1. Artykuły
  2. Wysypka u ciężarnych – przyczyny i objawy zmian skórnych

Wysypka u ciężarnych – przyczyny i objawy zmian skórnych

Wysypka w ciąży jest normalną reakcją fizjologiczną na zachodzące w organizmie kobiety zmiany hormonalne. W większości przypadków zmiany skórne nie stanowią zagrożenia dla dziecka i matki. Jak rozpoznać dermatozy, które wymagają leczenia? Jakie są rodzaje wysypek skórnych u kobiet w ciąży?

Wysypka u ciężarnych – przyczyny i objawy zmian skórnych Wysypka u ciężarnych – przyczyny i objawy zmian skórnych
Spis treści
Przyczyny wysypki skórnej w ciąży Jaką postać mają łagodne wysypki skórne w ciąży? Dermatozy zakaźne  Czy wysypka w ciąży zawsze wymaga leczenia? 

Przyczyny wysypki skórnej w ciąży

 

Wysypki w ciąży to problem, z którym mierzy się praktycznie każda przyszła mama. Dermatozy powstają w odpowiedzi układu immunologicznego na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej. Najczęściej pojawiają się na przełomie 2. i 3. trymestru. Czasami nagłe wystąpienie wysypki skórnej w ciąży może być reakcją alergiczną na pyłki traw, substancje chemiczne lub też niektóre pokarmy. 

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Jaką postać mają łagodne wysypki skórne w ciąży?

 

Wysypki skórne w ciąży mogą mieć różną postać. Bardzo często mają charakter „wędrujący”. Występują na rękach, plecach, brzuchu, pośladkach, twarzy. Skóra w zmienionym miejscu jest zaczerwieniona, podrażniona i przesuszona. Kobieta bardzo często odczuwa silny świąd i pieczenie. Najpopularniejszą dermatozą jest pokrzywka ciężarnych. Ma ona postać wypukłych, nieregularnych grudek, które swoją formą przypominają oparzenie pokrzywą. Zmiany mogą być rozsiane po całym ciele. Nawet 50% przyszłych mam doświadcza atopowej osutki ciężarnych. To łagodna postać atopowego zapalenia skóry, która może pojawić się również u zdrowych pacjentek. Zmiany przybierają postać liszajów, grudek i pokrzywki. Oprócz tego skóra jest zaczerwieniona, silnie przesuszona i łatwo się łuszczy. Pod postacią grudek i strupków na górnej części tułowia występuje z kolei świerzbiączka ciężarnych. To dermatoza charakterystyczna szczególnie w pierwszej ciąży. Jest niegroźna, jednak wpływa na pogorszenie samopoczucia kobiety, gdyż zmiany te bardzo silnie swędzą. Podobny przebieg ma polimorficzna osutka ciężarnych. Zmiany w formie pęcherzyków lub grudek mogą zlewać się w obszerne plamy rumieniowe, którym towarzyszy bardzo silny świąd. Polimorficzna osutka ciężarnych pojawia się na brzuchu, pośladkach i udach. 

 

Dermatozy zakaźne 

 

łagodnych zmian skórnych w ciąży istnieje grupa dermatoz, które stanowią zagrożenie dla rozwoju dziecka i przebiegu ciąży. Jedną z nich jest pemfigoid ciężarnych, czyli opryszczka o podłożu autoimmunologicznym. Jej wystąpienie może mieć związek z powikłaną lub nieleczoną chorobą Gravesa-Basedova. Kolejną groźną dermatozę stanowi liszajec opryszczkowaty. To choroba zakaźna wywołana gronkowcem lub paciorkowcem. Oprócz zmian skórnych w postaci rumienia i wykwitów objawia się dolegliwościami ogólnymi, m.in. gorączką, bólami stawów i mięśni. Choroba ta stanowi zagrożenie dla życia matki i dziecka. 

 

Czy wysypka w ciąży zawsze wymaga leczenia? 

 

W większości przypadków wysypki skórne nie wymagają leczenia, gdyż nie stanowią zagrożenia dla zdrowia matki i dziecka. Objawy dermatozy ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni po porodzie. W przypadku uporczywych objawów w postaci podrażnienia, pieczenia i świądu skóry zalecane jest noszenie przewiewnej odzieży z naturalnych materiałów, które nie drażnią skóry. Do pielęgnacji i higieny ciała warto stosować emolienty, które będą łagodzić nieprzyjemne dolegliwości. W przypadku bardzo uporczywych objawów lekarz może zalecić ciężarnej miejscowe stosowanie kortykosteroidów i leków przeciwhistaminowych. Należy jednak pamiętać, by na własną rękę nie przyjmować żadnych środków. 

Łagodna postać większości zmian skórnych nie wyklucza konieczności konsultacji lekarskiej. Warto wiedzieć, że istnieje grupa dermatoz, które w początkowym stadium przypominają łagodne wysypki skórne, ale w rzeczywistości stanowią zagrożenie dla zdrowia dziecka i matki. Dlatego w przypadku pojawienia się jakichkolwiek zmian skórnych w ciąży bezzwłocznie należy zasięgnąć opinii lekarza.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Bardzo się waham co wybrać, która metoda jest bezpieczniejsza?
Jestem w 7 tygodniu ciąży i został u mnie zdiagnozowany pusty pęcherzyk ciążowy. Nigdy nie byłam usypiania, nie miałam operacji ani tego typu zabiegów. Mam do wyboru wywołanie poronienia farmakologicznie lub zabieg w znieczuleniu ogólnym. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy sie zglosic do lekarza ginekologa
Czy będąc w ciąży mogę suplementować jod przy prawidłowym TSH?
Mam 30 lat. Jestem po usunięciu tarczycy z powodu raka brodawkowatego. Staram się o dziecko za zgodą lekarza prowadzącego. Według moich informacji kobieta w ciąży powinna suplementować kwas foliowy, jod, witaminę D3 i kwasy omega 3. Proszę o pomoc.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, pewnie! Suplementacja jest zalecana! Bliższych informacji może udzielić specjalista położnictwa lub lekarz rodzinny w trakcie porady. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Zator wodami płodowymi, a 2 ciąża.
Jestem po porodzie, w którym doszło do zatoru wodami płodowymi, czy mogę starać się o drugie dziecko, czy w moim przypadku ciąża jest niemożliwa, mam 38 lat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy takie rozwiązanie było odpowiednie?
W czwartek wzięłam tabletkę z pierwszego tygodnia (4) jednak po 2,5h wystąpiły skąpe wymioty. Nie wzięłam już kolejnej. Stosunek odbyłam w czwartek rano oraz piątek rano po incydencie jednak partner nie doszedł we mnie. Wieczorem w piątek wzięłam tylko tabletkę piątkową i zorientowałam się po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czym może być to spowodowane?
Jestem w 15+1 tc, od dwóch dni odczuwam w środku pochwy takie pulsowanie, wibrowanie. Wizytę u ginekologa mam dopiero za 2 tygodnie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy jest on to w stanie stwierdzić tydzień po zapłodnieniu?
Staramy się o dziecko, w około 6 dniu po owulacji wystąpiło plamienie — czerwona krew jednorazowo, kolejnego dnia ponownie — kawowy kolor, również tylko raz rano. Ginekolog powiedział, że z usg wynika raczej, że nadchodzi miesiączka. Krwawienie występuje u mnie generalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to skonsultować z ginekologiem prowadzącym.
Czy jestem w ciąży na 100%?
Dwa dni temu zrobiłam dwa testy ciążowe, które pokazały wynik pozytywny na obu różnych firm jeden strumieniowy jeden płytkowy. Do tego odczuwam czasem omdlenia, obolałe piersi, spóźniony okres 13 dni. Czuję zmęczenie, gdzie w ciągu dnia robię krótkie drzemki, szybko...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to skonsultować z ginekologiem prowadzącym.
Co na to lekarz medycyny pracy? Czy dopuści mnie do pracy?
Dostałam skierowanie na badanie okresowe pracownicze w tym rtg klatki piersiowej. Jestem w 4 tygodniu ciąży. Czy powinnam je zrobić? Czy mogę odmówić?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy to skonsultować ze specjalistą medycyny pracy, który wystawił skierowanie.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Dawka promieniowania w RTG jest na tyle mała że osobiście nie stosuję w ciąży nawet żadnych osłon, większe promieniowanie pochłania Pani jadąc samochodem dłuższą trasę. Natomiast stanowisko pracy należy dostosować do Pani stanu, dopuszczenie do pracy nie jest wykluczone.
Jaka jest szansa na zajście w ciążę w czasie owulacji?
Odbyłem stosunek z partnerką. W tym dniu najprawdopodobniej partnerka miała owulację. Po stosunku okazało się, ze prezerwatywa ześlizgnęła się, a wytrysk nastąpił poza prezerwatywą, w pochwie. W ciągu dwóch godzin po odbyciu stosunku zorganizowaliśmy tabletkę dzień po. W internecie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W ciągu 2 godzin od stosunku skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka.
Dlaczego zrobili mi łyżeczkowanie, skoro się oczyszczałam sama?
Zacznę od tego, że byłam w 11 tygodniu ciąży, i miałam delikatne brązowe upławy. Pojechałam do szpitala I okazało się, że moje maleństwo nie żyje od 8 tygodnia i 5 dnia. Nie robiliśmy badań z jakiego powodu. Miałam łyżeczkowanie, chociaż rano przed łyżeczkowaniem sama poroniłam, podczas usg....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy coś może zaszkodzić dziecku?
Jestem w 32 tygodniu ciąży i wypiłam dziś łyka soku wiśniowego, po czym zorientowałam się, że jest zepsuty, sfermentowany. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, raczej nie powinno to zaszkodzić z uwagi na ilość spożytego soku. Jednak jeżeli Pani będzie obserwować objawy niestrawności należy zwrócić się po poradę do lekarza rodzinnego. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Polina Eismont
pedagog specjalny
Umów wizytę
Witam, raczej nie powinno to zaszkodzić z uwagi na ilość spożytego soku. Jednak jeżeli Pani będzie obserwować objawy niestrawności należy zwrócić się po poradę do lekarza rodzinnego. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia objawów zatrucia należy skontaktować się z lekarzem.
Co robić, by zajść w ciążę? Co warto przyjmować?
Od kilku miesięcy nie mogę zajść w ciąże. Owulacja niby potwierdzona, ale testy owulacyjne ujemne i brak śluzu płodnego. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy jest to normalne, że mam tak szybko rozejście?
Jestem w 28 TC i mam rozejście łonowe na 7 mm - czy jest się czym martwić? Potwierdzone rozejście na USG.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy mam jakąś szanse na kolejną ciążę?
Jestem po kardiomiopatii połogowej. Mam 38 lat. Niedawno poroniłam w 8 tygodniu.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, niestety Pani nie przybliżyła swoje inne objawy, dolegliwości, historię choroby. Myślę że szerszy wywiad pozwolił by bardziej precyzyjne ocenić Pani szansę na zajście w ciąże. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który w razie potrzeby zleci inne konsultacje.
Czy to możliwe, że jestem w ciąży?
Dwa dni temu zrobiłam test ciążowy - wyszły dwie kreski tylko, że ta druga była dość blada. 4 dni brzuch mnie boli, a dziś wieczorem okres dostałam. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, plecam powtórzyć za killka dni/tydzień test ciążowy, w przypadku wątpliwości zalecane jest wykonanie badania Beta HCG (markeru ciąży) lub badania USG za 2-3 tygodnia. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosic do ginekologa na badanie oraz konsultacje.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie