Czy tomografia jest bezpieczna jeśli inne wyniki są prawidłowe?

Dostałam skierowanie na TK jamy brzusznej z kontrastem, celem wykluczenia zmian patologicznych. Wskazanie — bóle brzucha pod lewym żebrem od roku. Jest poprawa po lekach przeciwzapalnych i rozkurczowych. USG, kolonoskopia, gastroskopia, krew — w normie. Miałam już TK głowy po wypadku w 2011 r. bez kontrastu, TK szczęki bez kontrastu do implantów w 2015 r., TK z kontrastem oka przez zmianę barwnikową w 2019 r. Ponadto około 8 RTG przez urazy na motocyklu (bark, szyja, kręgosłup lędźwiowy, bok miednicy, kolano i trzy rtg klatki piersiowej przed operacjami endometriozy, na którą choruję przewlekle i ją leczę). Być może jeszcze jakieś RTG zębów (ostatnie RTG w styczniu 2016 r.). Miałam także RM szyi w 2018 r. oraz RM kolana po wypadku w 2020 r. Czy w tej sytuacji wykonanie TK jamy brzusznej z kontrastem jest bezpieczne? Czy wskazanie lekarza nie jest na wyrost, przy wszystkich dobrych wynikach? Boję się, że może to zaszkodzić mojemu zdrowiu. Mam 31 lat, a miałam już kilka TK (głowy, oka, szczęki).

Badanie TK z kontrastem celem wykluczenia zmian patologicznych to bardzo szerokie pojęcie. Niezależnie od wcześniej wykonanych badań dobiera się najlepsze badania obrazowe celem wykluczenia podejrzewanych chorób. Proszę przedyskutować wątpliwości z lekarzem zlecającym badanie.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2806
Pytań zadanych
przez pacjentów
7005
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi