2022-06-06

Czy organizm może się przyzwyczaić do antykoncepcji?

Chodzę regularnie na badania. Następne mam dopiero w przyszłym roku, ale mam problem. Mam endometriozę i miałam operację 5 lat temu, ale znów mam guzki, które nie są duże. Raz w roku mam USG (ostatnie 3 miesiące temu) i póki co jest dobrze. Od 5 lat zażywam tabletki - zawsze miałam bardzo bolesne i obfite miesiączki. Odkąd zażywam tabletki jest wręcz cudownie. Mogę zapomnieć o bólu, a krwawienia są bardzo delikatne. Niestety ostatnie 2 nie były już takie "przyjemne". Plamienie pojawiło się tuż przed końcem zażywania tabletek, a miesiączka była znacznie bardziej uciążliwa. Myślę, że można ją porównać do tej przed tabletkami. Chciałam zapytać czy to możliwe, że organizm przyzwyczaił się do tabletek? Powinnam je zmienić albo przerwać ich zażywanie na jakiś czas? Czy powinnam zgłosić się do mojego lekarza, czy jest to normalne po tylu latach?

Tak, jest to możliwe. Z czasem działanie terapeutyczne leku może się zmniejszać i wymagać odpowiedniej modyfikacji. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym Pani leczenie i rozważyć zmianę preparatu czy całego schematu leczenia.
Proszę skonsultować si z lekarzem, który przepisał tabletki antykoncepcyjne. Być może zachodzi potrzeba zmiany preparatu.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Endometrioza w Dąbrowie Górniczej Endometrioza w Gliwicach Endometrioza w Warszawie Endometrioza w Bielsku-Białej Endometrioza w Krakowie Endometrioza w Katowicach Endometrioza w Częstochowie Endometrioza w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5954
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15625
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+138
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4