2024-01-09

Czy może oznaczać to, że jestem w ciąży czy sobie w mówiłam, że tak jest?

Od roku przyjmuje antykoncepcję, regularnie codziennie o tej samej porze. Zawsze miałam krwawienie z odstawienia, tak jak miesiączkę jednak teraz mam skąpe. Ostatnio miałam zapalenie i brałam leki, czy możliwe, że ma to wpływ na skąpy okres?

Dzień dobry, zmiana charakteru krwawienia z odstawienia podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej może być spowodowana różnymi czynnikami, w tym interakcjami z innymi przyjmowanymi lekami. Niektóre leki, w tym antybiotyki czy leki przeciwzapalne, mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej oraz na charakterystykę krwawienia. Warto zaznaczyć, że skąpe krwawienie z odstawienia nie jest samo w sobie niepokojącym objawem, jeśli zostało spowodowane przez znane czynniki, takie jak interakcje lekowe. Niemniej jednak, zmiana charakteru krwawienia może również wynikać z innych przyczyn, niekoniecznie związanych z przyjmowanymi lekami.

Jeśli pojawiły się obawy dotyczące możliwej ciąży, należy pamiętać, że najlepszym sposobem na jej wykluczenie lub potwierdzenie jest wykonanie testu ciążowego. Test taki najlepiej przeprowadzić po oczekiwanym terminie krwawienia z odstawienia lub co najmniej 14 dni po ostatnim stosunku. Wynik testu dostarczy wiarygodnej informacji na temat ciąży.

Ponieważ Pani sytuacja może wymagać indywidualnej oceny, zachęcam do konsultacji z lekarzem ginekologiem, który może ocenić Pani stan zdrowia w kontekście przyjmowanych leków i stosowanej antykoncepcji. Lekarz może również zasugerować wykonanie dodatkowych badań, jeśli uzna to za konieczne, aby wyjaśnić przyczynę zmiany charakteru krwawienia.

Proszę pamiętać, że regularne wizyty kontrolne u ginekologa są ważnym elementem dbania o zdrowie reprodukcyjne i umożliwiają wczesne wykrycie i leczenie ewentualnych problemów zdrowotnych.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Katowicach Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5929
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15586
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+137
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4