1. Artykuły
  2. Bruksizm. Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębów?

Bruksizm. Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębów?

Bruksizm dotyka coraz więcej osób i staje się przypadłością populacyjną. Wciąż mało wiemy o przyczynach niekontrolowanego zgrzytania zębami i ścierania szkliwa. Jak sobie radzić z tym problemem podpowiadają fizjoterapeuci z Mechaniki Żuchwy.

Bruksizm. Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębów? Bruksizm. Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębów?
Spis treści
Bruksizm. Dolegliwość zestresowanego społeczeństwa Bruksizm. Rodzaje Objawy bruksizmu Bruksizm. Algorytm terapii

Bruksizm. Dolegliwość zestresowanego społeczeństwa

 

Bruksizm w tym momencie staje się dolegliwością niemal populacyjną, bowiem z roku na rok przybywa osób, które zgłaszają się do gabinetów neurologów, stomatologów i laryngologów w poszukiwaniu pomocy. Niestety, pomimo tak dużej częstotliwości występowania, wciąż są niejednoznaczne przyczyny jego występowania.

 

Bruksizm jest powtarzalną nieprawidłową aktywnością żuchwy charakteryzującą się zaciskaniem i/lub zgrzytaniem zębów. Może także charakteryzować się szybkimi, nagłymi ruchami żuchwy - wyjaśniają eksperci z Mechaniki Żuchwy

 

Co jest przyczyną bruksizmu? Tu też trudno o jednoznaczną odpowiedź.

 

Z pewnością należy wskazać na psychofizyczny stres, lękliwą, wrażliwą osobowość, obciążenia genetyczne, a nawet przyjmowanie określonych grup leków - wyjaśnia fizjoterapeuta Patryk Kardasz.

 

Można również wskazać na czynniki ryzyka, które mogą wyzwolić mechanizm niepożądanej i nieuświadomionej aktywności żuchwy.

 

Gdybyśmy mieli wskazać czynniki mogące wyzwolić bruksizm, powinniśmy zwrócić uwagę na stan emocjonalny, stan psychofizyczny, zaburzenia snu, zaburzenia oddechu, refluks nocny żołądkowo-przełykowy i zaburzenia zgryzu - choć obecnie nie przywiązuje się temu  elementowi, już tak dużej uwagi - tłumaczy fizjoterapeuta.

arrow Próchnica zębów mlecznych. Dieta malucha pod lupą stomatologa
arrow Ząbkowanie. Objawy, kalendarz, łagodzenie bólu
arrow Zęby mleczne. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?
arrow Próchnica – czy zawsze kończy się usunięciem zęba?

Bruksizm. Rodzaje

 

Wyróżniamy dwa typy bruksizmu:

 

Bruksizm dzienny - cechuje się zwiększoną aktywnością mięśni podczas stanu czuwania. Z reguły charakteryzuje się ciągłym lub przerywanym kontaktem zębowym.

Bruksizm nocny - cechuje się zwiększoną aktywnością mięśni podczas snu. Z reguły jest ruch zgrzytania zębami, lub stały kontakt zębowy.

 

Warto pamiętać, że niezależnie od charakteru bruksizmu, jest to zjawisko nieświadome i pacjenci bardzo często nie zdają sobie sprawy z  jego występowania - dodaje ekspert.

 

Objawy bruksizmu

 

Pacjenci borykający się z tą przypadłością wskazują, że zauważyli u siebie takie objawy bruksizmu: starcie szkliwa zębowego, odsłonięcie szyjek zębowych, krwawienie dziąseł, uszkodzenia wypełnień i prac protetycznych w jamie ustnej, girlandy na językach, nagryzania błony śluzowej policzków, nadwrażliwość zębową, bóle głowy i twarzy.

 

Nasz ekspert zwraca jednak uwagę, że:

 

Spora grupa pacjentów nie odczuwa skutków bruksizmu lub nie wiąże ich z tą dolegliwością, a może ona odpowiadać za regularne napięciowe bóle głowy.

 

Bruksizm. Algorytm terapii

 

Pacjenci o bruksizmie dowiadują się najczęściej u stomatologów, kiedy okazuje się, że doszło do dużego starci szkliwa zębowego, lub uszkodzeniu uległy uzupełnienia protetyczne. Wraz z rosnącą świadomością, pacjenci także szukają pomocy u fizjoterapeutów.

 

To także dobry kierunek szukania wsparcia w walce z dolegliwością. Obecnie terapeuci posługują algorytmem terapii bruksizmu o nazwie multiple P - przekazuje Patryk Kardasz.

 

I wyjaśnia poszczególne jego składowe:

  • P - Pep talk - counseling - Edukacja
  • P - Psychology - cognitive-behavioral strategies - Psychologia
  • P - Physiotherapy - Fizjoterapia
  • P - Plates - oral appliances - Szyny
  • P - Pils - drugs - Farmakoterapia

 

Wyraźnym staje się fakt, że terapia bruksizmu jest interdyscyplinarna, a fizjoterapia ma w niej spory udział - dodaje Patryk Kardasz.

 

Z pewnością konieczna jest pogłębiona diagnoza, o której ekspert z Mechaniki Żuchwy mówi tak:

 

Kiedy pacjent trafia do gabinetu fizjoterapeutycznego, przede wszystkim, staramy się znaleźć potencjalny powód tej dolegliwości. Oceniamy nawyki pacjenta, wypytujemy o stan uzębienia, jakość snu, oddechu, poziom codziennego stresu.

 

Dodatkowo sprawdzony zostaje stan mięśni, ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego, praca górnego odcinka szyjnego.

 

Terapia opiera się na relaksacji przeciążonych mięśni, odciążeniu stawów, wprowadzeniu nowych wzorców pod kątem przeżuwania czy oddechu, a wszystko to zostaje  indywidualnie dostosowane do danego pacjenta.

 

Bruksizm jest  uporczywą dolegliwością o skomplikowanej etiologii i równie trudnym leczeniu. Pamiętajmy jednak, że interdyscyplinarnie potrafimy już pomóc pacjentowi, by odciążyć jego układ żucia i podnieść jakość życia - konkluduje fizjoterapeuta stomatologiczny Patryk Kardasz.

 

Tekst został opracowany przez zespół Mechaniki Żuchwy - jest to interdyscyplinarny zespół specjalistów działających w ramach Krakowskiej Fabryki Zdrowia. Mechanika żuchwy specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów z dysfunkcjami stawu skroniowo -żuchwowego. W skład zespołu wchodzą:

 

  • Patryka Kardasz -fizjoterapeuta
  • Anna Koźlik  - logopedka
  • Magdalena Mikos- fizjoterapeutka
  • Joanna Gajewska- fizjoterapeutka
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy taki ból jest normalny? Czy przejdzie do tego czasu?
Dwa dni temu zgłosiłam się do stomatologa z powodu pulsującego bólu zęba. Lekarz stwierdził zgorzel, dał znieczulenie, usunął miazgę, a potem wstrzyknął mi coś tak bardzo mocno, że aż mi łzy poleciały. Całość została zakończona opatrunkiem z lekarstwem. Boli mnie strasznie, że aż...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z lekarzem stomatologiem, który prowadzi leczenie i zgłoszenie występujących dolegliwości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa.
Od czego to mogło wyniknąć?
Jak byłam mała, to tak jak każdemu dziecku wypadały mleczarki, wszystkie normalnie mi odrastały, ale jeden, który wypadł, nie wyrósł stały na to miejsce. Nic z tym nie miałam robione ani konsultacji, dopóki nie miałam wypadku, w którym wybiłam stałego zęba. Mam już ten...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Które badanie będzie lepsze w przypadku konieczności diagnozy takiego "skokowego" bólu?
Kilka lat temu (już w wieku dorosłym) wyrwano mi ząb mleczny, który sam nie wypadł. Dziura po zębie ładnie się zagoiła, jednakże bywa, iż np. "z okazji" zmian pogodowych czy ciśnienia atmosferycznego odczuwam lekki ból dziąsła (trochę jak ból "zęba...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do stomatologa przed wykonaniem badań obrazowych-lekarz po zebraniu wywiadu i przeprowadzeniu badania stomatologicznego najlepiej oceni wskazania do konkretnego badania obrazowego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa. Lekarz podejmie decyzję co do ewentualnej dalszej diagnostyki.
Czy to normalne? Jakie badania wykonać, by poznać przyczynę bólu?
W 2017 r., jako osoba dorosła miałam wyrwany ząb mleczny, który nie wypadł sam. Od tego czasu odczuwam sporadycznie, zwłaszcza na zmianę pogody, ból dziąsła czy też miejsca po tym zębie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u stomatologa, który zdecyduje o dalszym postępowaniu,
Czy opatrunek wraz z bólem dziąsła/ nerwu nie jest przeciwwskazaniem do podróży samolotem?
Dzień dobry, pod koniec lipca wybieram się na 11 dni na wakacje do Grecji. Od zeszłego tygodnia mam założony opatrunek na zęba (opatrunek 3-miesięczny, podejrzenie zapalenia miazgi/ zapalenia korzenia lub choroby przyzębia - boli mnie dziąsło, ząb się lekko rusza, lekko boli przy dużym nacisku)....
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę u innego lekarza stomatologa w jak najbliższym czasie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u stomatologa.
Przez ile dni taki ból może się utrzymać?
Wczoraj u lekarza dostałam na dolną prawą szóstkę opatrunek tymczasowy. Ząb jest obecnie pod obserwacją, czekam na jego RTG, aby ocenić, czy cierpię na zapalenie korzenia, czy też zwykle wypełnienie wystarczy do wyleczenia ćmiącego bólu. Lekarz powiedział, że opatrunek nie powinien...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze stomatologiem prowadzącym leczenie.
Czy prosić o znieczulenie nerwu siecznego?
Mam stan ropny i umówioną wizytę u chirurga stomatologicznego. Chore są zęby przednie 31, 41 i 42. Dwa z nich do resekcji i jeden do usunięcia (ponad 1/3 korzenia). Znieczulenia nasiękowe i śródwięzadłowe nie pomogły podczas nacinania ropnia oraz podczas kanałowego leczenia jednego...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kwestie rodzajów znieczulenia należy omówić ze stomatologiem podczas wizyty.
Czy to może być jakiś guz? Czy powinienem poprosić o skierowanie na inne badania?
 Z prawej strony mojej szczęki pojawiła się twarda "buła". Czuć ją wyraźnie masując dolne okolice policzka, aż po brodę. Ma średnicę około 3 centymetrów. Nie boli, nie ma zaczerwień na skórze, nie widać tego nawet gołym okiem, ale powoduje dyskomfort, poczucie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zastosować się do zaleceń lekarza rodzinnego.
Czy taka praktyka jest prawidłowa?
Przedwczoraj wypadł mi z zęba tymczasowy opatrunek wraz z zatruciem, mam siódemkę dolną mieć leczoną kanałowo, kanały są już odsłonięte. Czy do czasu wizyty (parę dni) mogę ząb płukać wodą utlenioną lub płynem do płukania jamy ustnej? Na czas jedzenia zabezpieczam ząb watką. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy pilnie zgłosić się do stomatologa.
Co to może być? Dlaczego pojawiają mik się takie plamy na zębach?
Mam ogromny problem i bardzo proszę o pomoc. Dwa lata temu nosiłam aparat ortodontyczny. Wszystko jest w porządku oprócz tego, że mam ogromny problem z osadem nazębnym. Na dolnych jedynkach tworzą się brzydkie i widoczne szare plamy, które powstają już w miesiąc po higienizacji...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Systematyczne wizyty u stomatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazane jus używanie na codzień irygatora.
Gdzie szukać rozwiązania, pomocy?
Od kilku lat częste objawy infekcyjno-podobne, osłabienie, bóle gardła, ucha, przewlekłe bóle zatok (od stycznia 9 raz, objawy trwają ok tydzień i mijają na kilka dni, następnie nawrót objawów) i bardzo częste migreny (średnio 20 miesięcznie) w trakcie leczenia w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisanych jest wiele objawów - z każdym z nich należy zgłosić się na wizytę do odpowiedniego specjalisty.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam wizytę w Poradni Psychiatrycznej celem wyeliminowania zaburzeń z somatyzacją.
Czy taka praktyka jest poprawna?
Czy dawka jednorazowa sterydu w postaci maści podanego do kanału zęba będzie działać w ciele aż do momentu wyciągnięcia jej z zęba? Czytałam na ulotce, że nie więcej niż 4 dni, może ona pozostać w kanale, a lekarz nie umówił na wizytę, by to wyjąc. Ponieważ mój organizm ma...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Leki działają określony czas najlatwiej je można onadesc na ulotce od producenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem stomatologiem prowadzącym leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
każdy lek ma podany czas działania - proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie
Czy we wtorek mogę wykonać laser frakcyjny na twarz u dermatologa?
W piątek idę do stomatologa, prawdopodobnie rozpocznę leczenie kanałowe. Ile przed trzeba odstawić leki przeciwbólowe?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tytuł pytania nie ma żadnego związku z jego treścią.
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Do jakiego lekarza mam się z tym udać?
Syn (lat 7,5) ma "skierowanie" od logopedy na skrócenie wędzidełka języku. Zgadzam się z tą decyzją w 100%. Czy najpierw udać się do stomatologa, czy do ortodonty, czy do jakiegoś innego specjalisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest skierowanie to chyba do konkretnego specjalisty.
Eliza Ganczarska-Kaliszuk
ortodonta, stomatolog
Umów wizytę
Decyzja o podcięciu wędzidełka języka, powinna być podjęta po konsultacji z logopedą, ortodontą i chirurgiem stomatologicznym, który dany zabieg będzie wykonywał. Prawidłowa długość wędzidełka języka oraz ćwiczenia logopedyczne gwarantują zmniejszenie natężenia wad zgryzu. Przed takim zabiegiem należy: 1) Skonsultować się z logopedą - omówić i zapoznać się z rodzajami ćwiczeń i masażem języka, które będziecie wykonywać przed i po zabiegu ( Są one konieczne) 2) Jeżeli będziecie objęci leczeniem ortodontycznym- określić czas kiedy na taki zabieg się udać ( rodzaj zaplanowanego aparatu warunkuje kiedy taki zabieg najlepiej wykonać 3) Konsultacja z chirurgiem- omówi z Wami sposób wykonania zabiegu, jego rozległość, zalecenia oraz przeciwskazania ( jeżeli takie występuję ) Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie miejsca lub zespołu specjalistów którzy współpracują ze sobą w wyżej wymieniony sposób :)
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę