1. Artykuły
 2. Fentanyl: zastosowania medyczne, działanie, uzależnienie i leczenie

Fentanyl: zastosowania medyczne, działanie, uzależnienie i leczenie

W ciągu ostatnich lat uzależnienie od fentanylu stało się jednym z najpoważniejszych kryzysów zdrowotnych na świecie. Szacuje się, że w samych Stanach Zjednoczonych fentanyl zabija codziennie około 150 osób.  Ta syntetyczna substancja, nawet 100 razy silniejsza od morfiny, jest powszechnie stosowana w leczeniu bólu, ale jej nadużywanie prowadzi do tragicznych skutków. W niniejszym artykule przyjrzymy się, czym jest fentanyl, jakie są jego zastosowania medyczne, jak działa, oraz jakie są mechanizmy i objawy uzależnienia, a także metody leczenia tego niebezpiecznego nałogu.

Fentanyl: zastosowania medyczne, działanie, uzależnienie i leczenie Fentanyl: zastosowania medyczne, działanie, uzależnienie i leczenie
Spis treści
Co to jest fentanyl? Kiedy stosuje się fentanyl w leczeniu medycznym? Jak działa fentanyl? Jak długo można przyjmować fentanyl? Czy fentanyl uzależnia? Jak przebiega uzależnienie od fentanylu? Jakie są objawy uzależnienia od fentanylu? Jak leczyć uzależnienie od fentanylu? Podsumowanie

Co to jest fentanyl?

 

Fentanyl to syntetyczny opioid, który jest jednym z najsilniejszych leków przeciwbólowych dostępnych na rynku. Jego siła działania jest nawet 50-100 razy większa od morfiny. Fentanyl został po raz pierwszy opracowany przez dr. Paula Janssena w 1960 roku i od tego czasu zyskał szerokie zastosowanie w medycynie, szczególnie w leczeniu bólu przewlekłego i bólu pooperacyjnego. Ze względu na swoją siłę działania i skuteczność, fentanyl jest również stosowany w anestezjologii.

 

Fentanyl jest dostępny w różnych formach, w tym plastrach transdermalnych, tabletkach, sprayach donosowych oraz roztworach do wstrzykiwań. Pomimo jego wartości terapeutycznej, fentanyl ma również wysokie ryzyko nadużycia i uzależnienia, co prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych i społecznych.

 

arrow Fentanyl. Czy Polacy obawiają się fali uzależnień? Sondaż
arrow Mefedron: groźny narkotyk nowej generacji
arrow Oksykodon (chlorowodorek oksykodonu) - kiedy stosować?
arrow Metadon (chlorowodorek metadonu)
arrow Leki psychotropowe i narkotyczne - co warto o nich wiedzieć i kto je może przepisać?

Kiedy stosuje się fentanyl w leczeniu medycznym?

 

Fentanyl jest stosowany w różnych sytuacjach medycznych, głównie w celu łagodzenia silnego bólu, który nie reaguje na inne leki przeciwbólowe. Główne wskazania do stosowania fentanylu obejmują:

 

 1. Ból przewlekły: fentanyl jest często przepisywany pacjentom z przewlekłymi schorzeniami bólowymi, takimi jak nowotwory, które powodują intensywny, nieustępujący ból. Plastry transdermalne są popularną formą w takich przypadkach, ponieważ zapewniają stałe uwalnianie leku przez skórę przez określony czas, zazwyczaj 72 godziny.
 2. Ból pooperacyjny: fentanyl jest również używany do łagodzenia bólu pooperacyjnego, szczególnie w sytuacjach, gdy ból jest wyjątkowo intensywny i trudno go kontrolować innymi opioidami.
 3. Anestezjologia: w anestezjologii fentanyl jest wykorzystywany jako część protokołu znieczulenia ogólnego, ze względu na jego szybkie działanie i zdolność do skutecznego tłumienia bólu.
 4. Ból przebijający: pacjenci z przewlekłym bólem często doświadczają nagłych, intensywnych epizodów bólu, znanych jako ból przebijający. Fentanyl, w formie szybko działających tabletek podjęzykowych lub sprayów donosowych, może być stosowany do szybkiego łagodzenia takich epizodów.

 

Jak działa fentanyl?

 

Fentanyl działa poprzez wiązanie się z receptorami opioidowymi w mózgu i układzie nerwowym. Receptory te, głównie receptory mi (μ), są odpowiedzialne za modulację bólu oraz uczucia euforii. Po związaniu się z receptorami, fentanyl hamuje przekazywanie sygnałów bólowych do mózgu, co skutkuje znacznym zmniejszeniem odczuwanego bólu.

 

Mechanizm działania fentanylu obejmuje:

 

 1. Więź z receptorami opioidowymi. Fentanyl wiąże się z receptorami opioidowymi, co prowadzi do zahamowania uwalniania neuroprzekaźników odpowiedzialnych za przesyłanie sygnałów bólowych.
 2. Zmniejszenie pobudliwości neuronów. Poprzez zmniejszenie pobudliwości neuronów w rdzeniu kręgowym, fentanyl redukuje intensywność sygnałów bólowych docierających do mózgu.
 3. Efekty euforyczne. Fentanyl może wywoływać uczucia euforii, co jest częścią jego działania przeciwbólowego, ale także przyczynia się do jego potencjału uzależniającego.

 

Jak długo można przyjmować fentanyl?

 

Długość stosowania fentanylu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta i zaleceń lekarza. W przypadku bólu przewlekłego, fentanyl może być stosowany przez dłuższy czas, pod warunkiem, że pacjent jest monitorowany pod kątem skuteczności leczenia i ewentualnych skutków ubocznych. Jednak długotrwałe stosowanie fentanylu wiąże się z ryzykiem rozwoju tolerancji, uzależnienia i innych poważnych problemów zdrowotnych.

 

Zalecenia dotyczące długości stosowania fentanylu obejmują:

 

Krótkoterminowe stosowanie

 

W przypadku bólu pooperacyjnego lub ostrych epizodów bólu, fentanyl może być stosowany przez krótki okres, zazwyczaj kilka dni do kilku tygodni.

 

Długoterminowe stosowanie

 

W przypadku przewlekłego bólu, fentanyl może być stosowany przez dłuższy okres, ale wymaga to regularnej oceny skuteczności leczenia i monitorowania ewentualnych objawów tolerancji i uzależnienia.

 

Czy fentanyl uzależnia?

 

Fentanyl jest substancją silnie uzależniającą. Jego wysoka siła działania i zdolność do wywoływania euforii sprawiają, że ryzyko uzależnienia jest znaczące, nawet przy zastosowaniu terapeutycznym. Uzależnienie od fentanylu może rozwijać się szybko, zwłaszcza jeśli lek jest nadużywany lub stosowany niezgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Jak przebiega uzależnienie od fentanylu?

 

Uzależnienie od fentanylu rozwija się na kilku poziomach: fizycznym, psychicznym i behawioralnym. Proces ten obejmuje następujące etapy:

 

 1. Tolerancja

Z czasem organizm zaczyna wymagać coraz większych dawek fentanylu, aby osiągnąć ten sam efekt przeciwbólowy lub euforyczny. To zjawisko nazywane jest tolerancją.

 

 1. Uzależnienie fizyczne

Organizm przyzwyczaja się do obecności fentanylu i zaczyna na niego reagować jako na normalny stan. Odstawienie leku prowadzi do objawów odstawienia, takich jak bóle mięśni, nudności, wymioty, biegunka, lęk, drażliwość i inne.

 

 1. Uzależnienie psychiczne

Pacjent zaczyna odczuwać silną potrzebę zażywania fentanylu, aby uzyskać euforię lub uniknąć dyskomfortu związanego z objawami odstawienia.

 

 1. Zmiany behawioralne

Osoba uzależniona może zacząć zmieniać swoje zachowanie, aby zdobyć lek, co może obejmować fałszowanie recept, kupowanie leku na czarnym rynku, a nawet kradzież.

 

Jakie są objawy uzależnienia od fentanylu?

 

Objawy uzależnienia od fentanylu mogą być zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Do najczęstszych objawów należą:

 

Fizyczne objawy uzależnienia: zwiększona tolerancja na lek, wymagająca coraz większych dawek, objawy odstawienia przy próbie zaprzestania zażywania leku, takie jak bóle mięśni, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, lęk, drażliwość.

 

Psychiczne objawy uzależnienia: silna potrzeba zażywania leku, nawet jeśli nie ma już bólu, trudności w kontrolowaniu lub ograniczaniu zażywania fentanylu, uczucie euforii lub przyjemności po zażyciu leku, które prowadzi do dalszego jego nadużywania.

 

Behawioralne objawy uzależnienia: zmiany w zachowaniu, takie jak fałszowanie recept, kupowanie leku na czarnym rynku, kradzież, zaniedbywanie obowiązków zawodowych, szkolnych lub rodzinnych z powodu zażywania fentanylu, izolowanie się od rodziny i przyjaciół, aby móc zażywać lek.

 

Jak leczyć uzależnienie od fentanylu?

 

Leczenie uzależnienia od fentanylu jest złożonym procesem, który wymaga wieloaspektowego podejścia. Główne metody leczenia obejmują:

 

Detoksykację

 

Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia jest detoksykacja, czyli stopniowe odstawienie fentanylu pod nadzorem medycznym. Detoksykacja ma na celu złagodzenie objawów odstawienia i przygotowanie pacjenta do dalszego leczenia.

 

Terapię farmakologiczną

 

Leczenie uzależnienia od fentanylu często obejmuje stosowanie leków zastępczych, takich jak metadon lub buprenorfina, które pomagają w łagodzeniu objawów odstawienia i redukują głód narkotykowy.

 

Terapię behawioralną

 

Terapia behawioralna, w tym terapia poznawczo-behawioralna (CBT), jest kluczowym elementem leczenia uzależnienia. Pomaga pacjentom zrozumieć mechanizmy uzależnienia, rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie z problemami i zmieniać destrukcyjne wzorce zachowań.

 

Wsparcie psychologiczne

 

Psychoterapia indywidualna i grupowa, a także uczestnictwo w grupach wsparcia, takich jak Anonimowi Narkomani, mogą być bardzo pomocne w procesie zdrowienia.

 

Opiekę medyczną

 

Pacjenci uzależnieni od fentanylu często mają również inne problemy zdrowotne, które wymagają leczenia. Regularne wizyty u lekarza i monitorowanie stanu zdrowia są niezbędne.

 

Wsparcie społeczne

 

Wsparcie rodziny, przyjaciół i społeczności jest ważnym elementem procesu zdrowienia. Edukacja bliskich na temat uzależnienia i sposobów wspierania osoby uzależnionej może znacząco poprawić wyniki leczenia.

 

Podsumowanie

 

Fentanyl jest niezwykle potężnym narzędziem w leczeniu bólu, ale jego siła niesie ze sobą również ogromne ryzyko uzależnienia i nadużycia. Zrozumienie mechanizmów działania fentanylu, jego zastosowań medycznych oraz potencjalnych zagrożeń jest kluczowe dla skutecznego i bezpiecznego stosowania tego leku. Leczenie uzależnienia od fentanylu wymaga kompleksowego podejścia, obejmującego detoksykację, terapię farmakologiczną i behawioralną, a także wsparcie psychologiczne i społeczne. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i wsparciu, osoby uzależnione od fentanylu mają szansę na powrót do zdrowia i normalnego życia.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co mogę zrobić, żeby ten ból przeszedł?
Od miesiąca mam ból czoła, na RTG tylko pokazało pogrubienie błony śluzowej nosa zatoki szczękowej lewej. Laryngolog tylko przepisał antybiotyk (nie pomógł), a tabletki przeciwbólowe na chwilę krótką pomagają płukanie i inhalacje nosa nic nie pomagają. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u laryngologa prowadzącego leczenie.
Czy zastrzyk został źle podany?
Lekarz podał mi kwas hialuronowy do stawu kolanowego, przy wbiciu igły miałam bardzo duży ból z tylu nogi promieniujący w górną część uda i w łydki. Zgłaszałam to podczas zabiegu, ale lekarz kontynuował zabieg. Z trudem opuściłam gabinet w ogóle nie mogłam wyprostować...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna u lekarza przeprowadzającego zabieg.
Czy we wtorek mogę wykonać laser frakcyjny na twarz u dermatologa?
W piątek idę do stomatologa, prawdopodobnie rozpocznę leczenie kanałowe. Ile przed trzeba odstawić leki przeciwbólowe?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tytuł pytania nie ma żadnego związku z jego treścią.
Dlaczego mnie tak bardzo kłuje w prawym boku?
Mam 56 lat. Od przeszło dziesięciu lat borykam się ze swoim utrapieniem. Kłuje mnie w prawym boku, między żebrem a miednicą. Jestem zdrów poza tym. Wiele razy USG, Rezonans, Tomografia, Kolonoskopia... Mój lekarz rodzinny wystawił mi nawet kartę onkologiczną, wiele badań wykluczyło...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy mogę prosić o polecenie leku przeciwbólowego bez recepty, który nie jest ototoksyczny?
Lek byłby stosowany przez osobę z niedosłuchem w celu niwelowania bólów głowy. Do tej pory skuteczny był zwykły ibuprofen.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, w dawkach nieprzekraczających zalecane dobowe można bezpiecznie stosować podstawowe środki przeciwbólowe, do których zaliczamy Paracetamol (APAP) i Pyraginę. Pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Leki przeciwbólowe, a owulacja.
Czy biorąc lek przeciwbólowy przed owulacją - można w tym cyklu starać się o dziecko? Czy może mieć on wpływ negatywy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z ginekologiem.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza ginekologa
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
tą sprawę należy skonsultować z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Stosowanie niektórych leków przeciwbólowych może mieć wpływ na owulację oraz płodność, jednak zależy to od rodzaju przyjmowanego leku oraz dawki. Leki przeciwbólowe, zwłaszcza z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takie jak ibuprofen czy naproksen, mogą czasowo wpływać na owulację. Badania wykazały, że mogą one zakłócać uwalnianie jajeczka z jajnika, co w teorii może utrudniać zajście w ciążę w danym cyklu. Warto jednak podkreślić, że ten wpływ jest zwykle tymczasowy i ustępuje po zaprzestaniu przyjmowania leku. Jeśli planuje Pani ciążę i ma potrzebę stosowania leków przeciwbólowych w okresie okołoowulacyjnym, zalecane jest skonsultowanie się z lekarzem, który może doradzić najbezpieczniejsze opcje leczenia bólu nie wpływające na owulację i płodność. Jeśli chodzi o paracetamol, jest on zazwyczaj uznawany za bezpieczny w kontekście starań o dziecko, ale jak każdy lek, powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Pamiętać proszę, że regularne stosowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych bez konsultacji medycznej, zwłaszcza w kontekście planowania rodziny, nie jest zalecane. Lekarz może również zaproponować alternatywne metody łagodzenia bólu, które nie będą miały wpływu na owulację i ogólny stan zdrowia reprodukcyjnego. Jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy związane z lekami i ich wpływem na płodność, najlepiej omówić je bezpośrednio z lekarzem, który może dostarczyć spersonalizowanych porad i zaleceń. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy to jest normalne, że było dobrze, a teraz ból powrócił?
Jestem miesiąc po zabiegu endoskopowo usuniętej przepukliny kręgosłupa na odcinku lędźwiowym l5 s1 . Przez pierwsze 3 tygodnie było wszystko dobrze. Teraz powrócił rwący ból nogi, muszę brać leki przeciwbólowe. Dodam, że zaczynam rehabilitację od jutra.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy skonsultować się z swoim lekarzem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Brak okresu po zabiegu laparoskopii.
27 marca miałam zabieg laparoskopii z usunięciem ciąży pozamacicznej i lewego jajowodu. Od wypisu ze szpitala jestem na lekach przeciwbólowych, lecz nie brałam ich tak jak trzeba (uzgodniłam z lekarzem, że jak będzie bolało to będę brała). Na początku przez kilka dni po zabiegu miałam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zgłosić się do lekarza ginekologa na badanie oraz USG.
Co mogą oznaczać skurcze brzucha i ból po żebrami?
Dwa tygodnie temu, w okolicach jamy brzusznej, poczułam skurcze. Trwały dwa dni, a następnie ból pojawił się również w plecach. Lekarz rodzinny stwierdził lumbago - dostałam trzy zastrzyki (dzień po dniu) i skierowanie do ortopedy. Ortopeda przepisał leki przeciwbólowe oraz...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Ból kręgosłupa lędźwiowego - do jakiego specjalisty udać się na wizytę?
Od około roku mam problem z kręgosłupem, konkretnie z odcinkiem lędźwiowym. Wcześniej przy dłuższym zgięciu i po wyprostowaniu odczuwałem czasami ból w odcinku lędźwiowym. Od września zeszłego roku boli mnie już prawie cały czas, najbardziej jak się schylam o podnoszeniu ciężkich...
Ewa Senderacki
Umów wizytę
Opis Pana dolegliwości może wskazywać na zmiany typu Modic. Zmiany typu Modic to obrzęk szpiku o podłożu bakteryjny, reumatoidalnym lub mechanicznym. Do dokładnej diagnozy potrzebujemy rezonans nie starszy niż 12 miesięcy oraz wywiad z pacjentem podczas rozmowy kwalifikacyjnej do wskazania leczenia. darmową wizytę można umówić na klinikamodic.pl/rejestracja
Skutki uboczne po zażywaniu kodeiny, jak długo się utrzymują?
W związku z długo utrzymującym się kaszlem stosowałem syrop zawierający fosforan kodeiny. Po zakończeniu terapii zgodnie z ulotką zauważyłem u siebie spadek apetytu, zmniejszenie ilości oddawanego moczu (jest bardziej żółty) oraz zaburzenia sprawności seksualnej. Jak długo takie objawy się...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy w ciągu kilku tygodni - skonsultować się z lekarzem
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
jeśli w ciągu 2 tygodni nie ustąpią dolegliwości, konieczna będzie konsultacja lekarska.
Dawid Luwański
Umów wizytę
w ciągu 1-2 tygodni objawy powinny ustąpić
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Utrzymują się około kilka tygodni ,
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy konsultacja urologiczna.
Promieniujący ból barku, co robić?
Od miesiąca mam problem z lewym barkiem, który boli i kłuje najbardziej podczas siedzenia. Ból przechodzi na piersiową część kręgosłupa i w całą rękę do palców i powoduje mrowienie lub drętwienie. Nie wiem czy wpływ ma siedząca praca czy szczepienie na covid (druga dawka 6...
Remigiusz Sokołowski
neurolog
Umów wizytę
Myślę że może to być spowodowane dyskopatią odcinka szyjnego. Co do diagnostyki oraz leczenia to sugeruje udać się do neurologa specjalizującego się w kręgosłupach. Co to fizjoterapii to raczej nie masarze, a indywidualna terapia np. McKenzie albo terapia manualna Ackermana lub Cyriaxa. Pozdrawiam.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Bez związku z przyjęciem szczepionki. Zalecana stacjonarna konsultacja neurologiczna.
Czy leki przeciwbólowe i przeciwwirusowe mogą opóźnić krwawienie z odstawienia?
Od dwóch lat biore tabletki antykoncepcyjne Atywia. Raczej nie ma możliwości ciąży, wszystkie tabletki brane regularnie. Chorowałam i łykałam dużo leków przeciwbólowych, przeciwirusowych (neosine forte), witaminę C I D. W niedzielę skończyłam tabletki, jest sobota a...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Przy stosowaniu wielu leków interakcje są trudne do przewidzenia, a żadna z metod antykoncepcji niestety nie daje 100% pewności. Proszę wykonać nadanie stężenia beta-hcg z krwi i skonsultować się z lekarzem. Przyczyn braku krwawienia poza ciążą może być wiele i mogą one wymagać dalszej diagnostyki.
Dawid Luwański
Umów wizytę
przyczyn krwawienia może być wiele, należy wykonać badania hormonalne i usg ginekologiczne
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Myślę ze powinna Pani wykonać test ciążowy i zgłosić się do ginekologa żeby wyjaśnić przyczynę braku krwawienia.
Leki na nadciśnienie - czy można zastosować tramal na ból głowy?
Leczę się na nadciśnienie tętnicze: Nebilet 5 mg, Tritace 2,5 mg, Potazek hipercholesterol.:Profichol i Cardio Omega3, Magne B6. Czasami, w szybkiej czynności serca, najczęściej w nocy, między godz .3-5 Rytmonorm. Od kilku dni wieczorami, mam trudności w zasypianiu, budzę się w nocy, częściowo...
Miłosz Kuświk
specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Dzień dobry, można przyjąć leki p/bólowe w tym Poltram Combo. Z poważaniem lek. Miłosz Kuświk
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wymienione leki nie wchodzą w interakcje z Poltram Combo, a więc bezpiecznie można stosować łącznie wszystkie preparaty.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Recepta online dostępna na konsultacji online
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę