Brodawki wirusowe (kurzajki), odciski, modzele, wrastające paznokcie, pękające pięty - z tymi przypadłościami najczęściej pacjenci zgłaszają się do podologa - specjalisty od stóp. Ale w zasadzie z każdą niepokojącą nas zmianą w obrębie paznokcia lub stopy powinniśmy się zgłosić do gabinetu. Jak przebiega taka wizyta i - jeżeli okaże się konieczne - leczenie? O tym mówi nasz ekspert, podolog i fizjoterapeuta Filip Mielnik.
Podologia jest dziedziną, która zajmuje się bardzo szeroko pojętą nauką o stopie. Łączy w sobie wiele dziedzin z zakresu kosmetologii, fizjoterapii, ortopedii, dermatologii czy neurologii, a także zaopatrywania i leczenia ran.
Podolog zajmuje się diagnozowaniem i terapią zmian skórnych na stopach oraz schorzeń występujących w obrębie płytki paznokciowej. Tak naprawdę każda zmiana w obrębie paznokcia lub stopy, która nas niepokoi powinna być skonsultowana z podologiem - przekonuje podolog i fizjoterapeuta Filip Mielnik.
Jak podkreśla nasz ekspert, prawidłowo prowadzona terapia łączy ze sobą specjalistów różnych dziedzin, aby wyeliminować przyczynę, a nie tylko efekt danego problemu pacjenta.
Warto również wspomnieć, że wielu podologów, również ja świadczy ponadto usługi podologiczne w obrębie dłoni - dodaje.
Wśród schorzeń, z którymi najczęściej pacjenci trafiają do gabinetu podologa są:
Jak przygotować się do wizyty w gabinecie podologa? Nasz ekspert odpowiada:
Każda wizyta rozpoczyna się od zebrania obszernego wywiadu z pacjentem na temat problemu oraz wszystkich czynników współistniejących, stylu życia, przebytych chorób, zażywanych leków oraz zmian, które pojawiły się w ostatnim czasie - wylicza podolog.
I dopowiada:
Następnie pacjent zasiada na specjalistycznym stanowisku i zaczynamy leczenie.
Warto wiedzieć, że niejednokrotnie leczenie podologiczne jest długotrwałe, ponieważ cały wzrost płytki paznokciowej zajmuje około 6 miesięcy.
W jaki sposób przebiega leczenie najczęstszych przypadłości, z którymi zgłaszają się pacjenci do gabinetu podologa? Nasz fachowiec wyjaśnia:
Najczęściej pacjenci zgłaszają się do gabinetu podologicznego z brodawkami wirusowymi, które w naszym gabinecie są wypalane preparatem z azotanem srebra lub elektrokoagulatorem.
Z kolei modzele oraz odciski najpierw zostają opracowane mechanicznie, a następnie zaopatrzone kosmetykami ograniczającymi ich powrót.
Paznokcie wrastające i wkręcające należy prawidłowo zdiagnozować, a następnie zastosować odpowiedni rodzaj klamer ortonyksyjnych lub zastosować inne metody korekty prawidłowego wzrost paznokcia - tłumaczy podolog Filip Mielnik.
Również dosyć często w gabinecie podologicznym pojawiają się pacjenci ze zmianami grzybiczymi oraz pękającymi piętami.
Podobnie jak w przypadku odcisków, opracowujemy zmianę mechanicznie, a następnie dobieramy preparaty ograniczające ich nawrotowość - dodaje nasz ekspert.
Kolejne wizyty, w zależności od danego problemu podologicznego, powinny być zaplanowane nie później niż co 3, 4 tygodnie.
Jest to okres, w którym najczęściej spotykamy się ze swoimi pacjentami na wizycie kontrolnej i można zauważyć efekty terapii - kończy.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!