Rak pochwy

Zdrowie A-Z

Baza wiedzy na temat raka pochwy.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „rak pochwy”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy w wyniku stosunku oralnego można zachorować na raka szyjki macicy?
Słyszałam, że podczas stosunku oralnego można zarazić się wirusem hpv, ale czy wtedy też może spowodować on raka szyjki macicy, czy może jest to możliwe tylko podczas stosunku dopochwowego?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, podczas stosunku oralnego istnieje ryzyko infekcji wirusem HPV, którego pewne typy niosą ryzyko rozwoju raka szyjki. Wirus HPV niesie też ze sobą ryzyko innych nowotworów - zarówno narządów płciowych, ale i odbytu oraz jamy ustnej, języka, gardła i krtani. Przenoszony jest on przez kontakt bezpośredni. W przypadku raka szyjki istnieje postępowanie profilaktyczne w postaci cytologii oraz badania obecności wirusa HPV w komórkach szyjki macicy, ale w przypadku innych nowotworów powodowanych przez tego wirusa takich badań profilaktycznych nie ma. Najskuteczniejszą profilaktyką w tym zakresie jest sczepienie.
Czy dziecko może mieć oznaki zakażenia HPV, jeżeli matka zaraziła się przed ciążą?
W drugiej dobie po urodzeniu córeczki na przedniej części jej języka powstała biała plamka. Obecnie córka ma 8 lat, plamka nie zniknęła, ale też się nie powiększa. Pediatra w związku z tym nigdy nie zlecał żadnej diagnostyki. Córka rzadko choruje, raz miała...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre typy tego wirusa mają również powinowactwo do śluzówki jamy ustnej i języka, ale Pani obawy mogą nie być uzasadnione. Jeśli ma Pani wątpliwości rozwiać może je badanie wymazu w kierunku obecności onkogennych typów wirusa. Rozważyć też proszę szczepienie córki przeciwko HPV w kolejnych latach jej życia. W razie wątpliwości zachęcam do omówienia profilaktyki i zagrożeń związanych z infekcją wirusem HPV.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać pobranie wymazu celem poszerzenia diagnostyki
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
jest takie prawdopodobieństwo
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do laryngologa
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje, doradzę jakie badania dodatkowo można wykonać i jak przeprowadzić dalszą diagnostykę. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najpewniej objawy u Pani i dziecka nie mają ze sobą związku. Zalecana diagnostyka mikrobiologiczna i cytologiczna,.
Czy każdy stosunek z osobą chorą na HPV kończy się zakażeniem?
Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia się jeśli stosunek odbywał się w prezerwatywie? Jaki rodzaj stosunków jest najmniej ryzykowny, a jaki najbardziej po kątem zarażenia HPV?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najmniej ryzykowny jest stosunek ze zdrowym partnerem.
Jakimi wirusami można się zarazić jako osoba bierna podczas miłości francuskiej?
Jakimi wirusami, chorobami może zarazić się mężczyzna uprawiając miłość francuską bez prezerwatywy jako osoba bierna? Jakie jest ryzyko zarażenia się (np. HCV, HPV) od chorej osoby po pojedynczym akcie oralnym? Statystycznie po ilu aktach dochodzi do zarażenia?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Istnieje ryzyko zakażenia wirusami HPV, HCV, HSV oraz szeregiem innych niezależnie od ilości stosunków.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wśród chorób przenoszonych drogą płciową są m.in. choroby bakteryjne, wirusowe, wywoływane przez grzyby bądź pasożyty; do zarażenia może dojść niezależnie od ilości stosunków płc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszystkimi, którymi zarażony jest partner. Nikt takich badań nie prowadził.
Czy HPV przenosi się przez kontakt z naskórkiem?
Czy typy wirusa HPV wysokoonkogenne mogą przenieść się przez kontakt z naskórkiem, np. przy podaniu ręki chorej osobie, dotknięciu kurzajki, itd? Czy tylko przez współżycie?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do zakażenia HPV dochodzi najczęściej drogą płciową, ale możliwe jest też zakażenie inną, niż kontakt płciowy, drogą - przez bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi lub na błonach śluzowych; do rzadkości należą, ale również mogą wystąpić - przypadki zakażenia przez użycie czyjegoś ręcznika, bielizny itp. Zakażenie taką drogą możliwe jest wówczas, gdy zmiany wywołane przez wirus zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych (wargi sromowe, prącie). Ryzyko zakażenia wirusem HPV istnieje także podczas porodu - z matki na dziecko.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Opisano ponad 150 typów wirusa HPV, spośród których część powoduje zmiany na powierzchni dłoni i stów, które popularnie nazywa się kurzajkami. Inne odpowiedzialne są za powstawanie zmian na błonach śluzowych, w tym też na powierzchni błony śluzowej narządów płciowych oraz jamy ustnej, nosowej, nabłonku cewki moczowej itd.. Wirus przenoszony jest głównie przez kontakt bezpośredni - w przypadku zmian na dłoniach będzie to uścisk ręki, w przypadku zmian na prąciu, szyjce macicy, odbycie czy wargach sromowych będzie to najczęściej stosunek płciowy. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest szczepienie ochronne skierowane przeciwko typom wysokoonkogennym. Istotną częścią diagnostyki będzie również badanie wymazu w kierunku obecności wirusa wraz z identyfikacją jego typu, a w przypadku profilaktyki raka szyjki macicy również cytologia. W razie wątpliwości proszę umówić poradę i zaplanować najskuteczniejszą profilaktykę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności od umiejscowienia zmian wywołanych wirusem.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4