1. Artykuły
  2. Skóra cierpi zimą. Jak ją chronić?

Skóra cierpi zimą. Jak ją chronić?

Wszyscy na nią czekamy! Ma być biała, mroźna i bajkowa. Trzeba się jednak do niej właściwie przygotować - i nie chodzi tu tylko o sanki i narty - ale również o naszą skórę. Na działanie warunków atmosferycznych narażona jest szczególnie twarz. Jak o nią zadbać w tym sezonie - naszym czytelnikom podpowiada kosmetolog Nataliia Molderf.

Skóra cierpi zimą. Jak ją chronić?
Spis treści
Skóra nie lubi zimna Jak zadbać o skórę twarzy? Pielęgnacja skóry w domu Pani Zima - makijaż może przysłużyć się skórze Najważniejsze - nawilżanie

Skóra nie lubi zimna

 

Od kilku dni korzystamy w pełni z uroków zimy. Pada śnieg, jest mroźno, a wiatr smaga nas po twarzy. I właśnie o skórę twarzy chodzi - jest ona najbardziej narażona na niekorzystne oddziaływanie warunków atmosferycznych. Pozostaje ona odsłonięta nawet w największe mrozy, nie zawsze wiemy i pamiętamy, jak ją przed nimi zabezpieczyć, narażamy ją na dyskomfort zmiany temperatur: z ciepłych pomieszczeń wychodzimy na dwór i odwrotnie, niejednokrotnie po kilkanaście razy w ciągu dnia. Co to oznacza dla skóry?

 

Skóra zimą wymaga szczególnej  troski. W wyniku niskiej temperatury szybko traci wilgoć, a to oznacza, że staje się szorstka i wrażliwa. Zdecydowanie szybciej ulega podrażnieniom, zaczerwienieniom i przesuszeniu. Wtedy bardzo intensywnie możemy odczuwać szczypanie i pieczenie. A to bardzo poważny sygnał ostrzegawczy - podkreśla nasza ekspertka Nataliia Molderf.

 

Na działanie zimna szczególnie narażona jest cera wrażliwa, naczynkowa i sucha:

 

Mróz prowadzi do pękania drobnych naczynek krwionośnych - wyjaśnia kosmetolog.

 

Warto pamiętać, że skórze zimą szkodzi zarówno zimna temperatura, wiatr, jaki i ogrzewane pomieszczenia.

arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!
arrow Jak skutecznie zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
arrow Jak przebiega histeroskopia i kiedy jest zalecana?
arrow Codzienna rutyna pielęgnacyjna dla osób z suchą skórą i AZS - Odkryj naturalne rozwiązania

Jak zadbać o skórę twarzy?

 

Suchej skórze twarzy brakuje przede wszystkim ochrony warstwy hydrolipidowej.

 

Musimy jej pomóc właściwymi kosmetykami: kremami nakładanymi rano i wieczorem. Warto zwrócić uwagę na ich zawartość. Muszą się tam znaleźć składniki nawilżające, kwas hialuronowy, kwasy tłuszczowe i składniki tworzące barierę ochronną - wyjaśnia ekspertka.

 

I szczegółowo tłumaczy na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając produkty kosmetyczne:

 

Na pozytywny efekt możemy liczyć, jeśli w składzie wybranego produktu znajdują się między innymi: enzymy, flawonoidy, kwasy owocowe, witaminę C i aloes.

 

Nataliia Molderf dodaje również ważną wskazówkę:

 

Zimą szczególnie należy zadbać o skórę okolic oczu. Jest ona szczególnie delikatna i wrażliwa.

 

Ważna jest systematyczność i konsekwencja w pielęgnacji.

 

Dodatkowo możemy pokusić się o peeling twarzy stosowany dwa razy w tygodniu - wyjaśnia

 

Nie wszystkie kosmetyki przysłużą się skórze zimą. Warto postawić na kremy „półtłuste”, te bardzo gęste trudno rozsmarować i tym samym skórze trudno skorzystać z ich substancji odżywczych. Należy również korzystać z dobrodziejstwa maseczek nawilżających.

 

I nie zapominajmy o ustach. One również wymagają dodatkowego wsparcia, dlatego często stosujmy pomadki ochronne, które nie dopuszczają do nadmiernego wysuszenia skóry warg, ich pękania i krwawienia - dodaje nasza rozmówczyni.

 

Smarujemy również małżowiny uszne, które bardzo łatwo ulegają odmrożeniu.

 

Pielęgnacja skóry w domu

 

Jak podkreśla nasza ekspertka, niezbędne jest traktowanie w okresie zimowym skóry w sposób szczególny, również podczas codziennej pielęgnacji. Warto zadbać o właściwą, niezbyt wysoką temperaturę wody, którą myjemy twarz. Po umyciu dokładnie ją osuszyć ręcznikiem bądź ręcznikami papierowymi, ale uwaga, nigdy jej nie pocierajmy i nie doprowadzajmy do dodatkowego podrażnienia.

 

Kosmetyki myjące, których używamy, nie powinny dodatkowo wysuszać naskórka. Wybierajmy łagodną dla skóry pielęgnację - tłumaczy ekspertka.

 

Pani Zima - makijaż może przysłużyć się skórze

 

Co z makijażem? Czy ten zimowy różni się w znaczący sposób? Makijaż zimowy powinien być odporny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, trwały i dobroczynny dla skóry.

 

Jak się okazuje, zimowa aura służy Polkom. Nataliia Molderf podkreśla:

 

Zimowy typ urody jest bardzo chłodny i kontrastowy. Ten typ urody jest ideałem piękna dla wielu Polek. Wyobrażamy sobie pola pokryty śniegiem skrzącym się w słońcu, policzki zarumienione na mrozie. Zima to pora kontrastów: biały krajobraz i odcinające się od bieli gołe konary drzew i krzewów - czarne, o wyraźnych konturach, pozbawione kolorowych liści.

 

I podaje zestaw kolorów odpowiednich dla „Pani Zimy” wykorzystywanych w makijażu:

 

  • podkład - jasnoróżowy, różowobeżowy, różowobrązowy;
  • tusz do rzęs - czarny;
  • róż - lekki: róż, różowobrązowy lub puder brązujący;
  • cieni - srebrny, złoty, szarobrązowy, biały, czarny, granat, niebieski, fioletowy, zieleń morza, różowobrązowy;
  • szminki i błyszczyki - różowy, głęboka czerwień, burgund, wiśnia, malina.

 

Najważniejsze - nawilżanie

 

Skóra korzysta z wody, która buduje nasz organizm. Zatem dostarczajmy jej jak najwięcej, również stosując właściwą ku temu dietę. Nigdy nie należy rezygnować  picia wody - co najmniej 2 litry dziennie zapewnią naszej skórze właściwe nawilżenie. Istotne jest również spożywanie potraw zaprawionych oliwą, tłustych ryb, i dań mogących dostarczyć, jak najwięcej wartościowych składników i witamin.

Nataliia Molderf kosmetolog, kosmetolog 5.00 / 85 opinii artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdańsku, technik Kosmetolog z wieloletnim doświadczeniem. Wykonuje zabiegi w zakresie kosmetologii twarzy i ciała, a specjalizuje się w stylizacji paznokci i brwi, zawsze dbając o komfort i bezpieczeństwo pacjenta podczas zabiegu. Swoją wiedzę cyklicznie uaktualnia podczas szkoleń i seminariów.
Jest pasjonatką swojego zawodu, dzięki swojej niesamowitej otwartości na pacjenta, tworzy przyjazną i zarazem profesjonalną atmosferę.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Sucha skóra na dłoniach - co ją może powodować?
Kilka miesięcy temu palec jednej ręki zaczął robić się suchy - w miejscu blisko między palcami. Potem to samo pojawiło się na palcu drugiej ręki. Suchy obszar powoli przesuwa się na zewnętrzną część palców. Jest to swędzące, a czasami pojawiają się na tym małe krostki z przezroczystym...
Ciężko udzielić jednoznacznej wypowiedzi bez obejrzenia zmian. Wskazana konsultacja z lekarzem.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja dermatologiczna.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Ciężko udzielić jednoznacznej wypowiedzi bez obejrzenia zmian. Wskazana konsultacja z lekarzem.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Być może zbyt wysuszone od kosmetyków. Wskazana konsultacja z dermatologiem.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy zbadać tarczyce
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja dermatologiczna.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do dermatologa.
O czym mogą świadczyć czerwone plamy na ciele?
Czerwone plamy na ciele, zaczęło się na plecach (ok. 2 miesiące), a teraz pojawiają się pojedyncze plamki w różnych miejscach na ciele (nie swędzi).
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Czy atypowe unaczynienie oznacza złośliwy nowotwór skóry?
Byłam u dermatologa, gdyż zauważyłam na szyi mały guzek w kolorze skóry tak ok. 0.5-1 cm. Dermatolog stwierdził, że jest stylowo unaczyniony i dla pewności - trzeba go wyciąć i zbadać, co też zostało zrobione. Na wynik trzeba jednak czekać 2-3 tygodnie, a ja się bardzo denerwuje. 
Nie ma to wpływu na czas oczekiwania na wynik.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma to wpływu na czas oczekiwania na wynik.
Jakie kosmetyki do atopowego zapalenia skóry wybrać?
Mam pytanie odnośnie AZS (atopowego zapalenia skóry). Chodzi o pielęgnacje, która niestety nie należy do najtańszych, a w tym miesiącu chciałbym zakupić bardziej budżetowe kosmetyki. Moja pani dermatolog poleciła mi żel pod prysznic Hmile De Douche zastanawiam się, czy istnieje...
W tej sprawie należy konsultować się z dermatologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z dermatologiem prowadzącym.
Czy powinnam się martwic?
Od około 10 dni mam suche pachy (zawsze miałam nadpotliwość). Bolą mnie one, a pod lewa pacha wyczuwam zgrubienie (raczej miękkie i sprężyste). Wszystko zaczęło się od depilacji maszynka i użycia nowego antyperspirantu w sztyfcie (naturalnego) najpierw odczuwałam ból pod lewa pacha i...
należy się umówić na konsultacje z lekarzem
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się umówić na konsultacje z lekarzem
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy ten składnik jest tak samo niebezpieczny jak inne retinoidy? Czy użycie na skórę mogło uszkodzić płód?
Jestem w 12 tygodniu ciąży. Wydawało mi się, że podchodzę bardzo zachowawczo do wszystkiego, by zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dziecku. Jeszcze przed ciążą odstawiłam wszystkie substancje szkodliwe w tym alkohol, zrobiłam przegląd kosmetyków pielęgnacyjnych z dermatologiem i...
Jeśli ma Pani wątpliwości należy dany produkt odstawić. Nie jest Pani w stanie wyeliminować ze swojego otoczenia absolutnie wszystkich substancji o potencjale teratogennym. Proszę omówić to jeszcze z lekarzem prowadzącym ciążę podczas najbliższej wizyty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jeśli ma Pani wątpliwości należy dany produkt odstawić. Nie jest Pani w stanie wyeliminować ze swojego otoczenia absolutnie wszystkich substancji o potencjale teratogennym. Proszę omówić to jeszcze z lekarzem prowadzącym ciążę podczas najbliższej wizyty.
Czy są jeszcze jakieś badania, które można wykonać?
Od kwietnia tego roku zmagam się z pokrzywką. Raz objawia się łagodnie, a raz bardzo się nasila, przez co występują na ciele wielkie bąble, obrzęk palców, obrzęk ust, oraz duszności. Wysypka pojawia się niemal codziennie. Byłam z tymi objawami u lekarza, zlecił badania takie jak morfologia...
Zalecana stacjonarna wizyta u alergologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u alergologa.
Co to i jak to wyleczyć?
Mam problem dotyczący zapalenia mieszka włosowego, bynajmniej tak to zdiagnozowała lekarka, u której bylem. Przepisała mi antybiotyk, podczas brania jego wszystko się ładnie goiło, ale gdy przestałem go brać, tak jakby znowu się nasiliło — pojawianie zgrubień pod pachami jak i ran i...
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Czy jeśli to wszy czego powinnam użyć, aby się tego pozbyć?
Od około tygodnia strasznie swędzi mnie skora głowy. Na początku myślałam, że może być to alergia, jednak teraz znalazłam na włosach takie jakby małe robaczki,  
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Co to za plamy i co jest ich przyczyną?
Na skórze mojej prawej dłoni pojawiły się plamy, które wyglądają jak piegi, trochę jak plamy starcze. Lewa dłoń jest pozbawiona jakichkolwiek defektów. Nie jestem narażona na nadmierne działanie promieni słonecznych. Pracuję w zamkniętym pomieszczeniu i w ogóle się nie...
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Czy pieprzyki i piegi z dzieciństwa mogą zmienić się na groźne?
Jeden pieg, który był okrągły, brązowy, a teraz zjaśniał jego środek i ten ma jaśniejszego koloru ma brunatną małą kropkę. Jest ten pieg od dzieciństwa, a drugi pieprzyk jest jajowaty, oraz w połowie brązowy.  We wrześniu idę do dermatologa, ale martwię się o...
Zalecana konsultacja z dermatologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z dermatologiem prowadzącym.
Czy muszę iść z tym do lekarza, jak nic mnie nie boli? 
Mam kaszaka na głowie ma ok. 3 cm. Mam to już parę lat, wcześniej był koloru skóry, ostatnio jego część zrobiła się żółta i pośrodku jest lekko chropowaty, nie jest gładki. Czy to coś groźnego? 
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze iśc na konsultacje do lekarza
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Co może być przyczyna takich zmian skórnych? 
Mężczyzna, 30 lat. Od ok. tygodnia powoli rozwija się u mnie wysypka w okolicach klatki piersiowej głównie po bokach na wysokości piersi, mniej na brzuchu, a od dziś zauważam ją też na ramionach t.j. różowe, delikatnie (bardzo delikatnie) wypukłe plamki, na niektórych widać...
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Czy powinnam wykonać jeszcze jakieś inne badania?
Ok. 2 lata temu pojawiły się u mnie delikatne zmiany skórne na jednym policzku, przypominające zaskórniki zamknięte. Widoczne są one głównie pod światło, choć na twarzy zauważyć można czerwonawe przebarwienia. Dermatolog zdiagnozował to jako trądzik pospolity, przepisał leki....
Zalecana kontrolna wizyta u dermatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u dermatologa.
Bakterie gronkowca złocistego, a możliwe zarażenie.
Mój partner ma bakterie gronkowiec złocisty (dwa typy). Czy mogłam się od niego zarazić? Dodam, ze nie mam żadnych wyprysków na twarzy, na których mogłaby ta bakteria bytować. A moje drugie pytanie jest takie czy jeśli np. bakteria gronkowca będzie w organizmie to, czy...
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym
Guzek nad wzgórkiem łonowym - czy to kaszak?
Wyczułam pod brzuchem, nad wzgórkiem łonowym, podskórny guzek. Jest on bolesny oraz twardy i raczej nie rośnie, oraz nie można go przesuwać. Czy to może być kaszak?
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza POZ
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z