Bruksizm

Zdrowie A-Z

Bruksizm, znany również jako zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęk, to nawykowe i nieświadome ściskanie zębów lub ich zgrzytanie, które występuje najczęściej podczas snu. Może to prowadzić do różnych problemów, takich jak ścieranie się zębów, bóle głowy, bóle stawu skroniowo-żuchwowego oraz uszkodzenia szkliwa. Bruksizm często jest wynikiem stresu, napięcia emocjonalnego, ale także może być związany z nieprawidłową budową zgryzu lub zaburzeniami snu. Leczenie bruksizmu może obejmować stosowanie nakładek na zęby, terapię zachowawczą, a w niektórych przypadkach terapię behawioralną lub farmakologiczną. W przypadku podejrzenia bruksizmu zaleca się konsultację z dentystą lub lekarzem stomatologiem w celu oceny i ustalenia odpowiedniego planu leczenia.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „bruksizm”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy białe plamy przy dziąsłach to może być kamień nazębny?
Mam pytanie, bo na zębach, a dokładnie przy dziąsłach mam białe plamy. Czy to może być kamień nazębny? Nie mam możliwości na razie pójścia do dentysty, więc jeśli to kamień to można go usunąć jakoś w domu?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta w gabinecie stomatologicznym.
Czy po wykonaniu zabiegu regeneracji zęba jest możliwość założenia aparatu?
Początkowo miałam założyć aparat, a po trzech miesiącach miał być wykonany ten zabieg, ale rozpoczęcie leczenia ortodontycznego wiąże się z usunięciem zęba. Po decyzji o zrezygnowaniu z leczenia ortodontycznego i rozpoczęciu implantologicznego zdałam sobie sprawę, że popełniłam błąd. Minął już...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze stomatologiem prowadzącym.
Szwy rozpuszczalne - czy może być konieczne usunięcie chirurgiczne?
Ponad 3 tygodnie temu miałam wyrywaną ósemkę i włożone szwy rozpuszczalne. Jeden szew nadal widzę w dziąśle, nie da się go wyjąć i nie widać końcówek, jakby wrosły w dziąsło. Czy to się jeszcze jakoś wchłonie, wyjdzie czy powinnam iść z tym do chirurga?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę przesłać zdjęcie w trakcie konsultacji - ocenimy czy wymagana jest interwencja chirurgiczna - zapraszam na konsultacje online - ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u stomatologa, który wyrwał ten ząb.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty, który wykonywał zabieg.
Czy aparatem ortodontycznym można przesunąć zęby z tyłu?
Mam wadę zgryzu i planuję założyć aparat ortodontyczny. Na dole nie mam szóstek. Po jednej stronie mam tylko 7 ząb, a po drugiej 7 i 8. Czy jest możliwość przesunięcie 7 w miejsce brakującej szóstki, a 8 w miejsce 7?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tym przypadku zdecyduje ortodonta, istnieje możliwość przesuwania zębów.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ortodonty.
Podejrzenie zgryzu głębokiego - do jakiego lekarza się udać w celu diagnozy?
Od jakiegoś czasu przy jedzeniu strzyka mi w stawie skroniowo żuchwowym, najprawdopodobniej mam zgryz głęboki, oraz niekontrolowanie zaciskam zęby. Nie wiem co robić i do jakiego lekarza należy się na początku udać.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u chirurga szczękowego oraz otolaryngologa.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
laryngolog lub chirurg szczękowy
Jan Harasiewicz
chirurg szczękowy, lekarz medycyny estetycznej
Umów wizytę
Zaburzenia w stawie skroniowo żuchwowym zajmują się lekarze protetycy i do takiego lekarza należy się zgłosić. W razie potrzeby skieruje do specjalisty ortodonty
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę zasięgnąć porady stomatologa zajmującego się diagnostyką i leczeniem schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Nieprawidłowości te mogą wymagać szerszego leczenia, w tym ortodontycznego.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4