Czy zabieg usunięcia macicy ze współistniejącą chorobą serca i cukrzycą może być niebezpieczny?

Moja mama 82 lata po badaniach wycinka ma skierowanie na operacje usunięcia macicy z powodu raka szyjki. Czy przy chorym sercu i cukrzycy ten zabieg może być bardzo niebezpieczny?

W ramach kwalifikacji do zabiegu brane są pod uwagę choroby towarzyszące takie jak właśnie cukrzyca i choroby serca, w razie wątpliwości konieczna może być konsultacja diabetologiczna i kardiologiczna. Zabieg operacyjny wykonywany jest jedynie w przypadku, gdy ryzyko z nim związane jest mniejsze niż potencjalne korzyści z jego wykonania.
O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz anestezjolog po zapoznaniu się z wynikami badań i zbadaniu pacjenta.
Lekarz kwalifikujący do zabiegu bierze pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta oraz choroby współistniejące i na tej podstawie ocenia ewentualne ryzyko związane z przeprowadzeniem zabiegu.
O kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz anestezjolog
Ostateczną decyzję podejmie lekarz anestezjolog.
Decyzja co do operacji i ewentualnego znieczulenia bedzie podejmowana przez anestezjologa
Zabieg jest zabiegiem przedłużającym życie i w przypadku braku bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu (które określe operator i anestezjolog) należy zabieg przeprowadzić
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2746
Pytań zadanych
przez pacjentów
6943
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi