2024-01-05

Czy coś się może stać dziecku?

Mam ujemną grupę krwi, ojciec dziecka dodatnią, obecnie jestem w 32 tygodniu ciąży, jest to moja druga ciąża, w pierwszej dostałam zastrzyk z immunoglobuliną, tym razem nie mogę dostać, bo wykryto przeciwciała o swoistości anty M z układu MNS ich miano wynosi 1. Czy to coś poważnego? 

W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Dzień dobry,

Obecność przeciwciał anty-M w ciąży może wymagać szczególnej uwagi i monitorowania ze względu na potencjalne ryzyko konfliktu serologicznego między Panią a dzieckiem. Przeciwciała anty-M w rzadkich przypadkach mogą przenikać przez łożysko, co może prowadzić do choroby dziecka.

Kluczowe jest, aby Pani sytuacja była dokładnie monitorowana przez lekarza specjalizującego się w opiece nad ciążami wysokiego ryzyka oraz, w razie potrzeby, konsultacji z regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa (RCKiK). Można tam przeprowadzić dokładniejsze badania przeciwciał oraz określić ich wpływ na zdrowie dziecka.

Jeśli miano przeciwciał jest niskie i nie ma dowodów na hemolizę u dziecka, to ryzyko powikłań może być niewielkie, ale każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny.

Bardzo ważne jest, aby kontynuować regularne wizyty kontrolne i ścisłą współpracę z lekarzem prowadzącym ciążę, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę zarówno dla Pani, jak i dla Pani dziecka. Wszelkie decyzje dotyczące leczenia lub interwencji powinny być podjęte w oparciu o specjalistyczną wiedzę i doświadczenie medyczne. Proszę dbać o siebie i regularnie uczestniczyć w zaplanowanych wizytach prenatalnych.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Katowicach Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4