2023-11-21

Jak wysoka jest szansa na zajście w ciążę?

Czy jeśli dziś doktor na usg potwierdził, że owulacja była to czy dziś lub jutro jest jeszcze szansa zajść w ciążę?

Dzień dobry,

Jeśli podczas dzisiejszego badania ultrasonograficznego (USG) lekarz potwierdził, że owulacja miała miejsce, to oznacza, że komórka jajowa została uwolniona z jajnika. Zazwyczaj komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 12-24 godziny po uwolnieniu. Oznacza to, że jeśli owulacja miała miejsce bardzo niedawno, istnieje jeszcze krótkie okno czasowe, w którym możliwe jest zajście w ciążę.

Plemniki są w stanie przetrwać w żeńskim układzie rozrodczym nawet do 5 dni po stosunku seksualnym, co oznacza, że stosunek seksualny, który miał miejsce nawet kilka dni przed owulacją, może prowadzić do zapłodnienia. Dlatego też, jeśli planujecie Państwo ciążę, stosunek seksualny w dniu potwierdzenia owulacji lub dzień po może zwiększyć szanse na zapłodnienie, biorąc pod uwagę możliwe przetrwanie plemników i krótki czas życia uwolnionej komórki jajowej.

Warto jednak pamiętać, że szanse na zajście w ciążę w każdym cyklu są różne i zależą od wielu czynników, w tym od ogólnego stanu zdrowia, wieku oraz specyficznych warunków zdrowotnych zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Jeśli macie Państwo trudności z zajściem w ciążę lub macie dodatkowe pytania dotyczące planowania rodziny, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, który może zaproponować indywidualne porady lub badania.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ginekolog w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4