2023-12-11

Czy w moim przypadku ochrona przed ciążą jest zachowana? Czy powinnam zażyć tabletkę awaryjną?

Stosuje tabletki antykoncepcyjne. Pierwszą tabletkę zażyłam jednak na początku 2 dnia okresu (1 w nocy, piątek). Kolejne tabletki przyjmowałam już o stałej porze (19.00) i nie współżyłam do końca pierwszego tygodnia. W 8 dzień zażywania tabletek (1 dzień 2 tygodnia, kolejny piątek) zapomniałam przyjąć tabletkę o stałej porze, zażyłam ją dopiero po 19 godzinach. W dniu pominięcia tabletki współżyłam z prezerwatywą, lecz później doszło również do krótkiego stosunku bez prezerwatywy, lecz bez wytrysku. 

Dzień dobry, w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych bardzo ważna jest regularność oraz prawidłowość przyjmowania tabletek, aby ochrona przed ciążą była maksymalnie skuteczna. W Pani przypadku zażycie pierwszej tabletki na początku 2 dnia okresu i późniejsze przyjmowanie ich o stałej porze nie powinno znacząco wpłynąć na skuteczność antykoncepcji, zwłaszcza że przez pierwszy tydzień nie doszło do współżycia.

Opóźnienie w zażyciu tabletki w 8 dniu cyklu o 19 godzin może jednak zmniejszyć skuteczność antykoncepcji, szczególnie jeśli był to początek drugiego tygodnia przyjmowania tabletek. Współżycie bez zabezpieczenia w tym okresie, nawet bez ejakulatu, może stanowić ryzyko zajścia w ciążę z powodu możliwości wystąpienia tzw. prejakulatu, który może zawierać plemniki.

W takiej sytuacji, zastosowanie tabletki awaryjnej może być rozważone jako dodatkowa metoda ochrony przed niechcianą ciążą. Tabletkę postkoitalną (zawierającą lewonorgestrel lub uliprystal) można stosować do 72 lub nawet do 120 godzin (w zależności od typu) od niezabezpieczonego stosunku, jednak im szybciej zostanie zażyta, tym jest skuteczniejsza.

Proszę jednak pamiętać, że decyzja o zażyciu tabletki postkoitalnej powinna być podjęta z uwzględnieniem wszystkich okoliczności i, jeśli to możliwe, po konsultacji z lekarzem, aby upewnić się, że jest to odpowiedni wybór w Pani sytuacji oraz aby zapoznać się z potencjalnymi skutkami ubocznymi i interakcjami z innymi przyjmowanymi lekami.

Ponadto, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem w celu omówienia zaistniałej sytuacji i ewentualnego dostosowania metody antykoncepcyjnej, aby zapewnić Pani komfort i bezpieczeństwo w przyszłości.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Rzeszowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6496
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16941
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+157
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4