2023-12-22

Czy może oznaczać to poronienie?

19 grudnia byłam u lekarza po braniu tabletek antykoncepcyjnych nie dostałam miesiączki - zrobiłam testy ciążowe wyszły pozytywnie. Okres miałam dostać 13 grudnia. Będąc u lekarza, znalazł woreczek żółciowy i pęcherzyk ciążowy beż zarodka. Kazał wykonać badanie beta 20 grudnia była na niskim poziomie. 

Dzień dobry, sytuacja, którą Pani opisuje, może wymagać dokładniejszej oceny i monitorowania przez lekarza ginekologa. Pozytywne wyniki testów ciążowych wskazują na obecność ciąży, ale brak widocznego zarodka w pęcherzyku ciążowym oraz niskie stężenie beta-hCG mogą wskazywać na tzw. ciążę bezzarodkową (pusty pęcherzyk ciążowy) lub wczesne stadium ciąży, kiedy zarodek jeszcze nie jest widoczny.

Ciąża bezzarodkowa jest jedną z przyczyn wczesnych poronień i oznacza, że pęcherzyk ciążowy rozwija się, ale nie zawiera zarodka. Z drugiej strony, w bardzo wczesnym etapie ciąży czasami jeszcze nie można zobaczyć zarodka na USG, a stężenie beta-hCG może być jeszcze niskie.

W takiej sytuacji kluczowe jest ścisłe monitorowanie sytuacji pod opieką lekarza, który może zalecić powtórzenie badania USG oraz oznaczenie stężenia beta-hCG po pewnym czasie, aby ocenić dynamikę rozwoju ciąży i stężenie hormonu. Proszę pamiętać, że tylko specjalista jest w stanie dokładnie zinterpretować wyniki badań i ocenić sytuację.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek objawy alarmujące, takie jak silny ból brzucha, krwawienie, czy zawroty głowy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4