2023-12-11

Czy w takim przypadku antykoncepcje powinnam odstawić po 21 dniach, czy po 22?

24 listopada dostałam miesiączkę i tego dnia powinnam zacząć brać antykoncepcje. Niestety przez nadmiar pracy zapomniałam 24 listopada wsiąść antykoncepcji, ale za to 25 listopada wzięłam 2 tabletki zamiast jednej. Czy to, że wzięłam tabletkę dzień później, niż powinnam, będzie miało jakiś negatywny wpływ na miesiączkę?

Jeśli przyjęła Pani dwie tabletki jednocześnie - nie będzie to miało żadnego wpływu na czas przyjmowania tabletek.
Dzień dobry, rozpoczęcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dzień później niż planowano i zażycie dwóch tabletek jednego dnia, aby nadrobić zapomnianą dawkę, jest zgodne z ogólnymi zaleceniami dotyczącymi większości tabletek antykoncepcyjnych. Należy jednak zawsze stosować się do instrukcji zawartych w ulotce dołączonej do opakowania leku, ponieważ różne preparaty mogą mieć nieco odmienne zalecenia.

Przyjmowanie większości tabletek antykoncepcyjnych powinno odbywać się przez 21 dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa, w której zazwyczaj pojawia się krwawienie przypominające miesiączkę (krwawienie z odstawienia). Jeśli Pani przyjęła pierwszą tabletkę z opóźnieniem, ale następnie kontynuowała przyjmowanie tabletek zgodnie z planem, cykl antykoncepcyjny będzie liczył 21 dni od momentu przyjęcia pierwszej tabletki.

Przyjęcie dwóch tabletek w jeden dzień (w celu nadrobienia zapomnianej dawki) nie powinno mieć negatywnego wpływu na skuteczność antykoncepcji, chociaż może zwiększyć ryzyko wystąpienia drobnych skutków ubocznych, takich jak nudności. Co do zasady, opóźnienie w rozpoczęciu nowego opakowania o jeden dzień nie powinno mieć znaczącego wpływu na cykl miesiączkowy, choć każda zmiana w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych może potencjalnie wpłynąć na regularność i charakter krwawień.

Jeżeli jednak mają Pani wątpliwości lub niepokoje związane z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem. Lekarz może dostarczyć bardziej szczegółowych informacji i dostosować zalecenia do Pani indywidualnej sytuacji oraz specyfiki stosowanego preparatu antykoncepcyjnego. Ważne jest, aby zawsze informować lekarza o wszelkich nieprawidłowościach w przyjmowaniu leków, aby mógł on ocenić potencjalny wpływ na ich skuteczność oraz na Pani zdrowie.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4