2023-11-27

Czy w tym przypadku występuje możliwość zapłodnienia?

W ostatnim dniu płodnym uprawiałam stosunek oralny. Pieściłam też dłońmi członek partnera. Możliwe, że wydzielał się preejakulat, choć do wytrysku nie doszło. Za kilka chwil ubierając się, poprawiałam bieliznę, która się wżęła trochę czy możliwe zapłodnienie w takiej sytuacji? Jestem w wieku, któremu bliżej do 45 lat niż do 35. Aż wstyd.mi to pisać, ale mam poważne obawy.

Dzień dobry,

Proszę nie czuć żadnego wstydu związanego z zadawaniem pytań dotyczących zdrowia seksualnego. To ważne, aby rozwiewać wszelkie wątpliwości i dbać o swoje zdrowie, w szczególności zważywszy na fakt iż może Pani zadać tu pytanie anonimowo.

W opisanym przez Panią scenariuszu, ryzyko zapłodnienia wydaje się być bardzo niskie, jednak technicznie nie jest całkowicie niemożliwe. Preejakulat, czyli płyn wydzielany przez członek przed właściwą ejakulacją, może zawierać niewielką liczbę plemników, które w teorii mogłyby doprowadzić do zapłodnienia. Jednakże, aby doszło do zapłodnienia, plemniki musiałyby zostać wprowadzone do pochwy i przebyć długą drogę do jajowodu, gdzie mogłoby dojść do spotkania z komórką jajową.

W Pani przypadku, opisana sytuacja, w której mogło dojść do kontaktu z preejakulatem a następnie do dotykania bielizny, wydaje się być bardzo pośrednia i mało prawdopodobna, aby skutkować ciążą. Dodatkowo, z wiekiem zdolność do zajścia w ciążę naturalnie maleje, co również wpływa na prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Jeśli jednak ma Pani obawy lub doświadcza Pani nietypowych objawów, takich jak opóźnienie miesiączki czy inne zmiany w cyklu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Lekarz może pomóc rozwiać wątpliwości i zaproponować odpowiednie badania lub działania, jeśli będą one potrzebne.

Pamiętać proszę, że zadawanie pytań i wyrażanie obaw jest ważnym elementem dbania o swoje zdrowie i samopoczucie. Proszę nie wahać się szukać wsparcia medycznego w razie potrzeby.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ginekolog w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gliwicach Ginekolog w Katowicach

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4