2024-01-05

Czy ten rodzaj antykoncepcji jest bezpieczny?

Czy ladycomp komputerek wyliczanych dni płodnych i niepłodnych działa jako środek pewnej antykoncepcji?

W sprawie skuteczności i bezpieczeństwa metody należy skontaktować się z dystrybutorem urządzenia.
Dzień dobry,

Ladycomp, czyli komputer monitorujący cykl, jest jednym z metod planowania rodziny, który opiera się na naturalnych zmianach zachodzących w cyklu miesiączkowym kobiety. Urządzenie to mierzy codziennie temperaturę ciała zaraz po przebudzeniu i na podstawie tych danych oraz algorytmu wylicza dni płodne i niepłodne w cyklu.

Warto jednak zwrócić uwagę, że skuteczność tej metody, podobnie jak innych metod naturalnych planowania rodziny, może być niższa niż w przypadku metod antykoncepcyjnych opartych na hormonach (np. pigułki antykoncepcyjne, plastry, wkładki wewnątrzmaciczne). Skuteczność komputerów cyklu, takich jak Ladycomp, może się różnić, ale zwykle jest ona niższa niż skuteczność metody antykoncepcyjnej opartej na hormonach.

Kluczowe dla skuteczności metody naturalnej jest ścisłe i dokładne stosowanie się do wytycznych, czyli codzienne mierzenie temperatury i unikanie stosunków seksualnych lub stosowanie barierowych metod antykoncepcyjnych (np. prezerwatyw) w dni uznane przez urządzenie za płodne. Należy pamiętać, że cykle miesiączkowe mogą być nieregularne z wielu przyczyn (stres, choroba, zmiany stylu życia), co może wpłynąć na dokładność prognozowania dni płodnych i niepłodnych.

Jeśli rozważa Pani wykorzystanie Ladycomp lub innego komputera cyklu jako metody antykoncepcyjnej, warto skonsultować tę decyzję z lekarzem ginekologiem. Lekarz może pomóc ocenić, czy ta metoda będzie odpowiednia dla Pani indywidualnej sytuacji, a także może omówić z Panią potencjalne ryzyko oraz inne dostępne metody antykoncepcji.

Proszę pamiętać, że wybór metody antykoncepcyjnej powinien być dokonany po dokładnym rozważeniu wszystkich za i przeciw oraz po konsultacji z lekarzem, który zna Pani historię zdrowia.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4