Czy tomografia jest bezpieczna jeśli inne wyniki są prawidłowe?

Dostałam skierowanie na TK jamy brzusznej z kontrastem, celem wykluczenia zmian patologicznych. Wskazanie — bóle brzucha pod lewym żebrem od roku. Jest poprawa po lekach przeciwzapalnych i rozkurczowych. USG, kolonoskopia, gastroskopia, krew — w normie. Miałam już TK głowy po wypadku w 2011 r. bez kontrastu, TK szczęki bez kontrastu do implantów w 2015 r., TK z kontrastem oka przez zmianę barwnikową w 2019 r. Ponadto około 8 RTG przez urazy na motocyklu (bark, szyja, kręgosłup lędźwiowy, bok miednicy, kolano i trzy rtg klatki piersiowej przed operacjami endometriozy, na którą choruję przewlekle i ją leczę). Być może jeszcze jakieś RTG zębów (ostatnie RTG w styczniu 2016 r.). Miałam także RM szyi w 2018 r. oraz RM kolana po wypadku w 2020 r. Czy w tej sytuacji wykonanie TK jamy brzusznej z kontrastem jest bezpieczne? Czy wskazanie lekarza nie jest na wyrost, przy wszystkich dobrych wynikach? Boję się, że może to zaszkodzić mojemu zdrowiu. Mam 31 lat, a miałam już kilka TK (głowy, oka, szczęki).

Badanie TK z kontrastem celem wykluczenia zmian patologicznych to bardzo szerokie pojęcie. Niezależnie od wcześniej wykonanych badań dobiera się najlepsze badania obrazowe celem wykluczenia podejrzewanych chorób. Proszę przedyskutować wątpliwości z lekarzem zlecającym badanie.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1250
Pytań zadanych
przez pacjentów
4278
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

61
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi