1. Artykuły
  2. SIDS – jakie mogą być przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej?

SIDS – jakie mogą być przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej?

SIDS, czyli zespół nagłego zgonu niemowląt występuje najczęściej między 2 a 6 miesiącem życia, natomiast wielu rodziców oddycha z ulgą dopiero, kiedy dziecko kończy rok. SIDS następuje nagle podczas snu, u zdrowego niemowlęcia, które nie wykazywało wcześniej żadnych symptomów chorobowych. 

SIDS – jakie mogą być przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej? SIDS – jakie mogą być przyczyny nagłej śmierci łóżeczkowej?
Spis treści
Jakie mogą być przyczyny SIDS? Oddech niemowlaka Ciąża i poród Czynniki środowiskowe Jak zminimalizować ryzyko SIDS? Bezdech senny u dorosłych

Jakie mogą być przyczyny SIDS?

 

Nie ma jednej przyczyny, która potwierdziłaby wszystkie przypadki, natomiast najczęściej przyczyny upatruje się w  nieprawidłowościach układu oddechowego i nerwowego, czynnikach genetycznych oraz czynnikach zewnętrznych.

 

arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Ząbkowanie. Objawy, kalendarz, łagodzenie bólu
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj
arrow Alergia pokarmowa u niemowląt. Co radzi alergolog?
arrow Zaparcia u niemowląt – błahostka czy istotny problem?

Oddech niemowlaka

 

Podczas snu niemowlę oddycha głośniej i szybciej niż dorosły, wykonuje ok., 60 oddechów na minutę oraz robi również przerwy między nimi. Sytuacja ta nie powinna nas niepokoić, jeżeli przerwy nie trwają dłużej niż 10 sekund. Po tym czasie dziecko wpada w bezdech senny, a jego tkanki nie zostają odpowiednio dotlenione.

 

Jedna z hipotez tłumaczy śmierć łóżeczkową jako fizjologiczną odpowiedź organizmu na obniżony poziom tlenu we krwi.

 

Ciąża i poród

 

Duże znaczenie może mieć również przebieg ciąży oraz sam poród.

 

Bierze się pod uwagę masę urodzeniową (poniżej 2,5 kg) oraz tydzień ciąży (poniżej 37. tyg), w którym dziecko przyszło na świat (SIDS występuje częściej u wcześniaków), ilość punktów, które otrzymało w skali Apgar, obecność wad wrodzonych, czy nie doszło do niedotlenienia podczas porodu oraz, czy matka paliła papierosy, spożywała alkohol lub substancje psychoaktywne podczas ciąży.

 

Wydaje się, że do śmierci łóżeczkowej dochodzi również częściej, jeśli matka była bardzo młoda, a niemowlę jest jej pierwszym dzieckiem oraz jest płci męskiej.

 

Dziecko może być również bardziej narażone, jeżeli SIDS wystąpił wcześniej u jego rodzeństwa.

 

Czynniki środowiskowe

 

Kluczowe znaczenie ma otoczenie, w którym dziecko śpi.

 

Najlepiej, gdyby było to jego własne łóżeczko, z twardym materacem, bez ochraniaczy, poduszek, zabawek oraz kocyków, czyli wszystkiego, co daje dziecku możliwość zakrycia noska, przez który oddycha. Najlepiej, aby dziecko było przykryte pieluszką, lub przewiewnym kocykiem.

 

Dziecko powinno układać się jak najniżej dolnej krawędzi łóżeczka, gwarantuje to naturalną podporę oraz ochronę przed zakopaniem.

 

Do snu, dziecko kładziemy na plecach, jest to najbezpieczniejsza pozycja, ponieważ słabe mięśnie uniemożliwiają niemowlęciu przekręcenie się na brzuch czy bok, a drogi oddechowe

pozostają drożne.

 

Sypialnia rodziców, bo to tam powinno znajdować się łóżeczko dziecka przez pierwsze 6 miesięcy jego życia, powinna być pomieszczeniem wolnym od dymu tytoniowego, a temp powietrza powinna wynosić między 18- 21 st.C. Bardzo ważne, aby nie przegrzewać dziecka. 

 

Ryzyko wystąpienia SIDS wzrasta również wtedy, gdy dziecko śpi razem z rodzicami. Zmęczeni mogą nie zdawać sobie sprawy, że napierają na noworodka czy zakrywają pościelą, a ich materac może być za miękki i powodować zapadanie, utrudniając dziecku prawidłowe oddychanie.

 

Jak zminimalizować ryzyko SIDS?

 

  • przyszła mama powinna zadbać o swoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne,
  • dziecko powinno spać samo, w bezpiecznym łóżeczku,
  • zaprzestanie palenia w ciąży, podczas karmienia, oraz unikanie kontaktu dziecka z dymem nikotynowym, ponieważ jest on toksyczny dla układu oddechowego malucha,
  • dzieci karmione piersią mają zdecydowanie większą odporność oraz budzą się częściej w nocy- może się to okazać pomocne w wypadku rodziców, którzy martwią się, że śmierć łóżeczkowa dotknie ich dziecko,
  • nie poleca się stosowania urządzeń monitorujących oddech dziecka, w wypadku kiedy dziecko jest zdrowe, ponieważ mogą one pokazywać zakłamane wartości, lub najzwyczajniej w świecie popsuć się, co będzie wywoływało niepotrzebny stres rodziców, oraz dziecka,
  • w wypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów u dziecka należy skonsultować się z lekarzem pediatrii.

 

Bezdech senny u dorosłych

 

Chociaż SIDS jest przypadłością małych dzieci, u dorosłych również może dojść do śmierci podczas snu, a mechanizm jest podobny- następują okresy bezdechu sennego, podczas których zostaje odcięty dopływ tlenu.

 

Schorzenie nosi nazwę zespołu obturacyjnych bezdechów śródsennych, a przyczyną mogą być nabyte lub wrodzone nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu jamy nosowo-gardłowej, najczęściej krzywa przegroda nosowa oraz wiotkość mięśni podniebiennych.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Niekształtne ucho u dziecka po porodzie - czy może się utrzymywać do kilku miesięcy?
Moje dziecko urodziło się z niekształtnym uchem. Góra ucha jest zwinięta. Dziecko ma 4 miesiące, czy jest możliwe, żeby to jakoś naprawić? Trzeba reagować teraz czy poczekać aż podrośnie? Drugie ucho jest normalne.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
wskazana konsultacja chirurga dziecięcego
Do kiedy u dziecka powinna się pojawić umiejętność wysokiego podporu?
Syn (6 miesięcy i tydzień) nie umie trzymać wysokiego podporu na wyprostowanych rękach. Sprawnie obraca się z pleców na brzuchu i z powrotem, pełza wokół własnej osi, wkłada stopy do buzi, w leżeniu na brzuchu podpiera się na jednej ręce i sięga po zabawkę, podnosi pupę i...
Witam. Ponieważ rozwój każdego dziecka jest sprawą bardzo indywidualną, trudno określić sztywne ramy czasowe poszczególnych etapów rozwojowych. Ustalone okna rozwojowe oznaczają czas, w którym większość prawidłowo rozwijających się dzieci nabywa poszczególne umiejętności. Różnice wynoszące kilka tygodni z reguły nie są niczym niepokojącym. Przykładowo wysoki podpór pojawiający się w 7 miesiącu życia jest dla niektórych dzieci normą. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą lub fizjoterapeutą, którzy ocenią (po badaniu dziecka) czy są jakiekolwiek powody do niepokoju.
Przepuklina pępkowa u niemowlęcia
Jak poradzić sobie z przepukliną pępkową u niemowlęcia? Jak długo się ją leczy? Czy po wyleczeniu przepukliny może ona pojawić się znów? Pani doktor powiedziała żeby kupić plaster, lecz te plastry nie są już produkowane i nie są nigdzie dostępne.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Nie zaleca się obecnie plastrowania. Sugeruję konsultację z chirurgiem dziecięcym. Większość przepuklin ustępuje samoistnie i wymagana jest jedynie obserwacja. Ostateczną decyzję o sposobie leczenia podejmie chirurg dziecięcy.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u chirurga dziecięcego.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u chirurga.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do chirurga dziecięcego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska chirurga dziecięcego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizyte u chirurga dziecięcego
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do chirurga dziecięcego
Sposób na zaparcia u niemowlaka
Jak radzić sobie z zaparciami u niemowlaka? Córka ma niecałe 2 miesiące. Kupy już nie robi 3 dzień. Co jest nie dobre dlatego, że na dodatek ma przepuklinę pępkową. Pani doktor powiedziała, żeby jak najmniej płakała i żeby się nie prężyła. No ale mała nie mogąc zrobić kupy niestety to robi.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Dzień Dobry, wszystko zależy od tego jakie leki dotychczas były stosowane i jaki był ich skutek działania.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Najważniejsze pytanie na które na początku trzeba odpowiedzieć, to jak jest karmiona córka- kamienie naturalne czy mleko modyfikowane?
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Za mało informacji, należy porozmawiać na ten temat ze swoim pediatrą bo należy omówić wiele aspektów.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Dobry wieczór, powinna się Pani jak najszybciej zgłosić z dzieckiem do pediatry.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do pediatry. Kluczowy jest dokładny wywiad.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do pediatry w rejonie
Dawid Luwański
Umów wizytę
nalezy poszerzyc diagnostyke, zalecam wizyte u pediatry
Czy szczepienie na COVID-19 koliduje z karmieniem piersią?
Jestem nauczycielem, obecnie na urlopie macierzyńskim. Dostałam z pracy informację, że mogę zaszczepić się na COVID-19 szczepionką AstraZeneca. Bardzo bym chciała się zaszczepić, jednak mój syn ma pół roku i jeszcze oprócz rozszerzania diety jest karmiony piersią - czy w...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zdecydowanie tak,karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do szczepienia.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, nie ma przeciwwskazań do karmienia po szczepieniu
Problemy z oddychaniem u noworodka
Dziecko tydzień po urodzeniu zaczęło (wg lekarzy) "brzydko oddychać" (Obecnie ma 2 miesiące). Mianowicie dziecko oddycha "brzuszkiem". Podczas oddychania unosi się przede wszystkim brzuszek, klatka piersiowa mniej przy czym kilka razy dziennie TE oddechy dochodzą do nawet 70-100/min - są to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W takiej sytuacji zamiast wizyty online zalecam wizytę stacjonarną u specjalisty neonatologa zajmującego się zaburzeniami oddychania.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Przy takich objawach radzę stałą kontrolę osobistą w gabinecie lekarskim.
Niemowlę odchyla gwałtownie głowę i kręci się na boki - dlaczego?
6 miesięczne niemowlę podczas stania bądź leżenia na brzuchu odchyla gwałtownie głowę do tyłu i kręci na boki. Zdarzyło się ze po tym uderzyło gwałtownie głowa w przedmiot znajdujący się przed nim. Co może być przyczyną?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Powodem jest zbyt blisko położony przedmiot - znajdujący się przed dzieckiem. Cała reszta jest fizjologią.
Co robić z przepukliną pępkowa u noworodka?
Bardzo proszę o informację co robić z przepukliną pępkowa u noworodka 1,5miesiaca. Czy należy ją obserwować czy powinno się ją zaklejać plastrem? Dodam, że dziecko bardzo dużo się pręży i napina przy nagromadzeniu gazów czy to może mieć jakiś wpływ na tą przepuklinę? Bardzo proszę o odpowiedź co...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę udać się z dzieckiem do pediatry, który oceni przepuklinę i wskaże czy konieczne jest plastrowanie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę