1. Artykuły
  2. Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jak rozpoznać i leczyć?

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jak rozpoznać i leczyć?

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, inaczej wyprysk lub egzema to reakcja zapalna skóry na zewnętrzne czynniki chemiczne np. składniki kosmetyków, barwniki, metale czy nawet leki. Jest to bardzo częste schorzenie wśród kobiet. Codziennością pacjentów w takich przypadkach jest czytanie etykiet i sprawdzanie składów. Czasem nawet konieczna jest zmiana pracy. O szczegółach mówi dermatolog z Centrum Medycznego Severux - Dominika Ziółkowska-Banasik. 

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jak rozpoznać i leczyć? Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Jak rozpoznać i leczyć?
Spis treści
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - co to takiego? Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - przyczyny Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - objawy Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - leczenie

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - co to takiego?

 

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, zwane potocznie wypryskiem lub egzemą to reakcja zapalna skóry na egzogenne czyli zewnętrzne czynniki. Jak tłumaczy nasza specjalistka, dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik kontaktowe zapalenie skóry może występować w dwóch formach:

 

  • jako kontaktowe zapalenie skóry z podrażnienia, wtedy kiedy substancje drażniące uszkadzają bezpośrednio skórę, ale nie dochodzi tu do reakcji immunologicznych np. u fryzjerek,
  • jako alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, które jest wynikiem nadwrażliwości immunologicznej, a więc występuje jedynie u wrażliwych immunologicznie osób i przez to też zmiany skórne mogą się szerzyć znacznie poza miejsce kontaktu z alergenem.

 

Szacuje się alergiczne kontaktowe zapalenie skóry może występować u około 5% populacji po zetknięciu z niklem oraz u około 1-3% po kontakcie z kosmetykami.

 

Jest to więc dużo częściej występująca choroba niż np łuszczyca, z którą często alergiczne kontaktowe zapalenie skóry różnicujemy - zauważa dermatolog.

 

Ze statystyk wynika, że alergiczne kontaktowe zapalenie skóry występuje częściej u kobiet. Najczęściej wyprysk kontaktowy spotyka się u młodych dorosłych około 20 roku życia. Drugi szczyt zachorowań przypada na 40-60 rok życia, co z całą pewnością ma związek z ekspozycją zawodową na pewne alergeny.

arrow Na choroby skóry: fototerapia. Na czym polega leczenie światłem?
arrow Alergiczny nieżyt nosa. Kiedy życie przestaje być komfortowe
arrow Alergia pokarmowa. Co nie służy alergikom?
arrow Sezonowe zaburzenia afektywne. Kiedy pogoda jest przyczyną choroby
arrow Bielactwo. Co trzeba wiedzieć o tej chorobie?
arrow Dziecko moczy się w nocy. Kiedy do lekarza?

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - przyczyny

 

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest wywoływane przez zewnętrzne czynniki chemiczne zwane alergenami. A choroba występuje częściej u osób predysponowanych genetycznie.

 

Jest to związane z podobnym schematem pobudzania układu immunologicznego oraz metabolizmu substancji chemicznych u spokrewnionych osób - wyjaśnia Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Jeśli chodzi zaś o same alergeny, to sytuacja zmienia się na przestrzeni lat. Alergizować mogą składniki kosmetyków, barwniki, metale, żywice czy nawet leki.

 

W celu potwierdzenia alergii kontaktowych możemy wykonywać tak zwane naskórkowe testy płatkowe, które zawierają najczęściej występujące alergeny. W Polsce jest to między innymi chrom, nikiel, kobalt, neomycyna, gentamycyna,  lanolina, propolis, mieszanka zapachowa, chlorek cyny i wiele innych - wylicza dermatolog.

 

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - objawy

 

Najogólniej ujmując objawy choroby zależą od tego czy wyprysk ma charakter ostry czy przewlekły.

 

Objawy skórne jakie możemy spotkać u osób z wypryskiem to obrzęk, rumień, złuszczanie, pęcherzyki, strupy oraz końcowo w fazie zdrowienia przebarwienia - objaśnia nasza ekspertka.

 

I przyznaje:

 

Najbardziej przykrym dla pacjentów objawem jest jednak świąd, o różnym nasileniu, choć czasem tak silnym, że utrudnia funkcjonowanie czy sen.

 

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry - leczenie

 

Jak leczyć alergiczne kontaktowe zapalenie skóry? Dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik odpowiada:

 

Przede wszystkim najważniejsze jest przerwanie kontaktu z alergenem czyli w sytuacjach jednorazowych natychmiastowe mycie i płukanie skóry, a w sytuacjach przewlekłych unikanie kontaktu z substancją drażniącą.

 

W praktyce więc pacjenci z wypryskiem są zmuszeni do czytania etykiet kosmetyków, płynów do prania czy płukania, sprawdzania etykiet leków. W przypadku narażenia zawodowego konieczna bywa zmiana pracy.

 

Są jednak sytuacje, kiedy nie da się do końca wyeliminować alergenu z otoczenia na przykład w przypadku alergii na nikiel. Wówczas w sposób farmakologiczny musimy oszukiwać nasz układ odpornościowy stosując leki immunosupresyjne lub fototerapię - zwraca uwagę nasza specjalistka.

 

W przypadkach ostrych zmian stosuje się kremy lub maści zawierające glikokortykosteroidy lub inhibitory kalcyneuryny, substancje nawilżające czy złuszczające.

 

W przypadku nasilonego świądu włączamy również również leki przeciwhistaminowe. W wyjątkowych przypadkach, szczególnie gdy alergiczne kontakowe zapalenie skóry ma charakter ostry, posiłkować możemy się doustnymi glikokortykosteroidami - tłumaczy.

 

Niestety nie istnieje konkretna profilaktyka w przypadku alergicznego kontaktowego zapalenia skóry.

 

W przypadku osób narażonych, wskazane jest wyeliminowanie alergenu. Można również stosować delikatne, hipoalergiczne preparaty myjące - podpowiada dermatolog.

Dominika Ziółkowska-Banasik dermatolog 5.00 / 9 opinii artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dermatolog. Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje w Klinicznym Oddziale Dermatologii, Chorób Wewnętrznych i Alergologii w Zabrzu. Jest asystentem dydaktycznym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie przekazuje wiedzę z dziedziny dermatologii i wenerologii. Swoich pacjentów traktuje holistycznie, oceniając choroby skóry w odniesieniu do ogólnego stanu zdrowia. Szczególne zainteresowanie poświęca chorobom tkanki łącznej i leczeniu łuszczycy. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy tak częste nawroty problemu powinny być powodem do niepokoju?
Od dwóch miesięcy mam problem z miejscem intymnym a dokładnie skóra na penisie. Dwa miesiące temu zauważyłem biały duży nalot na skórze penisa oraz podbrzusza, następnie zrobiła mi się z tego rana, małe pęknięcia, byłem u dermatologa i zostały przepisane mi dwa leki. Ładnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u dermatologa prowadzącego.
Czym mogą być takie zmiany skórne?
Chciałbym się zapytać, co to może być? U synka na brzuszku wyszły takie plamki czerwone łuszczące się, nie są symetryczne i swędzą oraz rozchodzą się po brzuchu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wsakzana wizyta stacjonarna u pediatry lub dermatologa.
Czy powinienem się tym martwić tak nagłym wysypem plam na skórze?
W tym roku sporo czasu spędzałem na słońcu (rower) i obficie obsypało mi ręce oraz nogi plamkami, które nieco przypominają piegi, co to może być, czy można to leczyć? Mam bardzo jasną karnację i wrażliwą skórę, ale nigdy wcześniej nie miałem piegów. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Co mógłbym ewentualnie jeszcze zbadać, gdzie szukać pomocy?
Wiek 22 lata. Od dłuższego czasu mam problemy z trądzikiem. Wykonałem szereg badań hormonalnych, usg tarczycy itp. wszystko w porządku. Dodam, iż mam więcej zmian na lewym policzku, gdzie na prawym prawie ich nie ma. Obojętnie czym posmaruje zmiany na mojej cerze - one się zaostrzają,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Co to może być?
Mam białe plamy na ciele od października. Pani dermatolog stwierdziła, że to są znamiona suttona...po jakimś czasie mój partner zauważył u siebie białe plamki na ciele. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa - Pani i partnera.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy sie zglosic do lekarza dermatologa
Czy to może być coś złego?
Na lewej piersi od tygodnia mam różową plamę, co to może być? Do jakiego lekarza mam się udać. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Problemy skórne dziecka po powrocie ze szpitala.
Synek lat 5 ponownie wrócił do szpitala wraz z plamami zaczynający mi się od łydek, które z początku wyglądały na ugryzienie komara. Następnie powiększały się i wyglądały jak cętki, po czasie rozlewały się na ciele, były nabrzmiałe i powodowały swędzenie. Plamy te i cętki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Hospitalizacja ma na celu właśnie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Co jeszcze powinnam zrobić, żeby dowiedzieć się przyczyny słabych paznokci?
Od dłuższego czasu mam problem z paznokciami, byłam z tym u lekarza rodzinnego, który skierował mnie na badania wątroby, nerek, tarczycy, morfologię tarczycy - wyszły okej badania, lecz nadal nie znam przyczyny, dlaczego mam takie paznokcie. Od kilku dni zaczęły pojawiać się cieniutkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
O czym mogą świadczyć czerwone plamy na ciele?
Czerwone plamy na ciele, zaczęło się na plecach (ok. 2 miesiące), a teraz pojawiają się pojedyncze plamki w różnych miejscach na ciele (nie swędzi).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Jakie kosmetyki do atopowego zapalenia skóry wybrać?
Mam pytanie odnośnie AZS (atopowego zapalenia skóry). Chodzi o pielęgnacje, która niestety nie należy do najtańszych, a w tym miesiącu chciałbym zakupić bardziej budżetowe kosmetyki. Moja pani dermatolog poleciła mi żel pod prysznic Hmile De Douche zastanawiam się, czy istnieje...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z dermatologiem prowadzącym.
Czy jeśli to wszy czego powinnam użyć, aby się tego pozbyć?
Od około tygodnia strasznie swędzi mnie skora głowy. Na początku myślałam, że może być to alergia, jednak teraz znalazłam na włosach takie jakby małe robaczki,  
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Co to za plamy i co jest ich przyczyną?
Na skórze mojej prawej dłoni pojawiły się plamy, które wyglądają jak piegi, trochę jak plamy starcze. Lewa dłoń jest pozbawiona jakichkolwiek defektów. Nie jestem narażona na nadmierne działanie promieni słonecznych. Pracuję w zamkniętym pomieszczeniu i w ogóle się nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś inne badania?
Ok. 2 lata temu pojawiły się u mnie delikatne zmiany skórne na jednym policzku, przypominające zaskórniki zamknięte. Widoczne są one głównie pod światło, choć na twarzy zauważyć można czerwonawe przebarwienia. Dermatolog zdiagnozował to jako trądzik pospolity, przepisał leki....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u dermatologa.
Brązowe przebarwienia na skórze - czym mogą być spowodowane?
Rok temu zauważyłam u córki małe brązowe plamy na skórze, jednak uznałyśmy, że to może przebarwienia od słońca. Jednakże minął już 2 rok, a plamy się powiększyły i pojawiły w innych jeszcze miejscach: na szyi, plecach, brzuchu i pod piersiami. Plamy ja nie swędzą ani nie odczuwa ich...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza POZ w gabinecie.
Czy retinol jest bezpieczny przy twardzinie ograniczonej (morphea)?
Mam twardzinę ograniczoną (morphea). Objawy skórne mam na nogach, rękach, szyi i brzuchu, ale twarz jest całkowicie wolna od zmian chorobowych. Czy mogę w takim razie stosować kosmetyki z retinolem?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie