1. Artykuły
  2. Oparzenie słoneczne. Dermatolog: wystarczy 15 minut nieuwagi

Oparzenie słoneczne. Dermatolog: wystarczy 15 minut nieuwagi

Rekomendacje dotyczące ochrony przed oparzeniami słonecznymi są proste. - Konieczne jest nałożenie odpowiedniej ilości kremu z filtrami, minimum 30 ml na całe ciało przed wyjściem na dwór. Generalnie tendencja jest jednak taka, że jako społeczeństwo nakładamy zbyt mało tych preparatów - przyznaje dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik. Nasza ekspertka wyjaśnia dlaczego oparzenia słoneczne są groźne dla zdrowia i przekonuje do profilaktycznej dermatoskopii. 

Oparzenie słoneczne. Dermatolog: wystarczy 15 minut nieuwagi Oparzenie słoneczne. Dermatolog: wystarczy 15 minut nieuwagi
Spis treści
Oparzenie słoneczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie Zbyt długie przebywanie na słońcu, czyli? Jak rozpoznać oparzenie słoneczne? Dermatolog przestrzega przed oparzeniami słonecznymi Domowe sposoby na oparzenia słoneczne Oparzenie słoneczne. Kiedy do lekarza? Jak chronić skórę przed słońcem? Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

Oparzenie słoneczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie

 

Co to jest oparzenie słoneczne? To nic innego jak reakcja skóry na nadmierną ekspozycję na UV.

 

Na początek warto przypomnieć, że światło ultrafioletowe, które dociera do powierzchni Ziemi  ma różne długości fal: UVA (A jak aging) - te fale głównie odpowiadają za fotostarzenie i UVB (B jak Burning ) - te z kolei fale z głównej mierze odpowiadają za uszkodzenie naszej skóry w słoneczny dzień - tłumaczy nasza ekspertka Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Dla oparzenia słonecznego charakterystyczne jest występowanie zmian skórnych w miejscach eksponowanych na słońce np. na twarzy, dekolcie, przedramionach.

 

Wystarczy nawet 15 minut nieostrożnej ekspozycji na promieniowanie UV, aby doszło do poparzenia słonecznego! - przestrzega dermatolog.

Zbyt długie przebywanie na słońcu, czyli?

 

Przyczyną oparzeń słonecznych jest najczęściej zbyt długie przebywanie na słońcu, bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry kremem z filtrami.

 

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego każdy, bez względu na wiek powinien stosować fotoprotekcję, nawet jesienią i zimą. Na szczególne wyróżnienie zasługuje również fakt, że dzieci do 6 miesiąca życia w ogóle nie powinny być wystawiane bezpośrednio na promieniowanie UV, a po 6 miesiącu życia ekspozycja powinna być ograniczona do minimum! - zwraca uwagę nasza ekspertka.

 

Powszechnie znana jest zasada, że osoby o jasnej karnacji szybciej ulegają oparzeniom słonecznym. Wiąże się to z tym, że melanina czyli barwnik zawarty w skórze chroni nas przed promieniowaniem UV, wytwarzając opaleniznę.

 

Im więcej melaniny w skórze, tym lepsza ochrona, im mniej- tym większe ryzyko uszkodzenia skóry - wyjaśnia Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Jak rozpoznać oparzenie słoneczne?

 

Na to pytanie odpowiada dermatolog:

 

Typowo na odsłoniętych częściach ciała można zaobserwować rumień, grudki, pęcherzyki, a  nawet obrzęk. Po czasie, kiedy zmiany ostre ustępują, obecne jest pozapalne złuszczanie. Zmianom najczęściej towarzyszy świąd, pieczenie oraz ból.

 

Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się po upływie kilku godzin od kąpieli słonecznych i najbardziej dotkliwe z nich czyli pieczenie i ból ustępują po 24 godzinach. W zależności od podatności oraz  od stopnia oparzenia - skóra po oparzeniu słonecznym regeruje się od około tygodnia do nawet 2 tygodni.

 

Dermatolog przestrzega przed oparzeniami słonecznymi

 

Nasza specjalistka podkreśla: oparzenia słoneczne są groźne dla zdrowia. Z kilku powodów:

 

Po pierwsze w poważnych oparzeniach słonecznych może dojść do powstania  stanu zapalnego, który będzie wymagał opracowania chirurgicznego, do wtórnego zakażenia organizmu i odwodnienia. Nie zapominajmy, że poparzeniu skóry mogą towarzyszyć objawy ogólnoustrojowe - nudności, wymioty, bóle głowy - wtedy konieczna jest pilna ocena lekarska.

 

W dłuższej perspektywie czasu nadmierna ekspozycja na UV może doprowadzić do powstawania stanów przednowotworowych, raków skóry oraz czerniaka.

 

Dużą wagę do ochrony przeciwsłonecznej należy przykładać u osób  z chorobami autoimmunologicznymi i osób po przeszczepieniu narządów - dodaje Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

 

Dermatolog pytana o domowe sposoby na oparzenia słoneczne podkreśla:

 

Najważniejsze to zejść ze słońca w momencie, kiedy czujemy pierwsze objawy oparzenia. Uszkodzoną skórę warto nawilżać i chłodzić m.in mgiełkami z wodą termalną czy preparatami w aerozolu z d-panthenolem.

 

Konieczne jest również stałe uzupełnianie płynów i noszenie lekkich, przewiewnych ubrań.

 

Nie polecam również agresywnej pielęgnacji pod postacią peelingów, kwasów czy szczotkowania na sucho - pozwólmy skórze samej się złuszczyć - podpowiada.

 

Oparzenie słoneczne. Kiedy do lekarza?

 

Jeśli nie jesteśmy w stanie opanować objawów domowymi sposobami. warto udać się na wizytę lekarską i uzyskać leki na receptę.

 

Swoim pacjentom, w sytuacji oparzeń słonecznych, często zlecam preparaty robione na zamówienie w aptece, indywidualnie dobrane do skóry. Najczęściej ich formuła ma za zadanie działać nawilżająco i przeciwzapalnie - tłumaczy nasza ekspertka.

 

W poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie doustne lekami przeciwzapalnymi, przeciwhistaminowymi czy ostatecznie glikokortykosteroidami. W przypadku wtórnych nadkażeń bakteryjnych niezbędna jest antybiotykoterapia.

 

U osób szczególnie wrażliwych na promieniowanie UV możliwe jest zastosowanie doustnych preparatów modulujących odpowiedź skóry na słońce. Wówczas leczenie najczęściej prowadzone jest w miesiąca wiosenno-letnich. Niezbędne są jednak badania krwi, diagnostyka immunologiczna oraz konkretna ocena danego pacjenta.

 

Dermatolog przekonuje również swoich pacjentów do profilaktyki:

 

Proponuję  przede wszystkim zadbać w gabinecie dermatologicznym o odpowiednią profilaktykę. Każdy raz na rok  lub częściej, jeśli są do tego wskazania, powinien mieć wykonaną dermatoskopię, czyli ocenę zmian barwnikowych w powiększeniu.

 

Jak chronić skórę przed słońcem?

 

Rekomendacje dla pacjentów dotyczące ochrony przed słońcem i oparzeniami słonecznymi są proste - należy stosować kremy z filtrami UVA/UVB z reaplikacją co 2 godziny i po każdej kąpieli wodnej.

 

Konieczne jest nałożenie odpowiedniej ilości kremu z filtrami, minimum 30ml na całe ciało przed wyjściem na dwór. Generalnie tendencja jest jednak taka, że jako społeczeństwo nakładamy zbyt mało tych preparatów. Warto zwrócić również uwagę na nakrycie głowy - czapki z daszkiem lub kapelusze oraz przewiewne koszule z długim rękawem i długie spodnie - podkreśla dermatolog Dominika Ziółkowska-Banasik.

 

I dodaje:

 

Swoich pacjentów uczulam również by wzięli pod uwagę fotouczulający potencjał leków, które przyjmują m.in antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych, leków przeciwnadciśnieniowych czy przeciwbólowych.

 

Jak chronić skórę dziecka przed słońcem?

 

Skóra maluchów jest dużo bardziej wrażliwa na słońce niż skóra osób dorosłych. Na spacer z dziećmi warto wybrać miejsca zacienione, unikać przebywania na dworze między godziną 10 a 16.

 

Jeśli koniecznie musimy wyjść z domu w okresie największego nasłonecznienia, należy pamiętać by również zaaplikować na skórę dziecka krem z filtrem (u młodszych dzieci filtry fizyczne, u starszych możemy stosować filtry chemiczne). Rekomenduję nakładanie ubrań ochronnych o potwierdzonym wskaźniku UPF, czapek i okularów przeciwsłonecznych - wylicza dermatolog.

 

Warto wiedzieć, że to właśnie ekspozycja na UV w dzieciństwie ma największe znaczenie w kontekście powstawania raków skóry i czerniaków w wieku dorosłym.

 

Ponadto, nasza ekspertka podkreśla, że dzieci również powinny zgłaszać się na profilaktyczną dermatoskopię.

Dominika Ziółkowska-Banasik dermatolog 5.00 / 10 opinii artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Dermatolog. Jest absolwentką Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracuje w Klinicznym Oddziale Dermatologii, Chorób Wewnętrznych i Alergologii w Zabrzu. Jest asystentem dydaktycznym w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie przekazuje wiedzę z dziedziny dermatologii i wenerologii. Swoich pacjentów traktuje holistycznie, oceniając choroby skóry w odniesieniu do ogólnego stanu zdrowia. Szczególne zainteresowanie poświęca chorobom tkanki łącznej i leczeniu łuszczycy. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy możliwe, że powstał jako skutek uboczny po oparzeniu? 
Przejechałam końcówką żelazka na wewnętrznej części ręki. Po kilku dniach/ tygodniach pojawił się obok tego mała plaski jajowata brązowy pieprzyk. Teraz trochę ściemniał, bo był jasny brązowy. Nie opalałam się w tym czasie, bo była jesień i siedziałam w domu. Ten pieprzyk co to może...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u dermatologa.
Czy jest to możliwe, że bez żadnych uszkodzeń oka tak bardzo pogorszyła mi się ostrość wzroku?
Mam 26 lat. Miesiąc temu oparzyłem sobie oko lewe tłuszczem, od tego czasu pogorszyła mi się ostrość wzroku z 5/5 do 5/50 w oku lewym. Poza tym badanie okulistyczne w normie jak i badanie nerwów też. Neurologicznie też normą. 
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna kontrolna u okulisty.
Co oznaczają ciemne plamy na czole po zabiegu laserowego zamykania naczynek?
Wczoraj wykonywałam zabieg laserowego zamykania naczynek laserem Cutera, był to już kolejny zabieg tzw. przypominający raz do roku. Martwię się ponieważ w kilka godzin po zabiegu pojawiły się ciemne plamy w okolicy czoła. Proszę o informację czy mogą to przebarwienia czy poparzenia po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Co zrobić w przypadku poparzenia chemicznego kończyn dolnych?
Moje pytanie dotyczy poparzenia chemicznego kończyn dolnych poprzez stosowanie maści przeciwbólowych. W wyniku ich stosowania na bolące nogi i przebywania na słońcu doznałem poparzeń /tak przypuszczam po objawach /nóg do wysokości kolan objawiających się bardzo silnym pod...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę do lekarza w warunkach stacjonarnych - konieczna jest ocena kończyn dolnych w badaniu fizykalnym i wdrożenie właściwego leczenia (może być potrzebna konsultacja chirurgiczna/dermatologiczna).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę pokazać zmiany skórne lekarzowi chirurgowi badz dermatologowi.
Czy poparzenia na języku mogą być skutkiem palenia papierosów?
Od dłuższego czasu zmagam się z problemem poparzeń na języku. Czy jest to zwykłe poparzenie czy mogłu stworzyć się jakieś inne schorzenia, np nadżerka? Przyznaję się, że palę papierosy za pomocą urządzenia do podgrzewanie tytoniu. Na początku nie miałam takich...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lek.rodzinnego, który po ocenie w badaniu ukierunkuje dalsze postępowanie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Może mieć to związek z paleniem, ale świadczyć też może o innych schorzeniach. Proszę zgłosić się do lekarza celem poszerzenia diagnostyki.
Dawid Luwański
Umów wizytę
jest to prawdopodbne w zalezności od sposobu palenia, zalecam wizyte stacjonarna u lekarza rodzinnego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
jest to mało prawdopodobne ale możliwe
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę