Sezon jesienno-zimowy to bez wątpienia sezon chorób i infekcji. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przygotowaliśmy krótki poradnik, z którego dowiesz się, jakie formy przyjmują leki przeciw bólowi, gorączce oraz stanom zapalnym. Sprawdź i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada.
W domowej apteczce dorosłego i dziecka powinny znaleźć się leki z paracetamolem oraz z ibuprofenem. Są one dostępne bez recepty na przykład w aptece Nowa Farmacja. Pierwszy to organiczny związek chemiczny wykazujący działanie przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Daje efekty już kilkanaście minut po zażyciu, natomiast maksymalne stężenie w organizmie osiąga w godzinę. Kolejną dawkę można powtórzyć po 4-6 godzinach. Paracetamol jest usuwany wraz z moczem.
Natomiast drugi należy do NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ma on nieco szersze działanie, bo nie tylko walczy z bólem i gorączką, ale też ze stanami zapalnymi, na przykład zapaleniem zatok. W tym przypadku różnicę zauważymy po kilkunastu minutach, ale do maksymalnego stężenia dochodzi w godzinę do dwóch do zażyciu. Drugą dawkę przyjmujemy po 8 godzinach. Ibuprofen również jest wydalany wraz z moczem.
W niektórych sytuacjach, na przykład u dzieci, zaleca się naprzemiennie stosowanie paracetamolu i ibuprofenu. Tu ważna uwaga: maluszkom do trzeciego miesiąca życia, kobietom w ciąży oraz chorym na ospę, wrzody żołądka i dwunastnicy podajemy paracetamol. Ibuprofen będzie lepszy podczas infekcji ze stanem zapalnym.
Niezwykle ważne jest też dawkowanie preparatu. U dzieci bierze się pod uwagę masę ciała malucha (najlepiej skorzystać w dostępnych w sieci kalkulatorów, by wyliczyć prawidłową dawkę).
Skoro wiesz już, jak działają leki typu ibuprofen oraz paracetamol, to teraz możemy przejść do form, w jakich są one dostępne. Omawiamy to na przykładzie popularnego Ibupromu – na gorączkę, na przeziębienie czy na ból zęba.
Najczęściej sięgamy po tabletki bądź kapsułki Ibuprom, przy czym różnią się one składem i skoncentrowaniem. Wybrane leki mają nawet potrójne działanie, więc szybko pozwalają wrócić do zdrowia. Są też na przykład kapsułki działające bezpośrednio na chore zatoki.
Najlepszą formą podawania leku dla dzieci jest syrop Ibuprom o truskawkowym smaku. Działa on na 10 dolegliwości – gorączkę, bolesne ząbkowanie, ból zębów, uszu, gardła, mięśni, kości, stawów, tkanek miękkich, głowy, a także na ból pooperacyjny. Syrop jest też tak skoncentrowany, by nie podawać dużej ilości płynu. Ułatwieniem jest też to, że dopuszcza się przyjmowanie go na czczo.
Żel jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera 5% ibuprofen, działa już od pierwszego zastosowania, chłodzi oraz błyskawicznie się wchłania. Jest przy tym bezbarwny i nie brudzi ubrań. Radzi sobie ze stłuczeniami, bólami stawów, bolesną sztywnością barku, bólami pourazowymi, powypadkowymi, a także bólami okolicy lędźwiowej, mięśni i skręceniami.
Ibuprom ma także nowoczesną formę sprayu. Działa bardzo podobnie jak wspomniany wcześniej żel. W jednej tubce mamy do 70 dawek leku przeciwbólowego. Po aplikacji należy delikatnie wsmarować preparat w skórę aż do całkowitego wchłonięcia.
Jak widać, Ibuprom ma szerokie pole działania i występuje w wielu formach. Gdy następnym razem pojawi się dolegliwość, będziesz wiedzieć, po który preparat sięgnąć!
e-Recepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!