2024-02-27

Czy możliwe, że wyniki są sfałszowane przez to zamieszanie?

2 tygodnie temu robiłam cytologie, jednak przeczytałam teraz ze nie powinno się pobierać wymazu na posiew przed cytologią, a Pani doktor tak zrobiła, dodatkowo przed prawidłowym wykonaniem cytologii odpowiednią szczoteczką Pani doktor wykonała dwie próby pobrania takim patyczkiem z wacikiem (podobnym jak przy wymazie). To była cytologia płynna i Pani doktor miała problem z dobraniem odpowiedniego narzędzia. W końcu się udało, cytologia wyszła prawidłowa, tylko nie wiem, czy się cieszyć. Z wymazu wyszło średnio liczne eschierichia coli i średnio liczne Lactobacillus spp., natomiast w cytologii nie wykazano stanu zapalnego.

Należy w tej sprawie skonsultować się w ośrodku gdzie przeprowadzono badania.
Dzień dobry,

Zrozumiałe są Pani obawy dotyczące potencjalnego wpływu procedury pobierania wymazów na wynik cytologii. Cytologia płynna jest zaawansowaną techniką badania, która pozwala na dokładniejsze i bardziej reprezentatywne oceny próbki niż tradycyjne metody. W teorii, procedury wykonane przed pobraniem właściwego wymazu do cytologii, takie jak pobieranie posiewów czy próby pobrania wymazu innymi narzędziami, nie powinny mieć znaczącego wpływu na wynik cytologii, o ile zostały wykonane prawidłowo i materiał do badania cytologicznego został odpowiednio zabezpieczony.

Wynik cytologii wskazujący na brak stanu zapalnego, pomimo obecności E. coli i Lactobacillus spp. w wyniku posiewu, nie jest koniecznie sprzeczny. Lactobacillus spp. są naturalnie występującymi bakteriami w zdrowej mikroflorze pochwy i przyczyniają się do utrzymania odpowiedniego pH i ochrony przed infekcjami. Obecność E. coli w umiarkowanej ilości może wskazywać na zanieczyszczenie próbki lub drobną infekcję, ale sama cytologia skupia się przede wszystkim na ocenie komórek nabłonka i wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości komórkowych, co jest kluczowe w diagnozowaniu zmian przedrakowych lub raka.

Jeśli wynik cytologii jest prawidłowy, zwykle jest to powód do uspokojenia. Jednakże, jeśli ma Pani wątpliwości co do procedury badania lub interpretacji wyników, zawsze warto porozmawiać o tym z lekarzem, który zlecił badanie. Można również rozważyć konsultację z innym specjalistą lub prośbę o powtórzenie badania, jeśli istnieją uzasadnione obawy co do jego wiarygodności.

Pamiętaj, że ważne jest, aby regularnie wykonywać cytologię zgodnie z zaleceniami, co jest kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej każdej kobiety.

Czy ma Pani jakieś inne pytania lub wątpliwości, które mogłabym pomóc rozwiać?

Z poważaniem,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Łodzi Ginekolog w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6201
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16226
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+143
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4