Od pewnego czasu niepokoi mnie pewna myśl. Na dłoni zauważyłem brodawkę (tzw. kurzajkę) prawdopodobnie wywołaną wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Czy jest możliwe przeniesienie wirusa na jedzenie (np.podczas jego przygotowania), a następnie przez zjedzenie takiego posiłku zakażenie np. błony śluzowej gardła albo przełyku?
Stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia leczenia.
Dzień dobry, brodawki na dłoniach, znane również jako kurzajki, są zwykle wywoływane przez typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) typ 1 i 2. Te szczepy HPV są odpowiedzialne głównie za zmiany skórne i nie są związane z wysokim ryzykiem zmian nowotworowych, jak to ma miejsce w przypadku innych typów HPV powiązanych z rakiem szyjki macicy, gardła czy odbytu.
Co do transmisji wirusa, HPV przede wszystkim przenosi się przez bezpośredni kontakt skóra-skóra. Transmisja wirusa na jedzenie, a następnie zarażenie przez spożycie takiego jedzenia jest teoretycznie możliwa, ale uznaje się to za bardzo mało prawdopodobne. HPV najlepiej rozwija się w środowisku skóry i błon śluzowych ludzkiego ciała, a nie na powierzchniach czy w jedzeniu.
Jednakże, zawsze zaleca się przestrzeganie ogólnych zasad higieny, w tym mycie rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem jedzenia, szczególnie jeśli ma się jakiekolwiek zmiany skórne. Jeśli brodawka na dłoni jest dla Pani powodem do niepokoju, zalecam konsultację z dermatologiem. Lekarz może zalecić odpowiednie leczenie, które pomoże pozbyć się kurzajki i zminimalizować ryzyko jej rozprzestrzeniania.