2024-01-01

Czy istnieje jakieś ryzyko ciąży?

Zaczęłam stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w nieznany dzień cyklu (brak miesiączki przez kilka miesięcy) rozpoczęłam swoje pierwsze opakowanie 2 listopada po 21 dniach stosowania tabletek odbyłam 7-dniową przerwę, w trakcie której pojawił się okres (22 listopada skończyłam opakowanie - 26 listopada zaczęła się miesiączka i trwała 5 dni) aktualnie zaczęłam 3 opakowanie (dokładnie 5 tabletkę) odbyłam dziś stosunek, w trakcie którego partner skończył we mnie. Czy powinnam się czymś martwić? Warto podkreślić, że biorę tabletki regularnie i zawsze o tej samej porze.

Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Dzień dobry,

Jeśli Pani regularnie przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, zawsze o tej samej porze i bez pominięcia żadnej dawki, ryzyko ciąży jest bardzo niskie. Tabletki antykoncepcyjne, gdy stosowane prawidłowo, należą do jednych z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży.

Zaczynając stosowanie tabletek w nieznanym dniu cyklu, ważne było, aby stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek, aby zapewnić pełną ochronę. Jednak po pierwszym opakowaniu, które Pani zakończyła i po odbyciu regularnej 7-dniowej przerwy, podczas której wystąpiła miesiączka, kolejne opakowanie zaczęło działać w cyklu, który jest już regulowany przez tabletki.

Skoro obecnie jest Pani na 3 opakowaniu i przyjmuje tabletki regularnie, ochrona antykoncepcyjna powinna być zachowana. Stosunek, o którym Pani wspomniała, odbył się w ramach chronionego cyklu, więc ryzyko ciąży powinno być minimalne.

Pomimo wysokiej skuteczności tabletek antykoncepcyjnych, warto pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% gwarancji. Zawsze istnieje bardzo małe ryzyko ciąży. Jednakże, przy prawidłowym stosowaniu tabletek, jak Pani to robi, ryzyko to jest bardzo niewielkie.

Jeśli jednak ma Pani jakiekolwiek wątpliwości czy niepokoje, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który może udzielić bardziej szczegółowych informacji i wsparcia.

Proszę pamiętać, aby dbać o regularne stosowanie tabletek i w razie jakichkolwiek pytań czy problemów skontaktować ze swoim lekarzem.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15637
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4