2023-06-01

Czy powinnam empatycznie podejść do mojego ojca alkoholika?

Kiedy byłam dzieckiem, wolał wydawać pieniądze na alkohol niż na rodzinę - na początku dawał mało pieniędzy (dało się z tego wyżyć, ale nic ponad to), a potem już wcale. Zawsze miałam mu to za złe i przez to nie utrzymuję z nim kontaktu. Niedawno chciał się spotkać ze mną i z moją siostrą, kilka razy próbował się z nią kontaktować, ale ta nie odpowiadała, aż w końcu próbował się skontaktować z nami przez naszą kuzynkę (napisała nam, że tata ma dla nas pieniądze). Podejrzewam, że boi się zostać sam na starość. Niedawno pomyślałam sobie, że może powinnam go zrozumieć, bo choroba alkoholowa nie pozwalała mu łożyć na nasze wychowanie i nie miał nad tym żadnej kontroli. Coraz więcej mówi się, że dla alkoholika powinniśmy mieć tyle samo zrozumienia, co dla osoby pogrążonej w depresji. Czy to byłaby źle ulokowana empatia? Ojciec nie zbudował z nami żadnej emocjonalnej więzi, rzadko spędzał z nami czas i czuje, jakby to był obcy człowiek. Czasem jednak jak o nim pomyślę, to jest mi go żal, bo jest chory, samotny i nie wiem czy nie bez pieniędzy na życie.

Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Najprawdopodobniej jest Pani osobą z zespołem DDA

Zapraszam na terapię, bynajmniej konsultację podczas której wykluczymy lub potwierdzimy moją hipotezę.

Pozdrawiam,

Tomasz Matjas, terapeuta ds uzależnień.

Ewentualnie proszę o kontakt bezpośredni pod numerem 575696287
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Psycholog w Bielsku-Białej Uzależnienia w Warszawie Alkoholizm w Poznaniu Psychoterapeuta w Bielsku-Białej Alkoholizm w Lublinie Kryzys życiowy w Częstochowie Uzależnienia w Bielsku-Białej Kryzys życiowy w Krakowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6374
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16510
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+150
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4