Torbiel jajnika

Zdrowie A-Z

Artykuły oraz pytania pacjentów i odpowiedzi lekarzy na temat torbieli jajnika.

Leki powiązane z tematem „torbiel jajnika”

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „torbiel jajnika”.

Najnowsze pytania pacjentów
Dlaczego poziom beta-HCG tak wolno spada?
7 lipca poroniłam w 8 tygodniu farmakologicznie. 3 tygodnie później wykryto u mnie torbiel jajnika 4,5 cm. Po 10 dniach leczenia progesteronem jednak nie cofnęła się. 12 sierpnia lekarz zlecił badanie beta hcg przed podaniem tabletek antykoncepcyjnych. Wyszło 0.84. Tabletki mogę przyjąć...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Czy powinnam się martwić tą zmianą jajnika? 
Mam 22 lata, jestem młodą zdrowa osoba, wszystkie wyniki badań okej, miałam tylko trochę obniżone leukocyty. Wyszła zmiana izoechogeniczna lewego jajnika 20 mm. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zmiana izoechogeniczna , czyli inaczej normoechogeniczna oznacza zmianę podobną do otaczającej tkanki. Wskazana konsultacja z ginekologiem.
Co może mi dolegać?
Od ok. 10 dni odczuwam bóle kręgosłupa lędźwiowego/ miednicy połączone z bólem podbrzusza; ból ten nasila się podczas wypróżnień, dodatkowo podczas oddawania moczu odczuwam pieczenie, cierpię też na dziwne zaparcia. W przeszłości miałam operację dyskopatii krążka L5/...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy mogą być wynikiem kilku różnych stanów i zdecydowanie warto, aby zostały one jak najszybciej ocenione przez lekarza. Ból kręgosłupa lędźwiowego/miednicy w połączeniu z bólem podbrzusza, pieczeniem podczas oddawania moczu i problemami z wypróżnianiem może wskazywać na kilka potencjalnych przyczyn. Pieczenie podczas oddawania moczu często jest objawem infekcji dróg moczowych. Infekcje te mogą również powodować ból w okolicy lędźwiowej i podbrzusza. Zapalenie pęcherza moczowego może powodować podobne objawy do infekcji dróg moczowych, włącznie z bólem w okolicy miednicy. Historia torbieli na jajniku może być również istotna, ponieważ problemy ginekologiczne, takie jak torbiele jajników czy endometrioza, mogą powodować ból w okolicy miednicy. Wcześniejsza operacja dyskopatii krążka L5/S1 może mieć związek z bólem kręgosłupa, ale zazwyczaj nie jest bezpośrednio powiązana z bólem podczas oddawania moczu czy wypróżnień. Zaparcia mogą powodować ból brzucha i dyskomfort, a także nasilać ból w okolicy lędźwiowej/miednicy, zwłaszcza jeśli są powiązane z innymi stanami, jak na przykład z zapaleniem jelit. Ze względu na różnorodność możliwych przyczyn i poważność niektórych z nich, ważne jest, aby nie czekać do wizyty u ginekologa, zwłaszcza jeśli objawy są uciążliwe lub nasilają się. Można rozważyć wizytę u lekarza rodzinnego lub na oddziale ratunkowym, jeśli ból staje się nie do zniesienia, pojawiają się dodatkowe objawy (np. gorączka, silne zaparcia, krwiomocz), lub gdy istnieje obawa o nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Lekarz może zlecić odpowiednie badania, takie jak badanie moczu, USG miednicy, czy inne badania obrazowe, które pomogą zidentyfikować przyczynę dolegliwości. Pamiętaj Pani, że dbanie o swoje zdrowie jest najważniejsze, a szybkie zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla dobrego samopoczucia.
Czy będę mogła starać się o dziecko, jeśli mam 46 lat?
Jestem po usunięciu jajnika endometrialnego i 2 mięśniaków z torbielą. Dodatkowo mam niedoczynność tarczycy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja ginekologiczna i endokrynologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Staranie się o dziecko w wieku 46 lat jest możliwe, ale wiąże się z pewnymi wyzwaniami i zwiększonym ryzykiem, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Z wiekiem zmniejsza się płodność kobiety, a ryzyko komplikacji ciążowych, takich jak nadciśnienie ciążowe, cukrzyca ciążowa, przedwczesny poród czy poród poprzez cesarskie cięcie, rośnie. Dodatkowo, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia genetycznych nieprawidłowości u dziecka. Fakt, że Pani miała usunięty jajnik oraz mięśniaki z torbielą oraz że ma Pani niedoczynność tarczycy, również wprowadza dodatkowe czynniki, które należy uwzględnić. Niedoczynność tarczycy, jeśli jest odpowiednio leczona i kontrolowana, nie musi stanowić przeszkody, ale wymaga ścisłego monitorowania zarówno przed zajściem w ciążę, jak i w jej trakcie. Zdecydowanie zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem oraz endokrynologiem przed podjęciem decyzji o staraniu się o dziecko. Lekarz może ocenić Pani stan zdrowia, przeprowadzić niezbędne badania i na ich podstawie omówić z Panią wszystkie ryzyka, a także możliwe opcje, takie jak leczenie wspomagające płodność czy in vitro. Proszę pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i tylko kompleksowa ocena medyczna może dać dokładne wytyczne. Pamiętaj również o regularnych wizytach kontrolnych i ścisłym monitorowaniu stanu zdrowia zarówno przed, jak i w trakcie ewentualnej ciąży. Proszę pamiętać, aby dbać o siebie i konsultować wszelkie decyzje z lekarzem specjalistą.
Czy jest jakaś szansa na zatrzymanie tego krwawienia?
Od stycznia wiem o torbieli wielokomorowej na prawym jajniku. Powiększyła się ona przez ostatnie miesiące, jednak do tej pory nie dawała żadnych objawów. Jednak od miesiąca codziennie plamię tak jak podczas okresu. Czy jest to powód do niepokoju? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosić do lekarza ginekologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Codzienne plamienia i fakt, że torbiel wielokomorowa na jajniku powiększyła się przez ostatnie miesiące, zdecydowanie są powodami do konsultacji z lekarzem ginekologiem. Zmiany w wielkości torbieli oraz stałe krwawienia mogą wymagać dokładniejszej diagnostyki, aby ocenić naturę torbieli i ustalić odpowiednie leczenie. Plamienia mogą być związane z obecnością torbieli, ale ważne jest, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny i ocenić stan zdrowia ogólnego. Pilna konsultacja ginekologiczna pozwoli na przeprowadzenie niezbędnych badań, takich jak badanie USG (ultrasonografia), które może dostarczyć więcej informacji na temat torbieli, jej wielkości, struktury i wpływu na otaczające tkanki. Lekarz może również zalecić wykonanie badań laboratoryjnych, w tym markerów procesu nowotworowego, które są ważne w ocenie ryzyka złośliwości torbieli. W zależności od wyników badań i oceny klinicznej, lekarz może zaproponować dalsze postępowanie. Może to obejmować leczenie farmakologiczne w celu kontrolowania krwawienia, a w niektórych przypadkach może być wskazane leczenie chirurgiczne torbieli, szczególnie jeśli istnieje podejrzenie jej złośliwego charakteru lub powoduje ona znaczne dolegliwości. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Im wcześniej zostanie przeprowadzona odpowiednia diagnostyka i rozpoczęte leczenie, tym lepiej dla Pani zdrowia i samopoczucia. Pamiętać proszę, że dbanie o regularne badania kontrolne i szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące objawy to klucz do utrzymania dobrego zdrowia. Pozdrawiam serdecznie, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy mogło dojść do uszkodzenia czegoś wewnątrz otrzewnej/macicy?
Tydzień temu został usunięty prawy jajowód w całości z powodu torbieli i ciąży pozamacicznej. Dziś wystąpiło krwawienie przypominające miesiączkę. Czy jest to normalne? Dziś zostały również zdjęte szwy po laparoskopii. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u ginekologa prowadzącego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Krwawienie pojawiające się w tym czasie po operacji proponuję pilnie skonsultować z lekarzem ginekologiem na podstawie badania i oceny ultrasonograficznej.
Usunięcie torbieli jajnika, a stosunek seksualny.
Jestem po operacji usunięcia laporoskopowo torbieli 8 cm lewego jajnika. Jestem już ponad 5 tygodni po operacji. Kiedy byłaby możliwość współżycia z partnerem? Lepiej się wstrzymać czy powoli można już zacząć?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy torbiele jajników mogą być powodem nawracającego bólu brzucha?
Ostatnio cały miesiąc miałam ból w dolnej części brzucha oraz ból piersi. Krwawienie pojawiło się 11.08 i trwało do 27.08 (później przez tydzień czasu nie odczuwałam bólu). U ginekologa byłam we wrześniu, zrobił USG i stwierdził, że mam torbiele na...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza (lek. rodz., internista)-wymaga Pani zbadania, zlecenia badań diagnostycznych laboratoryjnych i obrazowych-diagnostykę ukierunkuje lekarz po szczegółowym zebraniu wywiadu, zapoznaniu się z dokumentacją ginekologiczną i przeprowadzeniu badania fizykalnego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W pierwszej kolejności konieczna jest dalsza diagnostyka. Powtórna konsultacja ginekologiczna jest zasadna, ale wskazane byłoby również poszerzenie diagnostyki o badania laboratoryjne i obrazowe, przede wszystkim badanie usg jamy brzusznej po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wskazana diagnostyka, wizyta w PLR.
Dawid Luwański
Umów wizytę
tak torbiele jajników mogą wywoływać bóle brzucha
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
torbiele jajników mogą być przyczyną bólów brzucha, ale konieczne jest badanie lekarskie i diagnostyka w celu wykluczenia innych przyczyn
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Bóle brzucha mogą być spowodowane torbielami jajników.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się na konsultacje ginekologiczną - zapraszam z dotychczasową dokumentacja na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy torbiel na jajniku może pęknąć podczas ćwiczeń?
Czy mając na jajniku torbiel, około 6x4 cm można wykonywać ćwiczenia fizyczne lub współżyć? Czy podczas tych czynności może ona pęknąć?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Odpowiedź na to pytanie wbrew pozorom jest bardzo trudna. Bez uprzedniej konsultacji i oceny torbieli nie można ocenić ryzyka związanego z obecnością tej wielkości torbieli. Dodatkowo pęknięcie torbieli nie jest większym zmartwieniem niż jej skręt mogący wymagać pilnej interwencji chirurgicznej. Proszę ryzyko związane z obecnością torbieli omówić bezpośrednio z lekarzem prowadzącym Pani leczenie.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować się w tej sprawie ze swoim ginekologiem prowadzącym.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Czy przed operacją usunięcia torbieli warto wykonać AMH?
Dzień dobry, czy przed operacją usunięcia sporej torbieli na jajniku (być może także jednego jajnika) warto wykonać badanie AMH? Lekarz zasugerował mi wykonanie takiego badania zarówno przed, jak i po operacji. Cel wykonania tego badania po operacji jest dla mnie jasny, ale czy wykonanie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich lub zmienić lekarza prowadzącego leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich lub zmienić lekarza prowadzącego leczenie.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich lub zmienić lekarza prowadzącego leczenie.
Czy przed usunięciem torbieli na jajniku mogę ćwiczyć?
Mam torbiel (12 cm) na jajniku, bez objawów, ze skierowaniem na usunięcie operacyjne. Czy przed usunięciem mogę wykonywać ćwiczenia fizyczne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować to z ginekologiem, który skierował Panią na operację.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Powinna Pani skonsultować to z lekarzem kwalifikującym Panią do zabiegu.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
wszystko zależy jak duża jest torbiel
Dawid Luwański
Umów wizytę
Proszę skonsultować to z ginekologiem, który skierował Panią na operację.
Dlaczego nie mogę zajść w ciążę?
Przez kilka lat bralam antykoncepcję, po czym po odstawieniu, okazało się że sa trudności zajściem w ciążę. Staraliśmy się przez kilka lat i nic. Lekarz powiedział że samo się unormuje. Zrobilam test na prolaktyne w 2 dniu cyklu i wyszła 7,53. Jakie badania mam zrobić jeszcze żeby dowiedzieć się...
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
należy wykonać badanie estradiolu i AMH
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana pogłębiona diagnostyka ginekologiczna.
Czy torbiel jajnika mógł się powiększyć?
Lekarz zmienił mi plastry antykoncepcyjne na tabletki, ponieważ wykrył u mnie torbiel. Pierwszy miesiąc po stosowaniu tych tabletek nic specjalnego się nie działo, za to w drugim miesiącu brania zaczęły mnie kłuć jajniki i boleć piersi. Chciałabym zapytać czy jest to normalne, czy ten...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, jest to możliwe. Należy jednak wykonać badanie ultrasonograficzne, aby to potwierdzić. Proszę spróbować umówić wcześniejszy termin wizyty jeśli pojawiły się dodatkowe dolegliwości.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lekarza prowadzącego wraz z USG tv
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Czy ból przy zażywaniu medroksyprogesteronu jest normalny?
Dostałam lek medroksyprogesteron na wywołanie miesiączki. Średnio co drugi cykl miesiączka się nie pojawia - jeden cykl wystepuje prawidłowo w 28 dniu, kolejny nie pojawia się terminowo. Zalecono mi w okolicach 40 dnia cyklu wywoływać ją medroksyprogesteronem. Zazwyczaj nie odczuwałam żadnego...
Proszę wykonać badanie USG. Dolegliwości bólowe brzucha w okresie są typowe.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Bez oceny ultrasonograficznej nie można wykluczyć pojawienia się torbieli w obrębie jajnika. Zaburzenia miesiączkowania warto poddać dalszej diagnostyce ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki hormonalnej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna z badaniem USG.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Bez oceny ultrasonograficznej nie można wykluczyć pojawienia się torbieli w obrębie jajnika. Zaburzenia miesiączkowania warto poddać dalszej diagnostyce ze szczególnym uwzględnieniem diagnostyki hormonalnej.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna z badaniem USG.
Czy torbiel na jajniku może ponownie się pojawić pomimo przyjmowania leków?
Od paru miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne, gdyż miałam torbiel na jajniku, która samoistnie się wchłonęła. Miesiączkę od tego czasu mam regularną. Podczas brania tabletek brzuch pobolewał tylko z rana. Jednak w tym miesiącu podbrzusze i jajniki bolą od początku brania leku....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Kiedy należy rozpocząć diagnostykę w kierunku niepłodności?
Nie stosuję antykoncepcji ani innych zabezpieczeń od 6 lat. Od ponad roku próbuję zajść w ciążę, ale od 15 roku życia zaczęłam mieć problemy z nawracającymi torbielami na jajniku. Przez 2 lata byłam u kilku lekarzy - żaden nie wdrożył leczenia oraz nic nie zalecił...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli starania macierzyńskie są nieskuteczne już od ponad roku należy poszukać przyczyny w diagnostyce niepłodności. Ważne jest również, aby jednocześnie przeprowadzić diagnostykę Pani partnera, czy ewentualny problem nie leży po jego stronie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, proszę rozpocząć diagnostykę niepłodności.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Diagnostykę niepłodności można rozpocząć po 12 miesiącach nieskutecznych prób zajścia w ciąży przy częstotliwości współżycia, co drugi dzień.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4