2024-01-19

Komplikacje po naturalnym porodzie.

Jestem miesiąc po drugim porodzie silami natury i wszystko byłoby ok gdyby nie wrażenie wypadającej „kulki” z pochwy. Po sprawdzeniu wiem ze to najprawdopodobniej wypadanie macicy związane z drugim porodem. Mam 37 lat, oba porody były normalne, drugi dość szybki z kosmetycznym pęknięciem krocza, nie wiem, czy to mogło mieć wpływ na wypadanie. Po weryfikacji w internecie wiem ze niestety mój przypadek będzie raczej operacyjny, bo macice widać między wargami sromowymi. Wizytę u swojej doktor prowadzącej ciążę mam dopiero za dwa tygodnie po zakończeniu połogu. Problem w decyzji o operacji jest taki - mam malutkie dziecko które karmie piersią, a wiem ze operacja wymaga znieczulenia, i o ile możliwe ze to można rozwiązać odciągnięciem pokarmu przed, o tyle w zaleceniach pooperacyjnych jest zakaz noszenia przez 6-8 tyg co niestety jest nierealne przy rosnącym i niechodzącym bobasie. Wiem ze operacja będzie konieczna, ale czy jest jakiś sposób, aby tymczasowo (do momentu aż dziecko zacznie chodzić) rozwiązać problem z tą dolegliwością? Czy jest szansa na współżycie przed operacją? Bardzo mnie martwi cala patowa sytuacja, w której się znalazłam i szukam jej najlepszego rozwiązania. 

Dzień dobry,

Rozumiem Panią troskę, wypadanie narządów miednicy mniejszej po porodzie może być źródłem niepokoju i dyskomfortu. Wypadanie narządów miednicy mniejszej występuje, gdy mięśnie i tkanki wspierające narządy miednicy (macicę, pęcherz, odbytnicę) słabną. To może doprowadzić do przemieszczenia się tych narządów w dół lub na zewnątrz pochwy.

Najważniejsze jest, aby omówić Pani obawy i objawy z lekarzem ginekologiem. Lekarz może przeprowadzić badanie fizykalne, aby ocenić stopień wypadania i zalecić odpowiednie leczenie. Istnieją różne stopnie wypadania narządów miednicy i nie wszystkie wymagają interwencji chirurgicznej.
Regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy może pomóc wzmocnić mięśnie obszarów dotkniętych przez wypadanie. To może być dobry sposób na zarządzanie łagodnymi przypadkami obniżenia macicy, szczególnie w okresie po porodzie.

W niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy operacja nie jest możliwa lub pożądana, można rozważyć stosowanie pesarów – to specjalne urządzenia, które są wkładane do pochwy w celu podparcia narządów miednicy. Pesar może być tymczasowym rozwiązaniem, szczególnie przy konieczności opóźnienia operacji.
Jeśli operacja jest konieczna, ważne jest, aby omówić z lekarzem najlepszy czas na jej przeprowadzenie, biorąc pod uwagę Pani zdrowie, potrzeby Pani dziecka i możliwości pomocy od rodziny czy bliskich w okresie rekonwalescencji.
Współżycie może być możliwe, ale ważne jest, aby to omówić z lekarzem, ponieważ może zależeć od stopnia obniżenia i Pani ogólnego komfortu.

Rzeczywiście, zalecenia pooperacyjne mogą obejmować ograniczenie podnoszenia ciężarów. To ważne, aby przed operacją zaplanować wsparcie w opiece nad dzieckiem.

Pamiętać proszę, że każda sytuacja jest unikalna i najlepiej omówić wszystkie opcje leczenia z lekarzem, który może dostarczyć informacji dostosowanych do Pani indywidualnej sytuacji. Ważne jest, aby mieć otwartą komunikację z lekarzem i wyrazić wszystkie swoje obawy oraz oczekiwania co do leczenia i rekonwalescencji.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Rzeszowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6250
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16308
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+146
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4