uzyskaj poradę medyczną online
Stulejką nazywa się zwężenie ujścia u napletka, co albo utrudnia, albo uniemożliwia zsunięcie poza żołądź. W przypadku dzieci do około 2 lat, stan ten jest prawidłowy pod względem fizjologicznym.
Diagnozowana może być też stulejka nabyta, która zazwyczaj pojawia się w związku ze stanem zapalnym okolic intymnych lub niewłaściwą higieną. Wówczas najczęściej skutkuje trudnościami z oddawaniem moczu, a w późniejszym wieku, także problemami w kontaktach seksualnych.
Ze stulejką należy zwrócić się do urologa, który oceni stan napletka i zaleci właściwe leczenie. Niezbędna będzie osobista wizyta, jednak wstępną konsultację w celu omówienia problemu można uzyskać również online.
Omów problem z urologiem lub pediatrą:
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Niezbędne może być leczenie chirurgiczne albo poprzez plastykę napletka, albo obrzezanie. Obecnie przeprowadza się je w miejscowym znieczuleniu.
Stulejka całkowita rozpoznawana jest wtedy, gdy napletek nie odsłania w sposób całkowity żołędzi penisa.
Nieleczona stulejka może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, w tym przewlekłymi zapaleniami oraz trudnościami z oddawaniem moczu. Ma też negatywny wpływ na życie seksualne mężczyzny.
Po operacji niezbędna jest przede wszystkim regularna, aczkolwiek bardzo delikatna higiena tego miejsca, gdyż jest ono wówczas narażone na infekcje. Przez pierwsze tygodnie trzeba też nosić opatrunek, a także używać maści łagodzących ból.
Zapobieganie to przede wszystkim prawidłowa higiena, zwłaszcza w okresie dzieciństwa. W ciągu pierwszego roku życia chłopca nie można również odciągać napletka.