1. Artykuły
  2. Stulejka - przyczyny i leczenie

Stulejka - przyczyny i leczenie

Zwężenie otworu napletka, zwane stulejką, jest defektem anatomicznym występującym u chłopców i mężczyzn. Stulejka jest schorzeniem, które powoduje bardzo duży dyskomfort u mężczyzn w sferze seksualnej, a nieleczona może doprowadzić do zmian nowotworowych. Jakie są przyczyny stulejki i jakie są sposoby leczenia? Czy stulejkę leczy się tylko chirurgicznie?

Stulejka - przyczyny i leczenie
Spis treści
Stulejka - podstawowe informacje Stulejka - przyczyny Stulejka - objawy Stulejka - negatywne skutki Stulejka - wpływ na partnerki seksualne Stulejka a seks Stulejka - leczenie Stulejka - obrzezanie napletka

Stulejka - podstawowe informacje

 

Stulejka to wada anatomiczna, która występuje u chłopców i mężczyzn. Jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia. Rozróżnia się stulejkę całkowitą, która całkowicie uniemożliwia ściąganie napletka nawet w stanie spoczynku oraz częściową (niepełną), która umożliwia częściowe zsunięcie się napletka powodujące ucisk i ból. Występowanie stulejki w wieku dorosłym uznaje się za patologię.

 

arrow Movember. Czy mężczyźni chcą badać swoje jądra?
arrow Piecze, boli, swędzi. To infekcja intymna
arrow Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?
arrow Badanie per rectum – wskazówki dotyczące badania
arrow Kiła - objawy, przyczyny i sposób leczenia
arrow Rzeżączka - jak jej zapobiegać?

Stulejka - przyczyny

 

U dorosłych mężczyzn występowanie stulejki wiąże się przeważnie z nieprawidłową higieną intymną, która prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych napletka. Stulejka może być defektem nabytym przez stany zapalne cewki moczowej i napletka, przebyty uraz lub wspomnianą wcześniej nieprawidłową higienę.

 

Stulejka - objawy

 

Do objawów stulejki należy przede wszystkim zaliczyć silny dyskomfort i ból w czasie stosunku seksualnego bądź w trakcie mycia penisa. Stulejka może powodować także problemy z erekcją, która negatywnie wpływa na życie seksualne mężczyzny, relacje z partnerem oraz stan emocjonalny. Mężczyzna borykający się ze stulejką może odczuwać rosnącą frustrację z powodu dyskomfortu i niesatysfakcjonującego współżycia oraz może wzrastać w nim poczucie niskiej wartości.

 

Stulejka - negatywne skutki

 

Nieleczona stulejka przyczynia się do stanów zapalnych prącia i problemów z oddawaniem moczu. Z powodu nieprawidłowej higieny okolic intymnych w napletku zalega i rozkłada się mocz, złuszcza łój, nasienie i bakterie. Jeżeli odpowiednio szybko mężczyzna nie uda się do specjalisty, stulejka może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a później, do ich całkowitej niewydolności.

 

Stan zapalny może spowodować infekcję nasienia, co może prowadzić do problemów z płodnością. Zmiany zachodzące pod napletkiem mogą skutkować występowaniem stanów przedrakowych, a w najgorszym przypadku do raka prącia.

 

Stulejka - wpływ na partnerki seksualne

 

Stulejka wpływa również na zdrowie kobiet, które współżyją z mężczyznami ze stulejką. Z powodu występowania stulejki u mężczyzn aktywnych seksualnie, ich partnerki mogą cierpieć na nawracające stany zapalne dróg rodnych i moczowych. W skrajnych przypadkach kobietom mogą grozić również choroby nowotworowe (np. szyjki macicy).

 

Stulejka a seks

 

Mężczyzna chorujący na stulejkę powinien definitywnie powstrzymać się od kontaktów seksualnych na czas leczenia. Stosunki seksualne w trakcie stanu zapalnego są niebezpieczne zarówno dla mężczyzn ze stulejką, jak i dla ich partnerek seksualnych. Kobiety narażone są na infekcje intymne, zapalenie dróg moczowych i raka szyjki macicy, a mężczyznom grozi uszkodzenie nerek, niepłodność a nawet rak prącia.

 

Stulejka - leczenie

 

W celu diagnozy stulejki należy udać się do lekarza - urologa. Przede wszystkim należy skupić się na wyleczeniu stanów zapalnych i zakażeń napletka. Zależnie od stadium choroby można zastosować różne metody leczenia:

 

  • Naciąganie napletka (np. gorąca kąpiel metodą Beaugé’a)
  • Zabieg korekcyjny (poszerzenie ujścia napletka)
  • Zabieg chirurgiczny (usunięcie części lub całości napletka)

 

Stulejka - obrzezanie napletka

 

Stulejkę leczy się najczęściej poprzez zabieg chirurgiczny, który wykonuje urolog. Podczas zabiegu usuwana jest zwężona część napletka. Zależnie od sytuacji albo wystarcza sama plastyka napletka bądź wędzidełka (drobne nacięcia, które poszerzą ujście napletka) albo należy całkowicie obrzezać napletek. Sam zabieg chirurgiczny przebiega szybko i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Rekonwalescencja po operacji trwa około dwóch tygodni.

 

Podejrzewasz u siebie stulejkę? Nie zwlekaj z wizytą u urologa. Zarejestruj się na e-Wizytę, a poradę urologiczną możesz otrzymać bez wychodzenia z domu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
urolog, androlog
Czy konieczne może być powtórzenie USG jąder u innego urologa, jeżeli nie jestem pewien pierwszej diagnozy?
Przez 2 tygodnie bolały mnie jądra, a podczas samobadania wyczułem guzka w górnej części...
04.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W przypadku takich wątpliwości i prezentowanych objawów-warto zgłosić się na konsultację jeszcze do innego urologa.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości proszę zwrócić się do innego specjalisty.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z innym specjalistą urologiem.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nikt z nas nie jest idealnie symetryczny stąd pewne rozbieżności mogą się pojawiać pomiędzy stronami. Jakkolwiek specjalistyczne, celowane badanie może być zmieszczone w krótkim czasie to jednak pozostawione wątpliwości sugerują konieczność umówienia kolejnej, kompleksowej konsultacji, podczas której będzie miał Pan możliwość zadać nurtujące Pana pytania.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zawsze może Pan wykonać badanie USG u innego lekarza - zapraszam na konsultacje z opisem USG, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości proszę zwrócić się do innego specjalisty.
urolog
Badanie nasienia - czy konieczna jest wizyta urologiczna?
Mój mąż potrzebuje zrobić badanie nasienia, ponieważ staramy się o dziecko. Czy do...
22.09.2022
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
do badania nasienia - nie, ale konsultacja urologiczna jest niezbędna do określenia innych czynników mogących mieć w pływ na płodność męża.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Badanie nasienia można wykonać niezależnie od konsultacji urologicznej. Tym niemniej, w przypadku starań o dziecko, taka konsultacja również powinna mieć miejsce.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej konkretnej sytuacji konsultacja urologiczna powinna się odbyć.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Konsultacja urologiczna jest wskazana w szczególności jeśli mąż jest świadomy jakiś nieprawidłowości w zakresie układu moczowo-płciowego. Będzie natomiast konieczna w przypadku uzyskania wyniku odbiegającego od norm.
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Badanie nasienia jest jednym z parametrów oceny płodności. Konsultacja urologiczna nie jest potrzebna do wykonania tego badania. Jeśli są nieprawidłowości w badaniu nasienia wówczas należy podjąć diagnostykę w kierunku zaburzeń płodności i na tym etapie wymagana jest konsultacja urologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja urologiczna nie jest niezbędna, ale wskazana.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Na badanie można udać się komercyjnie do laboratorium - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
internista, urolog, nefrolog, lekarz rodzinny
Nagły ból w okolicy nerek przy zmianie pozycji ciała.
Schylając się poczułam silny ból w okolicach nerek z prawej strony. Od tej chwili czuję...
10.07.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna będzie wizyta stacjonarna u lekarza (rodzinnego, internisty) w celu badania fizykalnego, a następnie zlecenia diagnostyki w razie takiej potrzeby i włączenia odpowiedniego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta stacjonarna u lekarza POZ. Jeżeli nie ma objawów ze strony układu moczowego, to ból ten może wskazywać na zaburzenia nerwowo- mięśniowe w okolicy lędźwiowej.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do lekarza celem podstawowego badania ewentualnie rozszerzonego o badanie ultrasonograficzne lub badania laboratoryjne.
urolog, androlog
Problem z oddawaniem moczu przez mężczyznę pomimo prawidłowych wyników badań.
Jestem mężczyzną i od około 10 miesięcy mam problem z oddawaniem moczu. Problem leży w tym,...
18.06.2022
Filip Kwak
fizjoterapeuta, fizjoterapeuta sportowy
Umów wizytę
Polecam udać się na konsultację do urologa lub fizjoterapeuty uroginekolgicznego.
internista, urolog, nefrolog, lekarz rodzinny
Jak odnaleźć przyczynę krwiomoczu?
Od dłuższego czasu mam silne bóle brzucha, ale nie codziennie tylko raz na miesiąc....
14.06.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana diagnostyka laboratoryjna (ukierunkowana przez lek.rodz.), usg jamy brzusznej, konsultacja gastrologiczna; a w przypadku płci żeńskiej-konsultacja ginekologiczna z usg ginekologicznym.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy wykonać cystoskopię, usg ukladu moczowego, posiew moczu, badanie ogólne moczu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać badanie ogólne moczu, posiew moczu, cystoskopię oraz pójść na wizytę do ginekologa. Ponieważ objawy występują raz w miesiącu , trzeba zastanowić się, czy czerwony mocz nie jest związany z dietą, np. ze spożyciem buraków.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Podstawą jest szczegółowa konsultacja lekarska i dalsza diagnostyka obrazowa i laboratoryjna. istotne jest czy dolegliwości pojawiają się w jakimś określonym schemacie bądź towarzyszą jakimś innym objawom czy dolegliwościom.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11669 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 278 opinii
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę