1. Artykuły
  2. Próchnica – czy zawsze kończy się usunięciem zęba?

Próchnica – czy zawsze kończy się usunięciem zęba?

Pomimo stosowanych programów profilaktycznych wciąż u blisko u 80% dzieci w wieku przedszkolnym stwierdza się próchnicę. Bez wątpienia najmłodsi są o wiele bardziej narażeni na jej rozwój niż osoby dorosłe. Jak możemy temu zapobiec i co robić kiedy już dojdzie do pojawienia się próchnicy?

Próchnica – czy zawsze kończy się usunięciem zęba?
Spis treści
Czym jest próchnica? Przyczyny próchnicy Objawy próchnicy Próchnica u dzieci Zapobieganie i profilaktyka próchnicy Właściwa dieta Higiena zębów Regularne kontrole dentystyczne Leczenie próchnicy

Czym jest próchnica?

 

Pod pojęciem “próchnica” kryje się zniszczenie zębów, głównie demineralizacja szkliwa. Na początku uszkodzone zostają twarde tkanki zęba, szkliwo i zębina. Jeśli próchnica nie jest w porę właściwie leczona, przechodzi do miazgi i sieje spustoszenie w całej strukturze zęba. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej w wyniku rozkładu cukrów prowadzą do powstawania kwasów organicznych, co skutkuje obniżeniem pH. W szkliwie zaczynają pojawiać się pory, mogą one ciemnieć ze względu na obecność barwników z jedzenia. Próchnica jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez bakterie.

 

arrow Zapalenie dziąseł. 12 wskazówek jak chronić dziąsła
arrow Solcoseryl – w jakim celu jest stosowany?
arrow Afty – o czym mogą świadczyć i dlaczego powstają?
arrow Kiedy bolą dziąsła? Zacznijmy od higieny jamy ustnej
arrow Afty. Jak sobie radzić z tą uciążliwością?
arrow Wędzidełko u dziecka. Kiedy należy je podciąć i co dalej?

Przyczyny próchnicy

 

Za główne dwa czynniki powodujące rozwój próchnicy uznaje się bakterie oraz spożycie cukru. W jamie ustnej bytuje ok. 50 miliardów bakterii, ale tylko niektóre z nich mogą okazać się szkodliwe (te mające zdolność przekształcania cukrów w kwasy organiczne). Bakterie tworzą na powierzchni zębów tzw. płytkę nazębna, która jest miękkim nalotem pojawiającym się zaraz po szczotkowaniu zębów. Płytkę najpierw zasiedlają bakterie niepróchnicotwórcze, ale później także te przyczyniające się do powstawania próchnicy (Lactobacillus i Streptococcus mutans stanowiące ok. 70% dojrzałej płytki). Prócz drobnoustrojów w skład płytki nazębnej wchodzą glikoproteiny ze śliny, komórki nabłonka, a także związki nieorganiczne, czyli wapń i fosfor. Gdy bakterie rozkładają cukry znajdujące się w pożywieniu, dochodzi do powstania kwasów organicznych mogących niszczyć szkliwo i powodować powstawanie w nich dziur. Proces ten (jeśli w porę nie rozpocznie się leczenia) rozszerza się przez zębinę po miazgę, gdzie ulokowane są naczynia krwionośne i nerwy. Rozwijająca się więc próchnica może powodować spory ból i dyskomfort, a zęby stają się wrażliwe na zmiany temperatury.

 

Objawy próchnicy

 

Początkowo próchnica nie daje żadnych objawów, następnie na szkliwie mogą pojawić się plamki oraz ubytki. Po dotarciu choroby do zębiny może pojawić się umiarkowany ból zęba, co przez wielu pacjentów zostaje zignorowane i ewentualnie stłumione lekami przeciwbólowymi. Dopiero po osiągnięciu przez bakterie próchnicotwórcze miazgi, silny ból najczęściej skłania do wizyty u dentysty. Objawami towarzyszącymi są gorączka, zaczerwienienie dziąseł czy nawet obrzęk twarzy. Podczas spożywania skrajnie ciepłych, zimnych, kwaśnych czy słodkich potraw powstaje spory dyskomfort. Dodatkowo występują brzydki zapach z ust oraz nieprzyjemny smak w ustach.

 

Próchnica u dzieci

 

Dzieci wydają się być bardziej narażone na rozwój próchnicy, bowiem szkliwo ich zębów jest mniej rozwinięte niż u dorosłych oraz bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Powstawanie i mineralizacja szkliwa ma swój początek w okresie płodowym i kończy się 2 lata po wyrżnięciu się zębów. Mimo, że zęby mleczne ostatecznie wypadną, nie należy ignorować symptomów próchnicy, zalecane jest rozpoczęcie leczenia. Usuwanie chorych mleczaków jednak nie jest wskazane, lekarz zazwyczaj oczyszcza ząb i wypełnia ubytki. Przedwczesne wyrywanie zębów mlecznych może doprowadzić do wad zgryzu w przyszłości. Stąd istotnym jest aby wprowadzać od najmłodszych lat dobre nawyki żywieniowe i ograniczać w jadłospisie dzieci podaż słodkich napojów oraz słodyczy. Ważna wydaje się także edukacja najmłodszych w zakresie prawidłowego szczotkowania zębów.

 

Zapobieganie i profilaktyka próchnicy

 

Na stan zębów człowieka ma wpływ już dieta matki podczas ciąży, bowiem proces powstawania zębów rozpoczyna się już w wieku prenatalnym, od 4 tygodnia ciąży. Dlatego więc istotnym jest ograniczenie przez matkę spożywania cukrów, a także przyjmowanie produktów spożywczych bogatych w białko oraz kolagen, stanowiących zrąb tkanek twardych zęba.

 

Właściwa dieta

 

Bez wątpienia jedną z ważniejszych rzeczy jakie należy zrobić aby zapobiegać próchnicy jest utrzymanie diety ubogiej w cukry, albo przynajmniej nie pozwalanie aby resztki spożytych słodkości pozostawały zbyt długo na zębach. Dla przykładu: nie powinno się spożywać słodyczy przed pójściem spać, po umyciu zębów. Jadłospis dobrze aby był bogaty w witaminy A, C i D oraz wapń, które mają istotny wpływ na prawidłowy rozwój szkliwa oraz zębiny. Fluor natomiast znajdziemy w herbacie, produktach zbożowych, roślinnych, brokułach, szpinaku czy rybach. Żucie bezcukrowych gum na bazie ksylitolu również może okazać się skuteczne w zapobieganiu próchnicy przez pomoc w usuwaniu resztek jedzenia z powierzchni zębów.

 

Higiena zębów

 

Należy pamiętać, że zęby powinno się myć przynajmniej 2 razy dziennie, zwłaszcza po spożyciu słodkich produktów. Zaleca się stosowanie pasty do zębów z fluorem, bowiem upośledza on metabolizm bakterii oraz utrudnia ich przyleganie do ściany zębów. Skuteczną metodą profilaktyczną jest także używanie nici dentystycznych, płynów do płukania jamy ustnej, szczoteczek międzyzębowych czy irygatorów. Jako, że ząb ma aż 5 powierzchni, podczas szczotkowania oczyszczamy tylko 3 z nich, stąd istotne jest wprowadzanie dodatkowych pomocy dentystycznych.

 

Regularne kontrole dentystyczne

 

Regularne wizyty u lekarza mogą pomóc powstrzymać rozwój próchnicy, dentysta po zauważeniu pierwszych symptomów choroby będzie w stanie w porę wdrożyć odpowiednie leczenie. Pierwsza kontrola dentystyczna powinna mieć miejsce tuż po wyrżnięciu się zębów mlecznych i następować co 3-6 miesięcy. Lakowanie zębów czy usuwanie płytki nazębnej u lekarza stomatologa daje dobre efekty w zakresie prewencji wystąpienia próchnicy.

 

Możesz już teraz zarezerwować wizytę u lekarza stomatologa, bez wychodzenia z domu.

 

Leczenie próchnicy

 

Jedną z przydatnych metod w leczeniu próchnicy jest ozonowanie zębów, jednak przydatne i możliwe do zastosowania jedynie wtedy, gdy rozwój choroby jest w stadium początkowym, właściwie jeszcze przed wystąpieniem widocznych objawów. Metoda ta głównie wykorzystywana jest u dzieci, do leczenia zębów mlecznych.

 

Za główny cel leczenia próchnicy uznaje się wypełnianie ubytków powstałych wskutek rozwoju choroby. Do “wypełniaczy” zaliczamy kompozyty, które cechują się wysoką trwałością oraz dobrym przyleganiem do powierzchni zęba. Materiał ten jest światłoutwardzalny, co sprawia, że jego kolor można idealnie dopasować do odcienia zęba pacjenta. Jeżeli jednak dojdzie do zakażenia miazgi, koniecznością jest jej usunięcie i oczyszczenie oraz zamknięcie kanałów (tzw. leczenie kanałowe). Jako pokłosie takiej terapii uznaje się osłabienie zęba i zwiększenie jego podatności na złamania, bowiem pomimo zachowania zęba jest on już martwy. W przypadku, gdy próchnica zasieje jeszcze większe spustoszenie, w postaci ropnia zęba, lekarz z dużym prawdopodobieństwem zadecyduje o jego usunięciu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Wypełnij formularz recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.

e-Recepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest możliwe, że został mi fragment zęba po wyrwaniu?
Po wyrwaniu zęba pozostało mi coś w dziąśle. Wygląda jakby pozostałość po zębie. Czy jest możliwe, że stomatolog nie wyrwał do końca zęba? Jest lekki ból jak dotknę językiem.
Jest możliwość pozostania np. fragmentu korzenia w zębodole po przeprowadzonej ekstrakcji. Sugeruję wizytę u stomatologa.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Jest możliwość pozostania np. fragmentu korzenia w zębodole po przeprowadzonej ekstrakcji. Sugeruję wizytę u stomatologa.
Czy samodzielnie mogę zaleczyć uszkodzenie dziąsła?
Kilka dni temu myjąc zęby szczoteczka mi zjechała w dół i uszkodziłam dziąsło przed dolną jedynką, przy wędzidełku. Rana zrobiła się sino-biała i boli. Dziś pojawiła się nadwrażliwość jedynki, przed którą w dziąśle jest rana. Co to może oznaczać? Konieczna jest wizyta u dentysty? Czy mogę sama...
Proszę zgłosić się do stomatologa w celu oceny tego urazu.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do stomatologa w celu oceny tego urazu.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Myśle ze bezpieczniej będzie zgłosić się do stomatologa.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić sie do stomatologa
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do stomatologa.
Czy dzwonić do stomatologa jeśli mój ząb nie chce przestać krwawić?
Minęło 6 godzin od ekstrakcji zęba i wciąż leci mi krew. Ile godzin po usunięciu może tak być?
W razie braku poprawy, nasilenia dolegliwości, wskazana jest kontrola stomatologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa, który przeprowadził ekstrakcję.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
W razie braku poprawy, nasilenia dolegliwości, wskazana jest kontrola stomatologiczna.
Od 2 dni czuje dziwne uczucie w lewej stronie twarzy.
Towarzyszy temu uczucie jakby zatkanego ucha i opuchnięcie policzka pod okiem, ale praktycznie niewidoczne na żywo. Nie odczuwam żadnego bezpośredniego bólu, wiec zastanawiam się, co może być przyczyna. Jestem umówiona na wizytę u stomatologa pierwsza moja myśl to jakieś zapalnie...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jaki lekarz pomoże zdiagnozować guzki w jamie ustnej?
Objawy: pryszcze (guzki) na języku i gardle, małe pryszcze pod językiem, żółty język jakiś czas po jedzeniu (i rano), płytkę nazębną można usunąć szczoteczką do zębów. Nic mnie nie boli ani nie przeszkadza, byłem u dwóch lekarzy, jeden nic nie widział, drugi powiedział, że to...
Proszę o wykonanie zdjęć zmian i zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę o wykonanie zdjęć zmian i zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u laryngologa lub u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Laryngolog, stomatolog, lekarz rodzinny. Wizyta stacjonarna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wskazana wizyta u laryngologa lub u lekarza rodzinnego.
Jak trwale usunąć diastemę po założeniu koron?
Mam założone korony porcelanowe. Po 2 latach zrobiła się przerwa między górnymi jedynkami. Jaki jest trwały sposób likwidacji diastemy na założonych koronach?
Wskazana jest ocena stomatologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana jest ocena stomatologiczna.
Pojawienie się skrzepu po usunięciu zęba.
24 godziny temu miałem usuniętą górną 6. Przez noc wytworzył się duży skrzep (wielkości dwóch zębów 6) wystający poza zęby, który dość mocno krwawi (co jakiś czas wypluwam krew, a one znowu się nią wypełniają). To normalny przebieg gojenia, czy jednak warto udać się do...
zalecam pilną kontrolną wizytę u stomatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam pilną kontrolną wizytę u stomatologa.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
koniecznie się zgłosić do stomatologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizytę kontrolną u stomatologa.
Czy można usunąć truciznę, a ekstrakcją zęba zająć się później?
Na pogotowiu stomatologicznym zatruto mi ósemkę, która mocno bolała. Wskazano, że mogę ją leczyć kanałowo lub usunąć i poinformowano, że trucizna może być w zębie najdłużej 14 dni. Co, jeśli do tego czasu nie uda mi się znaleźć wolnego terminu?
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Biały nalot na języku po antybiotykoterapii.
Pojawiły mi się 2 pleśniawki, lekarz zalecił stosowanie antybiotyku, który stosuję od 5 dni, a na języku powstał biały nalot i praktycznie nie mam śliny w buzi. Czy antybiotyk mógł mi zaszkodzić? Pleśniawki zniknęły, ale problem z językiem jest coraz gorszy.
Mogą być to objawy grzybicy - zapraszam na konsultacje online - wskazane przesłanie zdjęcia zmian - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być to objawy grzybicy - zapraszam na konsultacje online - wskazane przesłanie zdjęcia zmian - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to najpewniej infekcja grzybicza wymagająca stosowania leków na receptę.
Czy uraz zęba mlecznego można leczyć?
Wczoraj wieczorem syn miał uraz zęba mlecznego (spadł ze schodków na szafkę), ząb nie wypadł, ale niestety się rusza, dziąsło od góry jest sine, a krew u góry zaschnięta. Dzisiaj po południu mamy dentystę aczkolwiek bardzo bym nie chciała, aby doszło do usunięcia....
Dentysta podczas wizyty podejmie decyzję co do możliwych metod postępowania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dentysta podczas wizyty podejmie decyzję co do możliwych metod postępowania.
Czy białe plamy przy dziąsłach to może być kamień nazębny?
Mam pytanie, bo na zębach, a dokładnie przy dziąsłach mam białe plamy. Czy to może być kamień nazębny? Nie mam możliwości na razie pójścia do dentysty, więc jeśli to kamień to można go usunąć jakoś w domu?
Wskazana wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Czy po wykonaniu zabiegu regeneracji zęba jest możliwość założenia aparatu?
Początkowo miałam założyć aparat, a po trzech miesiącach miał być wykonany ten zabieg, ale rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wiąże się z usunięciem zęba. Po decyzji o zrezygnowaniu z leczenia ortodontycznego i rozpoczęciu implantologicznego zdałam sobie sprawę, że popełniłam błąd. Minął już...
Zalecana konsultacja ze stomatologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze stomatologiem prowadzącym.
Szwy rozpuszczalne - czy może być konieczne usunięcie chirurgiczne?
Ponad 3 tygodnie temu miałam wyrywaną ósemkę i włożone szwy rozpuszczalne. Jeden szew nadal widzę w dziąśle, nie da się go wyjąć i nie widać końcówek, jakby wrosły w dziąsło. Czy to się jeszcze jakoś wchłonie, wyjdzie czy powinnam iść z tym do chirurga?
Proszę przesłać zdjęcie w trakcie konsultacji - ocenimy czy wymagana jest interwencja chirurgiczna - zapraszam na konsultacje online - ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę przesłać zdjęcie w trakcie konsultacji - ocenimy czy wymagana jest interwencja chirurgiczna - zapraszam na konsultacje online - ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u stomatologa, który wyrwał ten ząb.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty, który wykonywał zabieg.
Czy aparatem ortodontycznym można przesunąć zęby z tyłu?
Mam wadę zgryzu i planuję założyć aparat ortodontyczny. Na dole nie mam szóstek. Po jednej stronie mam tylko 7 ząb, a po drugiej 7 i 8. Czy jest możliwość przesunięcie 7 w miejsce brakującej szóstki, a 8 w miejsce 7?
W tym przypadku zdecyduje ortodonta, istnieje możliwość przesuwania zębów.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tym przypadku zdecyduje ortodonta, istnieje możliwość przesuwania zębów.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortodonty.
Podejrzenie zgryzu głębokiego - do jakiego lekarza się udać w celu diagnozy?
Od jakiegoś czasu przy jedzeniu strzyka mi w stawie skroniowo żuchwowym, najprawdopodobniej mam zgryz głęboki, oraz niekontrolowanie zaciskam zęby. Nie wiem co robić i do jakiego lekarza należy się na początku udać.
Proszę zasięgnąć porady stomatologa zajmującego się diagnostyką i leczeniem schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Nieprawidłowości te mogą wymagać szerszego leczenia, w tym ortodontycznego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u chirurga szczękowego oraz otolaryngologa.
Jan Harasiewicz
chirurg szczękowy, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny estetycznej
Umów wizytę
Zaburzenia w stawie skroniowo żuchwowym zajmują się lekarze protetycy i do takiego lekarza należy się zgłosić. W razie potrzeby skieruje do specjalisty ortodonty
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zasięgnąć porady stomatologa zajmującego się diagnostyką i leczeniem schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Nieprawidłowości te mogą wymagać szerszego leczenia, w tym ortodontycznego.
Ból zębodołu po usunięciu zęba - jak długo może się utrzymywać?
Mam suchy zębodół po usunięciu dolnej szóstki, skrzep się nie utworzył. Boli mnie dość mocno w nocy, ból budzi mnie po trzech godzinach snu, połykam tabletkę i ból znika może na 4 godziny. Trwa to już 4 dni, lekarz zakłada jakieś lekarstwo, ale to pomaga...
Proszę pilnie skontaktować się z lekarzem, który usuwał ząb.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę pilnie skontaktować się z lekarzem, który usuwał ząb.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Proszę pilnie skontaktować się ze stomatologiem
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja u stomatologa.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Proszę pilnie skontaktować się z lekarzem, który usuwał ząb.
Czy przed założeniem koronek na zęby należy wyczyścić wszystkie kanały?
Zawsze marzyłam, aby mieć ładne, białe zęby przez co zdecydowałam się na koronki. Po wizycie u stomatologa okazało się, że 4 kanały górne są źle zrobione i zaczął je czyścić jeszcze raz. Zostałam poinformowana, że jak chcę koronki we wszystkich zębach to należy wyczyścić...
Leczenie kanałowe jest wskazane, przy osłabionych już zębach. Przy zdrowych nieplombowanych-niekoniecznie. O tym decyduje stomatolog. Po założeniu koronki na żywy, oszlifowany ząb istnieje ryzyko "obumarcia zęba" . Wtedy najczęściej przewierca się koronkę / uszkadza się ją/ aby dojść do kanału i go przeleczyć.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Leczenie kanałowe jest wskazane, przy osłabionych już zębach. Przy zdrowych nieplombowanych-niekoniecznie. O tym decyduje stomatolog. Po założeniu koronki na żywy, oszlifowany ząb istnieje ryzyko "obumarcia zęba" . Wtedy najczęściej przewierca się koronkę / uszkadza się ją/ aby dojść do kanału i go przeleczyć.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Ocenić to musi stomatolog, który będzie prowadził leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z