2023-11-24

Czy w takiej sytuacji jest szansa na ciążę, czy zabieg całkiem to wyklucza?

2 dni przed histeroskopią miałam z narzeczonym stosunek bez zabezpieczenia. Owulacja się przesunęła i była w dniu histeroskopii bądź na drugi dzień. 

Dzień dobry,

Histeroskopia jest zabiegiem diagnostycznym lub operacyjnym wykonywanym w celu oceny jamy macicy, który sam w sobie nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę w przyszłości. Jednakże, jeśli chodzi o konkretną sytuację, w której doszło do stosunku bez zabezpieczenia na krótko przed zabiegiem histeroskopii, a owulacja mogła wystąpić w dniu zabiegu lub dzień po, teoretycznie istnieje możliwość zajścia w ciążę. Plemniki są zdolne do przetrwania w żeńskim układzie rozrodczym do 5 dni, co oznacza, że mogą zapłodnić komórkę jajową, jeśli dojdzie do owulacji w tym czasie.

Jednakże, należy wziąć pod uwagę, że wykonanie histeroskopii w okresie okołoowulacyjnym lub bezpośrednio po owulacji może teoretycznie wpłynąć na środowisko macicy w sposób, który nie jest idealny dla implantacji. Zabieg ten, w zależności od jego zakresu i natury, może wiązać się z manipulacją w obrębie macicy, co teoretycznie mogłoby utrudnić zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.

Jeśli ma Pani obawy dotyczące możliwości zajścia w ciążę w tej sytuacji lub planowania ciąży w przyszłości, ważne jest, aby omówić je z lekarzem prowadzącym, który zna szczegóły wykonanego zabiegu i może udzielić specjalistycznych porad z uwzględnieniem Pani indywidualnego stanu zdrowia i historii medycznej.

Pamiętać proszę, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących ciąży, wykonanie testu ciążowego po odpowiednim czasie od stosunku lub konsultacja z lekarzem mogą pomóc rozwiać Pani obawy.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4