2022-02-02

Do kiedy u dziecka powinna się pojawić umiejętność wysokiego podporu?

Syn (6 miesięcy i tydzień) nie umie trzymać wysokiego podporu na wyprostowanych rękach. Sprawnie obraca się z pleców na brzuchu i z powrotem, pełza wokół własnej osi, wkłada stopy do buzi, w leżeniu na brzuchu podpiera się na jednej ręce i sięga po zabawkę, podnosi pupę i próbuje oprzeć się na kolanach. Jest sprawny i bystry, robi regularne postępy. Ogólnie rozwija się prawidłowo, tylko ten wysoki podpór. Z podporem ma przedramionach nie ma problemu. Czy powinnam udać się do fizjoterapeuty, czy dać synowi jeszcze czas? Wiem, że przeciętnie ten podpór pojawia się na koniec 6 miesiąca, ale do kiedy najpóźniej powinien się pojawić? Jaka jest górna granica normy?

Witam. Ponieważ rozwój każdego dziecka jest sprawą bardzo indywidualną, trudno określić sztywne ramy czasowe poszczególnych etapów rozwojowych. Ustalone okna rozwojowe oznaczają czas, w którym większość prawidłowo rozwijających się dzieci nabywa poszczególne umiejętności. Różnice wynoszące kilka tygodni z reguły nie są niczym niepokojącym. Przykładowo wysoki podpór pojawiający się w 7 miesiącu życia jest dla niektórych dzieci normą. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą lub fizjoterapeutą, którzy ocenią (po badaniu dziecka) czy są jakiekolwiek powody do niepokoju.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Fizjoterapeuta w Krakowie Fizjoterapeuta w Bielsku-Białej Fizjoterapeuta w Łodzi Fizjoterapeuta w Opolu Fizjoterapeuta we Wrocławiu Fizjoterapeuta w Poznaniu Fizjoterapeuta w Gliwicach Fizjoterapeuta w Katowicach

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6338
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16437
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+149
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4