Kurzajki

Zdrowie A-Z

Kurzajki to niewielkie narośla skórne wywołane wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zazwyczaj pojawiają się na dłoniach, stopach, palcach lub kolanach i mają charakterystyczny wygląd twardych, brodawkowatych struktur. Chociaż zazwyczaj są one nieszkodliwe, mogą być uciążliwe lub bolesne, szczególnie gdy pojawiają się na miejscach poddawanych uciskowi lub tarcie. Istnieją różne metody leczenia kurzajek, takie jak stosowanie leków miejscowych, krioterapia, laseroterapia lub usuwanie chirurgiczne, które mogą być zalecane w zależności od lokalizacji i wielkości zmian.

Najczęściej wyszukiwane schorzenia

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „kurzajki”.

Najnowsze pytania pacjentów
Co zastosować na kurzajki u dziecka?
Co można podać dziecku dwuletniemu na kurzajki na stopie i dłoni? Córka twierdzi że ją one bolą. Zdejmuje buty bo ją boli. Niestety nie mogę się dostać do lekarza rodzinnego. Córka idzie za chwile do żłobka i boje się że pozaraża inne dzieci. Dziecko jest zdrowe, nie ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Może Pani kupić w aptece bez recepty preparat Brodacid.
Czy to normalny sposób wymierania kurzajek?
Od jakiegoś czasu mam na stopach i dłoniach kurzajki. Ze względów estetycznych zastosowałem na dłoniach kwas salicylowy z pozytywnym skutkiem, a po brodawkach został tylko ślad gładkiej skóry. W tym samym czasie (dość liczne) kurzajki na stopach zmniejszyły rozmiar, ale jednocześnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Czy nie jest to związane z zaburzeniami odporności?
Mam ogromny problem z brodawkami HPV, głównie na stopach, ale zaczęły się przenosić w inne miejsca (udo). Walczę od 4 lat, dermatolog (podała się po 2 latach leczenia azotem), 4 razy robiłam laser w klinice. Kurzajki się rozsiewają, z jednej jest 10, później kilka znika i zaraz...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Czy złuszczającą się kurzajkę należy leczyć?
Od jakiegoś czasu mam na kciuku kurzajkę, która teraz zaczęła się "złuszczać" i odchodzić od skóry. Nie zaczęłam jej w żaden sposób leczyć. Czy mogę pozwolić jej odpaść same czy powinnam temu zapobiec?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy HPV przenosi się przez kontakt z naskórkiem?
Czy typy wirusa HPV wysokoonkogenne mogą przenieść się przez kontakt z naskórkiem, np. przy podaniu ręki chorej osobie, dotknięciu kurzajki, itd? Czy tylko przez współżycie?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do zakażenia HPV dochodzi najczęściej drogą płciową, ale możliwe jest też zakażenie inną, niż kontakt płciowy, drogą - przez bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi lub na błonach śluzowych; do rzadkości należą, ale również mogą wystąpić - przypadki zakażenia przez użycie czyjegoś ręcznika, bielizny itp. Zakażenie taką drogą możliwe jest wówczas, gdy zmiany wywołane przez wirus zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych (wargi sromowe, prącie). Ryzyko zakażenia wirusem HPV istnieje także podczas porodu - z matki na dziecko.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Opisano ponad 150 typów wirusa HPV, spośród których część powoduje zmiany na powierzchni dłoni i stów, które popularnie nazywa się kurzajkami. Inne odpowiedzialne są za powstawanie zmian na błonach śluzowych, w tym też na powierzchni błony śluzowej narządów płciowych oraz jamy ustnej, nosowej, nabłonku cewki moczowej itd.. Wirus przenoszony jest głównie przez kontakt bezpośredni - w przypadku zmian na dłoniach będzie to uścisk ręki, w przypadku zmian na prąciu, szyjce macicy, odbycie czy wargach sromowych będzie to najczęściej stosunek płciowy. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest szczepienie ochronne skierowane przeciwko typom wysokoonkogennym. Istotną częścią diagnostyki będzie również badanie wymazu w kierunku obecności wirusa wraz z identyfikacją jego typu, a w przypadku profilaktyki raka szyjki macicy również cytologia. W razie wątpliwości proszę umówić poradę i zaplanować najskuteczniejszą profilaktykę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności od umiejscowienia zmian wywołanych wirusem.
Czy zamrożenie kurzajki wpływa na antykoncepcję?
We wtorek miałam zamrożoną kurzajkę, po zamrożeniu zrobił się duży fioletowy pęcherz i opuchlizna na dłoni ręki, w której mam implant antykoncepcyjny. Czy będzie to miało jakiś wpływ na jego działanie?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4