiać się na wiele różnych sposobów. To nie choroba, nie można zapaść na zaburzenia osobowości, nie można się nimi zarazić. To problem, który rozwija się na przestrzeni wielu lat. Osoba z zaburzeniami osobowości ma głęboko wdrukowane w umysł pewne wzorce myślenia i reagowania. Jednym z typów zaburzeń osobowości jest osobowość unikająca. Co warto o niej wiedzieć? Przeczytaj!

Osobowość unikająca - czym jest, jak sobie radzić Osobowość unikająca - czym jest, jak sobie radzić
Spis treści
Czym jest osobowość unikająca? Osobowość unikająca – przyczyny rozwoju Osobowość unikająca – objawy Osobowość unikająca – co można zrobić?

Zaburzenia osobowości trudno jest leczyć. Często bowiem zaburzona osoba zupełnie nie zdaje sobie sprawy ze swojego stanu, a więc zupełnie nie widzi powodu, by się zmieniać. Osoby z osobowością unikającą bardzo unikają ludzi, nawiązywania relacji czy też bycia w centrum uwagi. To wszystko sprawia, że jeszcze trudniej im pomóc. Warto dowiedzieć się więcej na temat osobowości unikającej. Być może bliska Ci osoba cierpi na ten rodzaj zaburzenia. Być może też samodzielnie rozpoznasz symptomy, które towarzyszą Ci przez całe życie.

 

Czym jest osobowość unikająca?

 

Osobowość unikająca to jeden z typów zaburzeń osobowości. Charakteryzuje się unikaniem kontaktów z innymi ludźmi. Osoby z osobowością unikającą nie nawiązują relacji interpersonalnych, wycofują się z różnych relacji, bo boją się ośmieszenia, odrzucenia i krzywdy ze strony innych osób. Takie osoby czują się bardzo samotne i chciałyby zmienić ten stan rzeczy, ale nie są w stanie przezwyciężyć swoich lęków i problemów.

 

Ludzie z osobowością unikającą nie lubią też być w centrum uwagi, sama myśl o czymś takim może ich bardzo stresować. Takie osoby będą starały się ograniczyć kontakty międzyludzkie. Nadal czują potrzebę spotykania się z ludźmi, ale wychodzą z przekonania, że każde takie wyjście, każda relacja, może ich skrzywdzić, dlatego wolą tego uniknąć, poprzez unikanie wszystkich ludzi.

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Osobowość unikająca – przyczyny rozwoju

 

Istnieje wiele przyczyn osobowości unikającej. Istnieją przesłanki, że może to być także kwestia genetyczna. Jeśli w danej rodzinie są przypadki osobowości unikającej, zaburzeń lękowych i innych problemów psychicznych, istnieje statystycznie większa szansa, że dziecko z takiej rodziny też będzie cierpieć na tego typu problemy.

 

W przypadku osobowości unikającej bardzo ważne jest też wychowanie. Jeśli dziecko wychowuje się w domu, w którym nie czuje się kochane i bezpieczne, może uznać, że wszelkie relacje międzyludzkie przynoszą tylko ból i rozczarowanie. Może to mieć miejsce w domach, w którym panuje kult zimnego chowu – takie dziecko nigdy nie jest chwalone czy przytulane. Nie czuje się kochane, czuje za to bijący od rodziców chłód i obojętność.

 

Rozwój osobowości unikającej może być też kwestią wychowania dziecka w atmosferze nadmiernego krytycyzmu. Jeśli dziecko nigdy nie czuje się wystarczająco dobre, jeśli czuje, że nie jest kochane bezwarunkowo, tylko jest kochane wtedy, gdy spełni oczekiwania rodziców, a te nie mają końca i nigdy nie są spełnione całkowicie, dziecko może rozwinąć wiele problemów – w tym właśnie może dojść do rozwoju osobowości unikającej. Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć tutaj: https://psychoterapiacotam.pl/.

 

Osobowość unikająca – objawy

 

Ludzie z osobowością unikającą mogą uchodzić za nieśmiałe. Zaburzenie to nie jest jednak nieśmiałością, to coś o wiele głębszego i poważniejszego. Osoby dotknięte tym zaburzeniem usuwają się w cień. Nie nawiązują kontaktów z innymi ludźmi, a jeśli komuś uda się wejść z nimi w relacje, odsuwają się, uciekają i nie chcą jej dalej rozwijać. To sprawia, że wszystkie takie relacje rozpadają się.

 

Takie osoby bardzo często cierpią też na różne zaburzenia lękowe. Mogą doświadczać lęku społecznego, który jeszcze bardziej zamyka ich w domach i nie pozwala na interakcje z innymi ludźmi – nawet jeśli to takie proste – dla większości ludzi – czynności, jak na przykład rozmowa telefoniczna, zamówienie jedzenia czy rozmowa ze sprzedawcą w sklepie.

 

Bardzo często w parze z osobowością unikającą idzie bardzo niska samoocena. Osoba z osobowością unikającą jest przekonana, że nie jest warta miłości czy wsparcia ze strony innych ludzi. We wszystkich słowach i gestach innych osób doszukuje się drugiego dna – komplementy odbiera za przytyki, w próbach umówienia się na spotkanie dostrzega pułapkę i okazję do bycia wyśmianą czy zranioną.

 

Osobowość unikająca – co można zrobić?

 

Diagnoza wszystkich zaburzeń osobowości jest bardzo trudna, a osobowość unikająca nie jest tu żadnym wyjątkiem. W tym przypadku może być jeszcze trudniejsza, bo taka osoba będzie się izolować od ludzi – co może utrudnić zauważenie problemu przez otoczenie, zwłaszcza jeśli nie ma żadnych bliskich osób w swoim otoczeniu. Taka osoba też może bardzo bać się rozmowy z terapeutą, czy prostego poproszenia o pomoc.

 

Nie znaczy to jednak, że nic nie można zrobić. Najlepsze efekty przynosi psychoterapia poznawczo-behawioralna. Warto przemóc się lub namówić bliską osobę na podjęcie terapii. To właśnie podczas niej można zrozumieć własne wzorce zachowania i dojść do ich źródła. A to bardzo dobry i potrzebny wstęp do zmiany wzorców na te zdrowsze i po prostu lepsze. Terapia to długotrwały proces, ale jest w stanie pomóc podnieść komfort życia.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Depresja, a niedoczynność tarczycy.
Czy gdy wyleczy się depresję, może zniknąć także niedoczynność tarczycy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Nie, ale nieleczona lub źle kontrolowana niedoczynność tarczycy może być przyczyną depresji.
Ćwiczenie mózgu - jak robić to najskuteczniej.
Czy rozwiązywanie wykreślanek, zabawę w Familiadę i Koło fortuny, kolorowanie po numerach oraz grę warcaby, można zaliczyć do ćwiczenia mózgu i treningu funkcji poznawczych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?
W sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Ogromy stres w życiu codziennym - jak nad nim zapanować?
Mam bardzo duże problemy z samopoczuciem. W styczniu tego roku dowiedziałam się, że choruję na hipoglikemie reaktywna. Po powtórzeniu badań w maju cukier po wypiciu glukozy po 2 godzinach wynosił 80. Fakt stwierdziłam, że jest lepiej i trochę odpuściłam sobie swoje zdrowe i regularne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń specjalisty psychiatry i przyjmować przepisane leki.
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Antydepresanty - czy powodują szkody w organizmie?
Mam pytanie, czy jest możliwość, aby antydepresanty wyrządziły w mózgu szkody ze nie ma zmysłów smaku oraz węchu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, przeważnie nie maja takich skutków ubocznych. Natomiast, jeżeli orpócz ww objawów są również obecne objawy przeziębienia (katar, kaszel, osłabienie itp) wskazane jest wykonanie szybkich testów antygenowych w kierunku COVID-19. Ponieważ dla COVID-19 są powszechne zaburzenia węchu i smaku. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy stosując leki antydepresyjne lub psychotropowe można stosować treonian magnezu?
Wiem, że można stosować ogólnie magnez, ale czytałam, że ta forma magnezu przekracza barierę krew-mózg. Czy w związku z tym jest korzystna, czy niekorzystna przy stosowaniu wyżej wymienionych leków?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Czy mogę mieć aż taką reakcję na ten lek?
Biorę antydepresant przez 5 tygodni. Po podwyższeniu dawki na 15 mg dostałem następnego dnia dysfagii. Mam ograniczony kontakt z psychiatrą. Przez 5 dni mam problemy z połykaniem, praktycznie nic nie jem. Co zrobić w takiej sytuacji? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym celem rozważenia zmiany sposobu leczenia.
Kofeina w tabletkach, a leki antydepresyjne.
Czy przyjmowanie kofeiny w tabletkach 200 g raz dziennie może mieć wpływ na działanie leków antydepresyjnych? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, raczej zwykła dostępna dawka kofeiny nie powinna mieć wpływu na działanie leków p/depresyjnych. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie