1. Artykuły
  2. Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, w jakiej formie są dostępne leki z ibuprofenem

Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, w jakiej formie są dostępne leki z ibuprofenem

Sezon jesienno-zimowy to bez wątpienia sezon chorób i infekcji. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jakie formy przyjmują leki przeciw bólowi, gorączce oraz stanom zapalnym. Sprawdź i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, w jakiej formie są dostępne leki z ibuprofenem Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, w jakiej formie są dostępne leki z ibuprofenem
Spis treści
Na przeziębienie ibuprofen lub paracetamol – jak działają? Rodzaje leków z ibuprofenem – w tabletkach, kapsułkach czy w proszku? Tabletki i kapsułki Ibuprom Syrop Ibuprom Żel Ibuprom Aerozol Ibuprom

Na przeziębienie ibuprofen lub paracetamol – jak działają?


W domowej apteczce dorosłego i dziecka powinny znaleźć się leki z paracetamolem oraz z ibuprofenem. Są one dostępne bez recepty na przykład w aptece Nowa Farmacja. Pierwszy to organiczny związek chemiczny wykazujący działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Daje efekty już kilkanaście minut po zażyciu, natomiast maksymalne stężenie w organizmie osiąga w godzinę. Kolejną dawkę można powtórzyć po 4-6 godzinach. Paracetamol jest usuwany wraz z moczem. 

 

Natomiast drugi należy do NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma on nieco szersze działanie, bo nie tylko walczy z bólem i gorączką, ale też ze stanami zapalnymi, na przykład zapaleniem zatok. W tym przypadku różnicę zauważymy po kilkunastu minutach, ale do maksymalnego stężenia dochodzi w godzinę do dwóch do zażyciu. Drugą dawkę przyjmujemy po 8 godzinach. Ibuprofen również jest wydalany wraz z moczem.

 

W niektórych sytuacjach, na przykład u dzieci, zaleca się naprzemiennie stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. Tu ważna uwaga: maluszkom do trzeciego miesiąca życia, kobietom w ciąży oraz chorym na ospę, wrzody żołądka i dwunastnicy podajemy paracetamol. Ibuprofen będzie lepszy podczas infekcji ze stanem zapalnym.

 

Niezwykle ważne jest też dawkowanie preparatu. U dzieci bierze się pod uwagę masę ciała malucha (najlepiej skorzystać w dostępnych w sieci kalkulatorów, by wyliczyć prawidłową dawkę).

 

arrow Czy ból głowy może być spowodowany problemami z kręgosłupem?
arrow Pielęgnacja skóry w czasie ciąży
arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?

Rodzaje leków z ibuprofenem – w tabletkach, kapsułkach czy w proszku?

 

Skoro wiesz już, jak działają leki typu ibuprofen oraz paracetamol, to teraz możemy przejść do form, w jakich są one dostępne. Omawiamy to na przykładzie popularnego Ibupromu – na gorączkę, na przeziębienie czy na ból zęba. 

 

Tabletki i kapsułki Ibuprom


Najczęściej sięgamy po tabletki bądź kapsułki Ibuprom, przy czym różnią się one składem i skoncentrowaniem. Wybrane leki mają nawet potrójne działanie, więc szybko pozwalają wrócić do zdrowia. Są też na przykład kapsułki działające bezpośrednio na chore zatoki.

 

Syrop Ibuprom

 

Najlepszą formą podawania leku dla dzieci jest syrop Ibuprom o truskawkowym smaku. Działa on na 10 dolegliwości – gorączkę, bolesne ząbkowanie, ból zębów, uszu, gardła, mięśni, kości, stawów, tkanek miękkich, głowy, a także na ból pooperacyjny. Syrop jest też tak skoncentrowany, by nie podawać dużej ilości płynu. Ułatwieniem jest też to, że dopuszcza się przyjmowanie go na czczo.

 

Żel Ibuprom

 

Żel jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera 5% ibuprofen, działa już od pierwszego zastosowania, chłodzi oraz błyskawicznie się wchłania. Jest przy tym bezbarwny i nie brudzi ubrań. Radzi sobie ze stłuczeniami, bólami stawów, bolesną sztywnością barku, bólami pourazowymi, powypadkowymi, a także bólami okolicy lędźwiowej, mięśni i skręceniami.

 

Aerozol Ibuprom

 

Ibuprom ma także nowoczesną formę sprayu. Działa bardzo podobnie jak wspomniany wcześniej żel. W jednej tubce mamy do 70 dawek leku przeciwbólowego. Po aplikacji należy delikatnie wsmarować preparat w skórę aż do całkowitego wchłonięcia.

 

Jak widać, Ibuprom ma szerokie pole działania i występuje w wielu formach. Gdy następnym razem pojawi się dolegliwość, będziesz wiedzieć, po który preparat sięgnąć!

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.

e-Recepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy po przechorowaniu anginy mogła mi się rozwinąć astma albo inna choroba układu oddechowego?
Kilka dni temu przeszły mi objawy anginy bakteryjnej. Wczoraj wzięłam ostatnią tabletkę antybiotyku, natomiast głębiej w przełyku utrzymuje się swędzenie, uczucie obecności czegoś i to powoduje kaszel. Ten objaw utrzymuje się od kilku dni od ustania objawów anginy, to wtedy się pojawiło to...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta stacjonarna u lekarza (najlepiej u lekarza, który wdrożył leczenie).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Jaka może być przyczyna wzmożonego wydzielania śliny?
Od dłuższego czasu odczuwam wzmożone wydzielanie śliny, które utrudnia swobodne mówienie (konieczność częstego przełykania, dyskomfort psychiczny). Pytałam się o to stomatologa i higienistki - nie widzą tutaj przyczyny problemu (nie mam problemu z zębami czy dziąsłami). Wszędzie w...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Przyczynami tego stanu mogą być różnorodne schorzenia-wskazana więc wizyta stacjonarna u lekarza, który będzie miał możliwość ukierunkowania diagnostyki po przeprowadzeniu badania fizykalnego; zalecana m.in. konsultacja laryngologiczna, neurologiczna, uzupełnienie diagnostyki laboratoryjnej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Jaka jest norma kortyzolu dla kobiety (37 lat, na czczo, godziny poranne) w µg/dl?
Różne laboratoria podają inne wartości referencyjne — raz jest to 20 µg/dl, raz 25 µg/dl (dla godzin porannych). 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zakresy referencyjne mogą różnić się w zależności od laboratorium-z uwagi na metody oznaczania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Każde laboratorium podaje swój zakres referencyjny w zależności od metody oznaczania.
Czy to wina chloru?
W piątek dostałam silnego bólu gardła, mam całe zatkane zatoki, mam kaszel, nie mogę normalnie oddychać, wiec oddycham buzia głęboko, przy tym boli mnie coś mocno w klatce piersiowej (na środku bardziej). W środę byłam na aqua parku, w czwartek i piątek na basenie ogrodowym. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę do lekarza.
Czy mogę jutro wykonać te badania, jak jestem przed miesiączką?
Mam zlecone zrobienie hormonów: androstendion, testosteron, dhea, dhea-s, 17-hydroksyprogesteron i progesteron. Jestem 1-2 dni przed miesiączką. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badania hormonalne wykonuje się w określonych dniach cyklu miesiączkowego bądź wg zaleceń lekarza prowadzącego-tak więc proszę dokładnie omówić zalecenia z lekarzem, który zalecił wykonanie badań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który skierował na badania.
Jak obniżyć wyniki i czym je leczyć? 
Testosteron w górnej granicy u mężczyzny, Lh i FSH również w górnej granicy. Słabe libido. Reszta wyników w normie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami badań proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do androloga/urologa bądź endokrynologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u endokrynologa.
Jeśli zachorowałam na bostonkę, ile czasu musi upłynąć, żebym znów mogła spotykać się z ludźmi w bliskich kontaktach?
Czy wystarczy przeczekać objawy, czy muszę przejść jakąś kwarantannę jeszcze po nich? I czy jest duża szansa na zarażenie np. partnera już po przejściu choroby i zaniku wysypki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wystarczy poczekać do ustąpienia wszystkich objawów.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Osoba chora jest najbardziej zaraźliwa tuż przed wystąpieniem objawów i izolacji wymaga do czasu ich ustąpienia (zwłaszcza wysypki) i powrotu dobrego samopoczucia - mimo to, trzeba pamiętać o dokładnym przestrzeganiu higieny (zakaźność utrzymuje się bowiem do czasu wydalenia wirusa w kale, a to może trwać nawet do 12 tygodni).
Czy powinnam udać się z tym do lekarza?
Od jakiegoś czasu z rana trochę boli mnie gardło, często czuje też ból prawego ucha, raz na jakiś czas zaczyna mnie drapać w gardle i utrzymuje się to parę minut, często odczuwam też taką "gule", czuje się, jakby coś mi stanęło w gardle, mimo że nic nie jadłam. Uczucie nie...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na stacjonarną konsultacją laryngologiczną.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa.
Czy należy wykonać badania kału?
Od dwóch tygodni boli mnie brzuch. Mam podejrzenie, graniczące z pewnością, że przyczyną było spożycie dwukrotnie zamrożonego i rozmrożonego (możliwe też, że nie do końca rozmrożonego) salami (dopiero post factum dowiedziałem się, że nie wolno takiego mięsa jeść). Jeśli należy wykonać...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyt lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W pierwszej kolejności wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza, który po badaniu fizykalnym ukierunkuje dalsze postępowanie.
Jak leczyć zapalenie ucha i czy jest się czym martwić?
Zapalenie ucha od ok. miesiąca prawdopodobnie od irygacji zatok. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrolna wizyta stacjonarna - lekarz rodzinny/laryngolog.
W jaki sposób je brać? Czy któryś witamin nie można ze sobą łączyć?
Biorę witaminy. Selen, D3, Cynk, Magnez Wit A oraz E. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazane omówienie z lekarzem, który wdrożył suplementację.
Wysoka ferrytyna - co oznacza?
Kto mi wyjaśni, co jest przyczyną wysokiego poziomu ferrytyny we krwi u mężczyzny. Inne badania w normie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wyjaśni to na wizycie stacjonarnej lekarz, który będzie miał możliwość zebrania dokładnego wywiadu medycznego, zbadania pacjenta oraz zapoznania się z wynikami wszystkich badań.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z wynikami badań należy zgłosić się do lekarza celem interpretacji wyników.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza w celu interpretacji wyników
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
W celu interpretacji wyników należy zgłosić się na wizytę do lekarza
Czy w takim stanie są jakieś przeciwwskazania do lotu samolotem?
W połowie lipca miałam operację resekcji jelita cienkiego z powodu ostrego niedokrwienia krezki jelita cienkiego, podczas której usunięto mi 2,05 m jelita. Byłam tydzień w szpitalu I potem w domu zaczęłam brać leki, również te na biegunkę, gdyż po operacji było jej dużo. Od 3...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O wskazaniach/przeciwskazaniach do podróży może zadecydować w takiej sytuacji tylko lekarz prowadzący pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam kontakt z lekarzem prowadzącym
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym
Czy jest to niepokojący objaw?
Delikatnie boli mnie gardło, więc chciałam zobaczyć czy nie jest czerwone. Tego nie zobaczyłam, ale zauważyłam, że jeden z migdałków ma bardzo nieregularny kształt. Jakby był poszarpany. Miewałam anginy, więc dobrze pamiętam, że wcześniej tak nie było. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja laryngologiczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam stacjonarną wizytę lekarską
Może to być zapalenie lub wirus?
Od kilku dni mam powiększone migdałki, uczucie guli w gardle i flegmę. Nie mam żadnego nalotu na migdałkach ani nie boli mnie gardło. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u lekarza.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Recepta online
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę