1. Artykuły
  2. Bruksizm. Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębów?

Bruksizm. Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębów?

Bruksizm dotyka coraz więcej osób i staje się przypadłością populacyjną. Wciąż mało wiemy o przyczynach niekontrolowanego zgrzytania zębami i ścierania szkliwa. Jak sobie radzić z tym problemem podpowiadają fizjoterapeuci z Mechaniki Żuchwy.

Bruksizm. Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębów? Bruksizm. Jak radzić sobie ze zgrzytaniem zębów?
Spis treści
Bruksizm. Dolegliwość zestresowanego społeczeństwa Bruksizm. Rodzaje Objawy bruksizmu Bruksizm. Algorytm terapii

Bruksizm. Dolegliwość zestresowanego społeczeństwa

 

Bruksizm w tym momencie staje się dolegliwością niemal populacyjną, bowiem z roku na rok przybywa osób, które zgłaszają się do gabinetów neurologów, stomatologów i laryngologów w poszukiwaniu pomocy. Niestety, pomimo tak dużej częstotliwości występowania, wciąż są niejednoznaczne przyczyny jego występowania.

 

Bruksizm jest powtarzalną nieprawidłową aktywnością żuchwy charakteryzującą się zaciskaniem i/lub zgrzytaniem zębów. Może także charakteryzować się szybkimi, nagłymi ruchami żuchwy - wyjaśniają eksperci z Mechaniki Żuchwy

 

Co jest przyczyną bruksizmu? Tu też trudno o jednoznaczną odpowiedź.

 

Z pewnością należy wskazać na psychofizyczny stres, lękliwą, wrażliwą osobowość, obciążenia genetyczne, a nawet przyjmowanie określonych grup leków - wyjaśnia fizjoterapeuta Patryk Kardasz.

 

Można również wskazać na czynniki ryzyka, które mogą wyzwolić mechanizm niepożądanej i nieuświadomionej aktywności żuchwy.

 

Gdybyśmy mieli wskazać czynniki mogące wyzwolić bruksizm, powinniśmy zwrócić uwagę na stan emocjonalny, stan psychofizyczny, zaburzenia snu, zaburzenia oddechu, refluks nocny żołądkowo-przełykowy i zaburzenia zgryzu - choć obecnie nie przywiązuje się temu  elementowi, już tak dużej uwagi - tłumaczy fizjoterapeuta.

arrow Zęby mleczne. Kiedy pierwsza wizyta u dentysty?
arrow Próchnica – czy zawsze kończy się usunięciem zęba?

Bruksizm. Rodzaje

 

Wyróżniamy dwa typy bruksizmu:

 

Bruksizm dzienny - cechuje się zwiększoną aktywnością mięśni podczas stanu czuwania. Z reguły charakteryzuje się ciągłym lub przerywanym kontaktem zębowym.

Bruksizm nocny - cechuje się zwiększoną aktywnością mięśni podczas snu. Z reguły jest ruch zgrzytania zębami, lub stały kontakt zębowy.

 

Warto pamiętać, że niezależnie od charakteru bruksizmu, jest to zjawisko nieświadome i pacjenci bardzo często nie zdają sobie sprawy z  jego występowania - dodaje ekspert.

 

Objawy bruksizmu

 

Pacjenci borykający się z tą przypadłością wskazują, że zauważyli u siebie takie objawy bruksizmu: starcie szkliwa zębowego, odsłonięcie szyjek zębowych, krwawienie dziąseł, uszkodzenia wypełnień i prac protetycznych w jamie ustnej, girlandy na językach, nagryzania błony śluzowej policzków, nadwrażliwość zębową, bóle głowy i twarzy.

 

Nasz ekspert zwraca jednak uwagę, że:

 

Spora grupa pacjentów nie odczuwa skutków bruksizmu lub nie wiąże ich z tą dolegliwością, a może ona odpowiadać za regularne napięciowe bóle głowy.

 

Bruksizm. Algorytm terapii

 

Pacjenci o bruksizmie dowiadują się najczęściej u stomatologów, kiedy okazuje się, że doszło do dużego starci szkliwa zębowego, lub uszkodzeniu uległy uzupełnienia protetyczne. Wraz z rosnącą świadomością, pacjenci także szukają pomocy u fizjoterapeutów.

 

To także dobry kierunek szukania wsparcia w walce z dolegliwością. Obecnie terapeuci posługują algorytmem terapii bruksizmu o nazwie multiple P - przekazuje Patryk Kardasz.

 

I wyjaśnia poszczególne jego składowe:

  • P - Pep talk - counseling - Edukacja
  • P - Psychology - cognitive-behavioral strategies - Psychologia
  • P - Physiotherapy - Fizjoterapia
  • P - Plates - oral appliances - Szyny
  • P - Pils - drugs - Farmakoterapia

 

Wyraźnym staje się fakt, że terapia bruksizmu jest interdyscyplinarna, a fizjoterapia ma w niej spory udział - dodaje Patryk Kardasz.

 

Z pewnością konieczna jest pogłębiona diagnoza, o której ekspert z Mechaniki Żuchwy mówi tak:

 

Kiedy pacjent trafia do gabinetu fizjoterapeutycznego, przede wszystkim, staramy się znaleźć potencjalny powód tej dolegliwości. Oceniamy nawyki pacjenta, wypytujemy o stan uzębienia, jakość snu, oddechu, poziom codziennego stresu.

 

Dodatkowo sprawdzony zostaje stan mięśni, ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego, praca górnego odcinka szyjnego.

 

Terapia opiera się na relaksacji przeciążonych mięśni, odciążeniu stawów, wprowadzeniu nowych wzorców pod kątem przeżuwania czy oddechu, a wszystko to zostaje  indywidualnie dostosowane do danego pacjenta.

 

Bruksizm jest  uporczywą dolegliwością o skomplikowanej etiologii i równie trudnym leczeniu. Pamiętajmy jednak, że interdyscyplinarnie potrafimy już pomóc pacjentowi, by odciążyć jego układ żucia i podnieść jakość życia - konkluduje fizjoterapeuta stomatologiczny Patryk Kardasz.

 

Tekst został opracowany przez zespół Mechaniki Żuchwy - jest to interdyscyplinarny zespół specjalistów działających w ramach Krakowskiej Fabryki Zdrowia. Mechanika żuchwy specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów z dysfunkcjami stawu skroniowo -żuchwowego. W skład zespołu wchodzą:

 

  • Patryka Kardasz -fizjoterapeuta
  • Anna Koźlik  - logopedka
  • Magdalena Mikos- fizjoterapeutka
  • Joanna Gajewska- fizjoterapeutka
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy we wtorek mogę wykonać laser frakcyjny na twarz u dermatologa?
W piątek idę do stomatologa, prawdopodobnie rozpocznę leczenie kanałowe. Ile przed trzeba odstawić leki przeciwbólowe?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tytuł pytania nie ma żadnego związku z jego treścią.
Czy jest jakiś przybliżony czas/okres gdy rana się całkowicie zagoi?
5 miesięcy temu miałem wykonywany zabieg usuwania polipów i torbieli z zatok szczękowych. Na wizycie kontrolnej 1,5 miesiąca po zabiegu lekarz stwierdził, że goi się poprawnie. Chętnie bym wrócił do nieco ekstremalnych rzeczy, jak morsowanie czy trenowanie boksu. Jednak nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Do jakiego lekarza mam się z tym udać?
Syn (lat 7,5) ma "skierowanie" od logopedy na skrócenie wędzidełka języku. Zgadzam się z tą decyzją w 100%. Czy najpierw udać się do stomatologa, czy do ortodonty, czy do jakiegoś innego specjalisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest skierowanie to chyba do konkretnego specjalisty.
Eliza Ganczarska-Kaliszuk
ortodonta, stomatolog
Umów wizytę
Decyzja o podcięciu wędzidełka języka, powinna być podjęta po konsultacji z logopedą, ortodontą i chirurgiem stomatologicznym, który dany zabieg będzie wykonywał. Prawidłowa długość wędzidełka języka oraz ćwiczenia logopedyczne gwarantują zmniejszenie natężenia wad zgryzu. Przed takim zabiegiem należy: 1) Skonsultować się z logopedą - omówić i zapoznać się z rodzajami ćwiczeń i masażem języka, które będziecie wykonywać przed i po zabiegu ( Są one konieczne) 2) Jeżeli będziecie objęci leczeniem ortodontycznym- określić czas kiedy na taki zabieg się udać ( rodzaj zaplanowanego aparatu warunkuje kiedy taki zabieg najlepiej wykonać 3) Konsultacja z chirurgiem- omówi z Wami sposób wykonania zabiegu, jego rozległość, zalecenia oraz przeciwskazania ( jeżeli takie występuję ) Najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie miejsca lub zespołu specjalistów którzy współpracują ze sobą w wyżej wymieniony sposób :)
Czy dzwonić do stomatologa jeśli mój ząb nie chce przestać krwawić?
Minęło 6 godzin od ekstrakcji zęba i wciąż leci mi krew. Ile godzin po usunięciu może tak być?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa, który przeprowadził ekstrakcję.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
W razie braku poprawy, nasilenia dolegliwości, wskazana jest kontrola stomatologiczna.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosic do lekarza stomatologa na konsultacje
Od 2 dni czuje dziwne uczucie w lewej stronie twarzy.
Towarzyszy temu uczucie jakby zatkanego ucha i opuchnięcie policzka pod okiem, ale praktycznie niewidoczne na żywo. Nie odczuwam żadnego bezpośredniego bólu, wiec zastanawiam się, co może być przyczyna. Jestem umówiona na wizytę u stomatologa pierwsza moja myśl to jakieś zapalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jaki lekarz pomoże zdiagnozować guzki w jamie ustnej?
Objawy: pryszcze (guzki) na języku i gardle, małe pryszcze pod językiem, żółty język jakiś czas po jedzeniu (i rano), płytkę nazębną można usunąć szczoteczką do zębów. Nic mnie nie boli ani nie przeszkadza, byłem u dwóch lekarzy, jeden nic nie widział, drugi powiedział, że to...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę o wykonanie zdjęć zmian i zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u laryngologa lub u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Laryngolog, stomatolog, lekarz rodzinny. Wizyta stacjonarna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wskazana wizyta u laryngologa lub u lekarza rodzinnego.
Jak trwale usunąć diastemę po założeniu koron?
Mam założone korony porcelanowe. Po 2 latach zrobiła się przerwa między górnymi jedynkami. Jaki jest trwały sposób likwidacji diastemy na założonych koronach?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana jest ocena stomatologiczna.
Pojawienie się skrzepu po usunięciu zęba.
24 godziny temu miałem usuniętą górną 6. Przez noc wytworzył się duży skrzep (wielkości dwóch zębów 6) wystający poza zęby, który dość mocno krwawi (co jakiś czas wypluwam krew, a one znowu się nią wypełniają). To normalny przebieg gojenia, czy jednak warto udać się do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam pilną kontrolną wizytę u stomatologa.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u stomatologa.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
koniecznie się zgłosić do stomatologa.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizytę kontrolną u stomatologa.
Czy można usunąć truciznę, a ekstrakcją zęba zająć się później?
Na pogotowiu stomatologicznym zatruto mi ósemkę, która mocno bolała. Wskazano, że mogę ją leczyć kanałowo lub usunąć i poinformowano, że trucizna może być w zębie najdłużej 14 dni. Co, jeśli do tego czasu nie uda mi się znaleźć wolnego terminu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zgłosić się na pogotowie stomatologiczne.
Biały nalot na języku po antybiotykoterapii.
Pojawiły mi się 2 pleśniawki, lekarz zalecił stosowanie antybiotyku, który stosuję od 5 dni, a na języku powstał biały nalot i praktycznie nie mam śliny w buzi. Czy antybiotyk mógł mi zaszkodzić? Pleśniawki zniknęły, ale problem z językiem jest coraz gorszy.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być to objawy grzybicy - zapraszam na konsultacje online - wskazane przesłanie zdjęcia zmian - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to najpewniej infekcja grzybicza wymagająca stosowania leków na receptę.
Czy uraz zęba mlecznego można leczyć?
Wczoraj wieczorem syn miał uraz zęba mlecznego (spadł ze schodków na szafkę), ząb nie wypadł, ale niestety się rusza, dziąsło od góry jest sine, a krew u góry zaschnięta. Dzisiaj po południu mamy dentystę aczkolwiek bardzo bym nie chciała, aby doszło do usunięcia....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dentysta podczas wizyty podejmie decyzję co do możliwych metod postępowania.
Czy białe plamy przy dziąsłach to może być kamień nazębny?
Mam pytanie, bo na zębach, a dokładnie przy dziąsłach mam białe plamy. Czy to może być kamień nazębny? Nie mam możliwości na razie pójścia do dentysty, więc jeśli to kamień to można go usunąć jakoś w domu?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Czy po wykonaniu zabiegu regeneracji zęba jest możliwość założenia aparatu?
Początkowo miałam założyć aparat, a po trzech miesiącach miał być wykonany ten zabieg, ale rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wiąże się z usunięciem zęba. Po decyzji o zrezygnowaniu z leczenia ortodontycznego i rozpoczęciu implantologicznego zdałam sobie sprawę, że popełniłam błąd. Minął już...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze stomatologiem prowadzącym.
Eliza Ganczarska-Kaliszuk
ortodonta, stomatolog
Umów wizytę
Jeżeli w planie leczenia ortodontycznego nie ma przesuwania korzeni zębów w miejsce gdzie była wykonana regeneracja, to spokojnie takie leczenie można rozpocząć.
Szwy rozpuszczalne - czy może być konieczne usunięcie chirurgiczne?
Ponad 3 tygodnie temu miałam wyrywaną ósemkę i włożone szwy rozpuszczalne. Jeden szew nadal widzę w dziąśle, nie da się go wyjąć i nie widać końcówek, jakby wrosły w dziąsło. Czy to się jeszcze jakoś wchłonie, wyjdzie czy powinnam iść z tym do chirurga?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę przesłać zdjęcie w trakcie konsultacji - ocenimy czy wymagana jest interwencja chirurgiczna - zapraszam na konsultacje online - ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u stomatologa, który wyrwał ten ząb.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty, który wykonywał zabieg.
Czy aparatem ortodontycznym można przesunąć zęby z tyłu?
Mam wadę zgryzu i planuję założyć aparat ortodontyczny. Na dole nie mam szóstek. Po jednej stronie mam tylko 7 ząb, a po drugiej 7 i 8. Czy jest możliwość przesunięcie 7 w miejsce brakującej szóstki, a 8 w miejsce 7?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tym przypadku zdecyduje ortodonta, istnieje możliwość przesuwania zębów.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortodonty.
Eliza Ganczarska-Kaliszuk
ortodonta, stomatolog
Umów wizytę
Jest taka możliwość, ale zależy to od warunków kostnych ( szerokości kości ) , cierpliwości pacjenta i użycia dodatkowych narzędzi ( miniimplanty ). Najlepiej będzie, aby to ortodonta po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki, ocenił daną sytuację i omówił co będzie najlepsze w danej sytuacji.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę