1. Artykuły
  2. Stulejka - przyczyny i leczenie

Stulejka - przyczyny i leczenie

Zwężenie otworu napletka, zwane stulejką, jest defektem anatomicznym występującym u chłopców i mężczyzn. Stulejka jest schorzeniem, które powoduje bardzo duży dyskomfort u mężczyzn w sferze seksualnej, a nieleczona może doprowadzić do zmian nowotworowych. Jakie są przyczyny stulejki i jakie są sposoby leczenia? Czy stulejkę leczy się tylko chirurgicznie?

Stulejka - przyczyny i leczenie Stulejka - przyczyny i leczenie
Spis treści
Stulejka - podstawowe informacje Stulejka - przyczyny Stulejka - objawy Stulejka - negatywne skutki Stulejka - wpływ na partnerki seksualne Stulejka a seks Stulejka - leczenie Stulejka - obrzezanie napletka

Stulejka - podstawowe informacje

 

Stulejka to wada anatomiczna, która występuje u chłopców i mężczyzn. Jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia. Rozróżnia się stulejkę całkowitą, która całkowicie uniemożliwia ściąganie napletka nawet w stanie spoczynku oraz częściową (niepełną), która umożliwia częściowe zsunięcie się napletka powodujące ucisk i ból. Występowanie stulejki w wieku dorosłym uznaje się za patologię.

 

arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?
arrow Movember. Czy mężczyźni chcą badać swoje jądra?
arrow Piecze, boli, swędzi. To infekcja intymna
arrow Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?
arrow Badanie per rectum – wskazówki dotyczące badania
arrow Kiła - objawy, przyczyny i sposób leczenia

Stulejka - przyczyny

 

U dorosłych mężczyzn występowanie stulejki wiąże się przeważnie z nieprawidłową higieną intymną, która prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych napletka. Stulejka może być defektem nabytym przez stany zapalne cewki moczowej i napletka, przebyty uraz lub wspomnianą wcześniej nieprawidłową higienę.

 

Stulejka - objawy

 

Do objawów stulejki należy przede wszystkim zaliczyć silny dyskomfort i ból w czasie stosunku seksualnego bądź w trakcie mycia penisa. Stulejka może powodować także problemy z erekcją, która negatywnie wpływa na życie seksualne mężczyzny, relacje z partnerem oraz stan emocjonalny. Mężczyzna borykający się ze stulejką może odczuwać rosnącą frustrację z powodu dyskomfortu i niesatysfakcjonującego współżycia oraz może wzrastać w nim poczucie niskiej wartości.

 

Stulejka - negatywne skutki

 

Nieleczona stulejka przyczynia się do stanów zapalnych prącia i problemów z oddawaniem moczu. Z powodu nieprawidłowej higieny okolic intymnych w napletku zalega i rozkłada się mocz, złuszcza łój, nasienie i bakterie. Jeżeli odpowiednio szybko mężczyzna nie uda się do specjalisty, stulejka może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a później, do ich całkowitej niewydolności.

 

Stan zapalny może spowodować infekcję nasienia, co może prowadzić do problemów z płodnością. Zmiany zachodzące pod napletkiem mogą skutkować występowaniem stanów przedrakowych, a w najgorszym przypadku do raka prącia.

 

Stulejka - wpływ na partnerki seksualne

 

Stulejka wpływa również na zdrowie kobiet, które współżyją z mężczyznami ze stulejką. Z powodu występowania stulejki u mężczyzn aktywnych seksualnie, ich partnerki mogą cierpieć na nawracające stany zapalne dróg rodnych i moczowych. W skrajnych przypadkach kobietom mogą grozić również choroby nowotworowe (np. szyjki macicy).

 

Stulejka a seks

 

Mężczyzna chorujący na stulejkę powinien definitywnie powstrzymać się od kontaktów seksualnych na czas leczenia. Stosunki seksualne w trakcie stanu zapalnego są niebezpieczne zarówno dla mężczyzn ze stulejką, jak i dla ich partnerek seksualnych. Kobiety narażone są na infekcje intymne, zapalenie dróg moczowych i raka szyjki macicy, a mężczyznom grozi uszkodzenie nerek, niepłodność a nawet rak prącia.

 

Stulejka - leczenie

 

W celu diagnozy stulejki należy udać się do lekarza - urologa. Przede wszystkim należy skupić się na wyleczeniu stanów zapalnych i zakażeń napletka. Zależnie od stadium choroby można zastosować różne metody leczenia:

 

  • Naciąganie napletka (np. gorąca kąpiel metodą Beaugé’a)
  • Zabieg korekcyjny (poszerzenie ujścia napletka)
  • Zabieg chirurgiczny (usunięcie części lub całości napletka)

 

Stulejka - obrzezanie napletka

 

Stulejkę leczy się najczęściej poprzez zabieg chirurgiczny, który wykonuje urolog. Podczas zabiegu usuwana jest zwężona część napletka. Zależnie od sytuacji albo wystarcza sama plastyka napletka bądź wędzidełka (drobne nacięcia, które poszerzą ujście napletka) albo należy całkowicie obrzezać napletek. Sam zabieg chirurgiczny przebiega szybko i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Rekonwalescencja po operacji trwa około dwóch tygodni.

 

Podejrzewasz u siebie stulejkę? Nie zwlekaj z wizytą u urologa. Zarejestruj się na e-Wizytę, a poradę urologiczną możesz otrzymać bez wychodzenia z domu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Problemy z zapłodnieniem.
Wraz z żoną staramy się o dziecko już od pół roku, proszę o wyjaśnienie, czy siła (ciśnienie) wytrysku ma znaczenie przy zapłodnieniu? Zauważyłem, że nasienie nie „tryska”, lecz powoli wypływa z prącia. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta kontrolna u ginekologa.
Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić?
Mam zmiany na napletku penisa. Zrobiły mi się zgrubienia, rany, z których leci (chyba) ropa bezbarwna. Mam ból przy oddawaniu moczu oraz swędzenie i pieczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Paweł Ratuski
lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Do specjalisty dermatologa wenerologa
Jakie mogę zrobić jeszcze badanie?
Rok temu miałem infekcję bakteryjną penisa na wymazie wychodziła klebsiella pneumanae. Zmiany wyleczyłem, ale od tego momentu mam dalej problem. Mam coś nie tak z moczem, jest śmierdzący lepki i czasem szczypie podczas sikania. Moim problemem jest to, że resztki moczu jak zostaną na żołędzi, to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u urologa.
Co może być przyczyną i czym grozi fioletowa żyła?
Pojawiła mi się ostatnio fioletowo-ciemna żyłka na penisie od początku do końca napletka i nic poza tym, nie mam pojęcia czy to czymś grozi i czy się udać do lekarza?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u urologa.
Co to może być i co z tym zrobić dalej?
Od wczoraj zmagam się z problem z jądrami, które po urazie, jakim było uderzenie w krocze, zaczęły uciekać na dół, w kierunku krocza mam wrażenie, że opuściły one swoje dotychczasowe położenie. Sprawiają mi dyskomfort, lecz nie czuje dolegliwości bólowych. Moszna sprawia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta urologiczna.
Czy to bardzo źle, że ta kreatynina tak rośnie?
Mój tata lat 70, ma problemy urologiczne. Zdiagnozowano u niego zaleganie moczu. Miesiąc temu miał wykonywane badanie urodynamiczne. Idąc na to badanie, był w dobrym stanie (wychodził na zakupy, miał więcej energii.) po powrocie z tego badania wrócił bardzo osłabiony, tydzień po tym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy rozważyć hospitalizację na oddziale urologicznym.
Do jakiego lekarza udać się - urolog lub dermatolog?
Od jakiegoś czasu pojawiła się na żołędziu plama. Nie odczuwam żadnego bólu bądź swędzenia. Od tygodnia stosuje maść oraz przemywam szarym mydłem, ale niestety poprawy nie widać. Co to może być?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Co warto pić na chory pęcherz moczowy?
Co pić, żeby często nie oddawać tak często moczu. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, niestety nie przybliżyła Pani szerzej objawów i historii choroby. Częstość oddawania moczu jest badzo indywidualna i może różnić się od 6 do 10-15 raz na dobę. Przeważnie zależy od ilości spożytego płynu, stanu zdrowia, może różnić się w zależności od płci, bycia osobą ciężarną itp. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Chory pęcherz moczowy wymaga leczenia. Częste oddawanie moczu w tym przypadku towarzyszy zaburzeniom w układzie moczowym.Wskazane wykonanie badania ogólnego moczu i posiewu moczu.
Czy jest jakiś sposób na jego pozbycie się?
Chciałabym zapytać, czy rogowiec krwawy występujący u mężczyzn w miejscach intymnych jest zaraźliwy? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Czy da się jakoś usunąć te cząsteczki spod cienkiej i delikatnej skory żołędzia?
Jakiś czas temu miałem zapalenie żołędzia. W Internecie wyczytałem, że na ten problem pomaga srebro koloidalne. Postanowiłem wypróbować tę metodę. Po czasie zauważyłem, że pod skórką na powierzchni całego żołędzia mam mnóstwo malutkich cząsteczek srebra. Wygląda to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Do jakiego specjalisty mam się jeszcze udać? Jakie badania wykonać?
Jak twierdzą lekarze, jestem rzadkim przypadkiem w Polsce. Mam 20 lat, wszystko trwa 2 lata, mężczyzna. U jakich lekarzy, specjalistów byłem: - endokrynolog - hepatolog - gastrolog - dietetyk kliniczny - rodzinny - urolog. Żaden nie może mnie zdiagnozować. Objawy: Gazy śmierdzące dużo w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podane zostało wiele objawów nie mających zapewne ze sobą związku.
Z jakimi zagrożeniami wiąże się ten zabieg?
Od jakiegoś czasu choruje na pęcherz neurogenny. Jako jedna z możliwych dróg terapii została mi przedstawiona neuromodulacja krzyżowa. Czy urządzenie jest widoczne na zewnątrz ciała lub wyczuwalne pod skórą?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z urologiem prowadzącym.
Dziś odczuwam delikatne pieczenie w pochwie, co może być przyczyna, co powinnam zrobić?
Mój partner ma jakiś problem. Po naszym ostatnim stosunku powiedział, że czuje się bardzo słabo, jakby chory, straszny ból głowy, ból gardła, coś w rodzaju grypy. Wykonał badania pod względem rzeżączki, HIV i jeszcze innych, wszystko wyszło negatywne. Minął miesiąc, mieliśmy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Po jakim czasie od zabiegu mogę kompletnie zrezygnować z noszenia opatrunków?
Jestem po zabiegu obrzezania u urologa. Póki co gdy nie założę opatrunku, to odczuwam dyskomfort, gdyż żołądź jest bardzo „czuły”. Dziś mija równy tydzień od zabiegu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta lekarska.
Czy powinnam coś zmienić w życiu codziennym, żeby nie narażać innych?
Mam wirusa hpv 18, 57 i 59 czy mogę zarazić domowników? Jak tak to w jaki sposób? Mój partner powinien się zgłosić do urologa i zrobić badanie? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę