2024-02-01

Czy od infekcji intymnej można mieć niedrożność jajowodów?

Skąd się biorą zrosty ? I czy krwawienie owulacyjne to znak, że jajowody są drożne ?

Dzień dobry,

Infekcje intymne, szczególnie te nieleczone lub powtarzające się, mogą przyczynić się do problemów zdrowotnych, takich jak stan zapalny miednicy mniejszej (PID - Pelvic Inflammatory Disease). PID może być wynikiem infekcji przenoszonych drogą płciową, takich jak chlamydia, ureaplasma czy rzeżączka, ale także innych bakterii. W przypadku PID, infekcja może rozprzestrzeniać się od pochwy i szyjki macicy w głąb miednicy, w tym do jajowodów. Stan zapalny i infekcja mogą prowadzić do powstania blizn i zrostów, co potencjalnie może skutkować niedrożnością jajowodów.
Zrosty mogą powstać jako wynik reakcji organizmu na stan zapalny, operacje, urazy, infekcje lub endometriozę. Są to pasma tkanki łącznej, które mogą połączyć struktury anatomiczne, które normalnie nie są ze sobą złączone. W kontekście jajowodów, zrosty mogą blokować drogę, którą musi przebyć jajeczko do macicy, co może być przyczyną problemów z płodnością.
Krwawienie owulacyjne jest zjawiskiem, które może wystąpić u niektórych kobiet wokół czasu owulacji. Jest to zazwyczaj lekkie krwawienie lub plamienie. Nie jest ono jednak bezpośrednim wskaźnikiem drożności jajowodów. Drożność jajowodów jest zwykle oceniana za pomocą specjalistycznych badań, takich jak histerosalpingografia (HSG), sonohisterografia lub laparoskopia diagnostyczna..

Jeśli ma Pani obawy dotyczące infekcji intymnych, niedrożności jajowodów, czy też innych kwestii zdrowotnych, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Lekarz może zaproponować odpowiednie badania diagnostyczne, ocenić stan zdrowia i w razie potrzeby zalecić odpowiednie leczenie.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4