2024-01-08

Jaka może być przyczyna mojego obniżonego libido?

Jestem po 60-ce, od jakiegoś czasu, coraz mniej odbywam stosunek płciowy, oczy by chciały a organizm jakoś nie, nie palę, uprawiam sport, odżywiam się w miarę dobrze, jestem średniej budowy ciała, nie choruję, więc nie wiem, jaka jest przyczyna. Proszę o poradę.

Dzień dobry, obniżone libido u osób po 60. roku życia może wynikać z wielu różnych przyczyn, zarówno fizycznych, jak i psychologicznych. Zmiany w libido są naturalną częścią procesu starzenia i mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi, które występują zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet w tym okresie życia. U mężczyzn, spadek poziomu testosteronu, który jest naturalnym elementem starzenia się, może wpływać na zmniejszenie zainteresowania seksem. U kobiet, menopauza i zmiany poziomu estrogenu i progesteronu również mogą mieć wpływ na libido.

Ważne jest, aby rozważyć wizytę u lekarza, który może pomóc zidentyfikować potencjalne przyczyny zmian w libido. Może to być lekarz pierwszego kontaktu, endokrynolog, ginekolog (w przypadku kobiet) lub urolog (w przypadku mężczyzn). Lekarz może zasugerować wykonanie badań, które ocenią stężenia hormonów, ogólny stan zdrowia oraz mogą pomóc wykluczyć inne przyczyny medyczne.

Ponadto, konsultacja z terapeutą lub seksuologiem może być pomocna, jeśli istnieją podejrzenia, że przyczyny obniżonego libido są bardziej związane z czynnikami psychologicznymi lub emocjonalnymi.

Proszę pamiętać, że dbanie o zdrowie psychiczne i emocjonalne, utrzymywanie otwartej komunikacji z partnerem oraz szukanie nowych sposobów na zwiększenie intymności mogą również przyczynić się do poprawy życia seksualnego.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4