2024-01-16

Mam pytanie w sprawie prawidłowej wydzieliny śluzu.

Nie mam żadnych objawów swędzenia, pieczenia czy infekcyjnych. Moje pytanie dotyczy tego, że jak podcieram się papierkiem -  wydzielina ma prawidłowy kolor biały, zależy też od cyklu, czasem jest bezbarwny, a czasem białawy. Śluz jest bezwonny. Jeśli czasem coś pojawi się na bieliźnie, na początku jest ona koloru prawidłowego, ale po kilku godzinach staje się ona żółtawa zaschnięta. Czy to jest normalne ?

Dzień dobry,

Opisana przez Panią wydzielina śluzowa wydaje się być w granicach normy. Kolor, konsystencja i ilość wydzieliny mogą się zmieniać w różnych fazach cyklu miesiączkowego, co jest zupełnie naturalne i wynika z wahania poziomu hormonów. Wydzielina, która jest bezbarwna lub biaława, bezwonna i nie towarzyszy jej swędzenie, pieczenie, czy inne objawy niepokojące, zazwyczaj wskazuje na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego.

Zmiana koloru wydzieliny na bieliźnie na żółtawy po pewnym czasie również może być normalnym zjawiskiem. Może to wynikać z procesu wysychania oraz reakcji chemicznej wydzieliny ze środowiskiem, na przykład z tlenem czy materiałem bielizny. Jeśli wydzielina po wyschnięciu zmienia kolor na żółtawy, ale w momencie wydzielania jest biała lub przezroczysta i nie towarzyszą jej inne objawy, zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju.

Jednakże, warto podkreślić, że regularne kontrole ginekologiczne są ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej każdej kobiety. Nawet jeśli obecnie nie doświadcza Pani żadnych objawów alarmujących, zaleca się regularne wizyty u ginekologa oraz wykonywanie zalecanych badań profilaktycznych, takich jak cytologia. To pozwala na wczesne wykrycie i leczenie ewentualnych nieprawidłowości.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek dodatkowe objawy lub jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego zdrowia, proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4