2024-01-28

Jak prawidłowo rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych?

To jest mój pierwszy cykl, w którym powinnam brać tabletki. Jeśli przykładowo dostanę okres 2.02 o godzinie 22.00, to mogę wziąć tabletkę o 21 następnego dnia? Chciałabym, żeby to była moja regularna pora ich przyjmowania.

Tak, jeśli dostanie Pani okres 2 lutego o godzinie 22:00, to może Pani rozpocząć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych następnego dnia o godzinie 21:00. Zazwyczaj zaleca się, aby rozpocząć stosowanie tabletek antykoncepcyjnych w pierwszym dniu cyklu menstruacyjnego, czyli pierwszego dnia krwawienia, ale rozpoczęcie ich przyjmowania w ciągu 24 godzin od tego momentu jest nadal uważane za rozpoczęcie w "pierwszym dniu cyklu".

Ustawienie regularnej pory przyjmowania tabletek jest dobrym pomysłem, ponieważ pomaga to utrzymać równomierne stężenie hormonów w organizmie i zwiększa skuteczność antykoncepcji. Wybranie takiej godziny, która będzie wygodna do zachowania regularności (np. pora wieczorna), jest praktyczne i może pomóc w uniknięciu pominięcia dawki.

Pamiętać proszę jednak, że w pierwszym cyklu stosowania antykoncepcji hormonalnej, zwłaszcza jeśli rozpoczyna je Pani nieco później niż w pierwszych godzinach krwawienia miesiączkowego, zaleca się dodatkową ochronę antykoncepcyjną (np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek, aby zapewnić maksymalną ochronę przed ciążą.

Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości dotyczące rozpoczęcia antykoncepcji lub jej dalszego stosowania, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który może udzielić specjalistycznych porad dostosowanych do Pani indywidualnej sytuacji.

Proszę pamiętać, że regularne konsultacje z lekarzem są ważne nie tylko dla monitorowania skuteczności antykoncepcji, ale także dla ogólnego monitorowania stanu zdrowia.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4