Grupy krwi

Zdrowie A-Z

Grupy krwi to klasyfikacja krwi na podstawie obecności określonych antygenów na powierzchni czerwonych krwinek oraz przeciwciał w osoczu. Najbardziej znana systematyka opiera się na antygenach ABO oraz czynnikiach Rh. Istnieją cztery podstawowe grupy krwi: A, B, AB i 0, które wynikają z różnych kombinacji obecności antygenów A i B oraz przeciwciał. Ponadto, kiedy krew zawiera antygen Rh, jest określana jako Rh+ (pozytywna), a jeśli go nie zawiera, jest Rh- (negatywna). Wiedza o grupie krwi jest istotna w przypadku transfuzji krwi, przeszczepów oraz w przypadku ciąży, aby uniknąć konfliktów krwinek między matką a płodem.

Leki powiązane z tematem „grupy krwi”

Najczęściej wyszukiwane schorzenia

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „grupy krwi”.

Najnowsze pytania pacjentów
Jaki jest prawidłowy wynik badania na chlamydię trachomatis?
Dzień dobry, Robiłem badania na chlamydia trachomatis Igm 0.31 ujemny Igg 4.11 ujemny Czy wynik igm nie powinien wynosic 0? Czas jaki minął od sytuacji po której zrobiłem badanie to około 6 tygodni. Badanie z krwi metoda elisa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Każdy parametr podany na wyniku badania posiada podane przez laboratorium wartości referencyjne dla niego, np. wynik ujemny < 0,8, co będzie oznaczało, że każda wartość poniżej 0,8 świadczy o ujemnym wyniku, niezależnie od tego, że nie jest wartością zerową.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Interpretację wyniku powinien przeprowadzić lekarz go zlecający. Badanie miana przeciwciał nie ma wyniku "prawidłowego", a jedynie wyniki podlegające odpowiedniej interpretacji, które dają informację o styczności z danym drobnoustrojem i etapem infekcji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skonsultować wynik z lekarzem zlecającym badanie.
Czy badanie krwi może wykazać stan woreczka żółciowego?
Czy badania krwi, np. GGTP, BILIRUBINA, ALAT, LIPAZA wykażą stan woreczka żółciowego? Np. obecność kamieni?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W niepowikłanej kamicy pęcherzyka żółciowego badania laboratoryjne mogą nie wykazywać żadnych odchyleń. Badaniem diagnostycznym oceniającym pęcherzyk żółciowy, uwidaczniającym złogi jest usg jamy brzusznej.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać usg jamy brzusznej
Nudności, brak apetytu i ciągłe uczucie pełności pomimo dobrych wyników badań.
Od kilku miesięcy borykam się z nudnościami, uczuciem pełności w żołądku, brakiem apetytu. W październiku wykonałam badania: gastroskopia i kolonoskopia, które nie wykazały żadnych zmian w układzie pokarmowym. Objawy dalej się utrzymywały (kilkukrotnie w miałam nudności i wymioty)....
Marta Pawelec
dietetyk, psychodietetyk
Umów wizytę
Dzień dobry Wykonałabym dodatkowo test wodorowy na SIBO pozdrawiam Marta Pawelec
Czy coś się może stać dziecku?
Mam ujemną grupę krwi, ojciec dziecka dodatnią, obecnie jestem w 32 tygodniu ciąży, jest to moja druga ciąża, w pierwszej dostałam zastrzyk z immunoglobuliną, tym razem nie mogę dostać, bo wykryto przeciwciała o swoistości anty M z układu MNS ich miano wynosi 1. Czy to coś poważnego? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Obecność przeciwciał anty-M w ciąży może wymagać szczególnej uwagi i monitorowania ze względu na potencjalne ryzyko konfliktu serologicznego między Panią a dzieckiem. Przeciwciała anty-M w rzadkich przypadkach mogą przenikać przez łożysko, co może prowadzić do choroby dziecka. Kluczowe jest, aby Pani sytuacja była dokładnie monitorowana przez lekarza specjalizującego się w opiece nad ciążami wysokiego ryzyka oraz, w razie potrzeby, konsultacji z regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK). Można tam przeprowadzić dokładniejsze badania przeciwciał oraz określić ich wpływ na zdrowie dziecka. Jeśli miano przeciwciał jest niskie i nie ma dowodów na hemolizę u dziecka, to ryzyko powikłań może być niewielkie, ale każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Bardzo ważne jest, aby kontynuować regularne wizyty kontrolne i ścisłą współpracę z lekarzem prowadzącym ciążę, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę zarówno dla Pani, jak i dla Pani dziecka. Wszelkie decyzje dotyczące leczenia lub interwencji powinny być podjęte w oparciu o specjalistyczną wiedzę i doświadczenie medyczne. Proszę dbać o siebie i regularnie uczestniczyć w zaplanowanych wizytach prenatalnych.
Czy do tego zastrzyku muszę być na czczo?
Jestem w 29 tygodniu ciąży. Mam mieć podany zastrzyk z immunoglobulina, ponieważ mam ujemną grupę krwi. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nie ma takiej konieczności. Nie musi być Pani na czczo.
Wpływ grupy krwi partnerów na ciążę.
Czy jeśli moja partnerka ma taką samą grupę krwi, jak ja (0Rh+) to czy możemy mieć dzieci. Staramy się już od pół roku bez skutku.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Grupa krwi nie wpływa na możliwość zajścia w ciąże - należy zgłosić się do klinik leczących niepłodność w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Rodzaj grupy krwi nie wpływa na zajście w ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Taka kombinacja Państwa grup krwi nie jest przyczyną trudności w zajściu w ciążę. W tym celu należy poszerzyć diagnostykę. Proszę zgłosić się do lekarza zajmującego się diagnostyką i leczeniem zaburzeń płodności.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4