2023-12-26

Zarażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV.

Od pewnego czasu niepokoi mnie pewna myśl. Na dłoni zauważyłem brodawkę (tzw. kurzajkę) prawdopodobnie wywołaną wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Czy jest możliwe przeniesienie wirusa na jedzenie (np.podczas jego przygotowania), a następnie przez zjedzenie takiego posiłku zakażenie np. błony śluzowej gardła albo przełyku? 

Dzień dobry, brodawki na dłoniach, znane również jako kurzajki, są zwykle wywoływane przez typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) typ 1 i 2. Te szczepy HPV są odpowiedzialne głównie za zmiany skórne i nie są związane z wysokim ryzykiem zmian nowotworowych, jak to ma miejsce w przypadku innych typów HPV powiązanych z rakiem szyjki macicy, gardła czy odbytu.

Co do transmisji wirusa, HPV przede wszystkim przenosi się przez bezpośredni kontakt skóra-skóra. Transmisja wirusa na jedzenie, a następnie zarażenie przez spożycie takiego jedzenia jest teoretycznie możliwa, ale uznaje się to za bardzo mało prawdopodobne. HPV najlepiej rozwija się w środowisku skóry i błon śluzowych ludzkiego ciała, a nie na powierzchniach czy w jedzeniu.

Jednakże, zawsze zaleca się przestrzeganie ogólnych zasad higieny, w tym mycie rąk przed przygotowaniem lub spożywaniem jedzenia, szczególnie jeśli ma się jakiekolwiek zmiany skórne. Jeśli brodawka na dłoni jest dla Pani powodem do niepokoju, zalecam konsultację z dermatologiem. Lekarz może zalecić odpowiednie leczenie, które pomoże pozbyć się kurzajki i zminimalizować ryzyko jej rozprzestrzeniania.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Lekarz rodzinny w Warszawie Ginekolog w Bielsku-Białej Lekarz rodzinny w Gliwicach Ginekolog w Krakowie Lekarz rodzinny w Dąbrowie Górniczej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4